6 mēneši kā pilna laika pašnodarbinātais. Gūtā mācība līdz šim brīdim.

Ja godīgi jāsaka, tad kā pašnodarbinātais esmu jau kopš 2008. gada oktobra. Tomēr nopietni savam “statusam” pievērsu uzmanību pagājušā gada vasaras sākumā, kad mani un AVON Cosmetics ceļi šķīrās. Lai arī jau tad ārpus darba laika palīdzēju paziņām par “motivējošu atlīdzību” kādu interneta mājas lapu izveidot vai uzlabot, tomēr vasaras sākumā sāku domāt no jauna kā sevi nodrošināt. No vienas puses bija vēlme uzsākt jaunas darba attiecības ar kādu citu uzņēmumu, bet no otras puses beidzot darīt to, kas patīk vislabāk pašam un ar ko papildus varētu nopelnīt naudu. Riskēju un izvēlējos otro variantu – kļūt par pašnodarbinātu personu. (Radās arī interesanti atgadījumi, piemēram, `rolandinsh` vs. Umbrovskis.com).

Bija vairāki varianti kā uzsākt savu biznesu

MediaBox.lv at digital2010 (foto)

Kurjeru pakalpojumi?

Piemēram, uzsākt kaut ko saistītu ar velokurjeriem vai eksprespasta pakalpojumiem kopumā, jo to biju jau darījis kā kurjers + bija attiecīgs domēns kurjers.lv, tomēr Latvijā bija sākusies ekonomiskā krīze un redzot, ka uz kurjera e-pastu dienā nāk 5-10 CV ar pieteikumiem strādāt, šī doma tika atlikta. Bez tam palasīju arī kurjeru izteikumus par to kā ir ar darbiem – čābīgi.

Reklāma vai mārketings?

Otrs variants bija reklāma un/vai mārketings. Tā vai citādi, bet esmu bijis tuvu mārketinga jomai, jo, neskatoties uz ieņemamo amatu firmās, blakus-pienākumos bija arī reklāma, mārketings vai sabiedriskās attiecības (PR). Izvērtējot ĻOTI kritiski iespējas, vēlmes un varēšanu, mārketings tika atstāts kā otrā vai trešā prioritāte – tā pat kā līdz šim papildinājums pamat-amatam. Šobrīd tieši ļoti daudz uzklausu tieši “mārketinga cilvēkus”, klausot ieteikumus saistībā ar MediaBox.lv. Nav jau tā, ka daudz ko nezinātu, drīzāk tā ir zināšanu atsvaidzināšana.

Interneta mājas lapu izstrāde?

Kā trešais variants (bet ne pēdējais) bija saistīts ar internetu un mājas lapām. Neliels izmēģinājums vai sanāks vai nē (ala start-up), bija nelieli darbi 2009. gada vasarā, kad strādāju kā darbinieks, veidojot vai uzlabojot dažas mājas lapas. Pie tā arī paliku un klausot māsas ieteikumam– izveidoju MediaBox.lv, kurš arī šobrīd vēl tikai attīstās. Otrs loģiskais solis bija partnerība ar SIA “Study Start”, liekot pamatus naudas pelnīšanai ar interneta palīdzību.

Investīcijas kā nodrošinājums bezdarbam

Lai arī joprojām vēl daudz mācos, tomēr jau no paša sākuma, kamēr vēl ir pieejami brīvie līdzekļi, aktīvi meklēju kur tos ieguldīt tā, lai gadījumā, ja nāktos ieturēt pauzi savā nodarbinātībā, pastāvētu ienākumi. Vienu mācību, ko biju guvis jau sen – nelikt visas olas vienā groziņā. Bija pārrunas ar vairākiem projektu un ideju autoriem. Summas bija dažādas, gluži 50 000 Ls vai 100 000 Ls nebija ko investēt, tomēr par lielu atklājumu kļuva atklāsme – ko tik nevar izdarīt par 500Ls, 1000 Ls 2000Ls, 5000 vai 10 000Ls. Es atradu savu nišu :)

Tāpat jau no paša sākuma zināju, ka uz ātriem ienākumiem nav ko cerēt, ņemot vērā, ka esmu diezgan jauns “interneta biznesā”, bet par labāko zīmi uzskatīju faktu, ka klienti paši mani atrada un joprojām atrod. Līdz ar to brīvāks brīdis, lai izveidotu MediaBox.lv par tādu rīku, kādu vēlos, laika īsti neatliek, jo klients ir pirmajā vietā.

Biznesa nišas atrašana un konkurence

Sākšu ar konkurenci – dīvainā kārtā es to neizjūtu. Lai arī ir pietiekami daudz uzņēmumu, kas veido interneta mājas lapas, izstrādā blogus (programmēšana, CMS) vai piedāvā mājas lapu apkalpošanu, šobrīd laikam katrs atrod savu klientu, jo ekonomiskā krīze likusi cilvēkiem savus hobiju pārvērt par pamatienākumiem vai vismaz papildienākumiem. Un viens no veidiem ir internets. Ir arī patīkami saņemt zondējošos e-pastus, lai noskaidrotu ar ko un kā es nodarbojos ;)

Nišas atrašana. Arī šeit līdz šim to ir noteicis pieprasījums. Katrā ziņā manis (MediaBox.lv + Umbrovskis.com) piedāvātie pakalpojumi ir balstīti tiešā veidā uz to, ko vēlas klients, jeb vienkārši sakot tā ir “vieglā mājas lapu programmēšana“, izmantojot atvērtā koda programmas un/vai rīkus un savas zināšanas un prasmes. Par zināšanām labu rakstu ir uzrakstījis Ernests.

Zināšanas?

Katrā ziņā ar nišas atrašanu nepietiek, nepieciešams arī kaut ko darīt, lai lietas kustētos uz priekšu. Un lai darbotos ir nepieciešamas zināšanas. Man patika #GOVcamp kāda dalībnieka izteikums, ka “labāk lai ir slinks darbinieks, nekā stulbs entuziasts“. Tieši šī iemesla dēļ, cenšos lasīt biznesa literatūru kā arī vadīties no labās prakses piemēriem. Neslēpšu – viens no labās prakses piemēriem, kas man ir pieejams ir tas pats Study Start, kurš šajā blogā ir pieminēts jau vairākas reizes.

Otra lieta par zināšanām un izglītību ir tas ka ir radušās daudz idejas jauniem interneta produktiem, bet diemžēl šobrīd nepietiek kapacitātes un zināšanu, lai tos ieviestu, bet tam jau ir domāti sadarbības partneri vai kursi.

Kad oktobrī sāku darboties, tad kā pirmo atskaites punktu biju noteicis 6 mēnešus pēc kuriem nepieciešams izvērtēt vai šis (MediaBox.lv) start-up ir dzīvotspējīgs vai tomēr jāmet pie malas un jāmeklē kas jauns. Jo katram projektam, kāds šobrīd priekš manis ir MediaBox.lv, ir nepieciešams savs sākums,beigas un kontrolnovērtēšana (kaut vai SWOT matricas veidā).

Šobrīd atskatoties uz padarīto un padarītā atdevi, ne tikai pieredzes ziņā bet arī finansiāli, varu droši teikt, ka ir vērts turpināt.


Jau 4 atsauksmes par 6 mēneši kā pilna laika pašnodarbinātais. Gūtā mācība līdz šim brīdim.

nuucha

#1654

man arī izskatās ka drīz sākšu iet šo pašu ceļu!

Pēdējā laikā arī man ir parādījušies vairāki “klienti”, kas vēlas izmantot manus pakalpojumus un lai cik tas dīvaini neizklausītos, tad tie ir ne tikai jauni un mazi uzņēmumi, bet arī lieli un stabili uzņēmumi, kuriem vnk vajag dažādus sīkus darbiņus veikt, bet saprot ka nevēlas maksāt lielās, “ūberprofesionāļu” prasītās naudiņas! :)

Signis

#1655

Kāds ir budžets? Vairākus gadus darbojos un esmu konstatējis, ka rokas ir tikai divas un dienā stundas arī konstants skaitlis. Lai varētu uzturēt ģimeni, ir jāstrādā arī darbs kur katru mēnesi vari rēķināties ar noteiktu ciparu.

Maziņš jautājums

#1657

Cik laika aizņem pašnodarbinātās personas apliecības reģistrācija, noformēšana?

Rolands Umbrovskis

#1658

7 dienas laikam bija

Izsakies arī Tu