Domājot par augstāko izglītību: atbilstošā joma- Bibliotēkzinātne un informācija

Kopš esmu sācis sadarboties ar Study Start, biežāk nākas pašam pārdomāt to, ka vajadzētu beidzot pabeigt studijas augstskolā, neatkarīgi no valsts: Latvijas, Dānijas vai Grieķijas. Šodien veicot Latvijas Universitātes piedāvāto testu “Pastudē sevi”, lai noskaidrotu kas tad šobrīd atbilst manām interesēm. Izrādījās atbalstošākā joma joprojām ir informācija un darbs ar to, attiecīgi LU variantā “Bibliotēkzinātne un informācija” un radniecīgā “Komunikācijas zinātne“, kuru jau biju iesācis studēt LU pirms dažiem gadiem.

Izlasi arī:

Jau apmēram pirms gada rakstīju par došanos prom uz ārzemēm. Līdz pat 2008. gada vasarai es nebiju piesaistīts nevienai ģeogrāfiskajai vietai. Dzīvojot Rīgā, vienmēr bija gatava soma ceļošanai ar stopiem vai uz jebkuru pasākumu. Tomēr kopš esmu “piesaistīts” Upeslejām, došanās prom no Latvijas ir kārtīgi jāapdomā arī izglītības gūšanas nolūkos. Ja agrāk biju domājis doties uz Eiropu izklaides nolūkos, tad tagad arvien vairāk skatos, kā potenciālo vietu izglītības iegūšanai.

Studijas ārzemēs

Eiropas karte (Wikipedia)
Latvija, Norvēģija, Dānija, Zviedrija (Wikipedia)

Grieķija

Pirmā valsts par kuru domāju, kā studiju iegūšanas vietu bija Grieķija. Kad dzīvoju Grieķijā, biju domājis tur palikt arī studēt, tomēr Grieķiju joprojām uzskatu kā lielisku galamērķi tūrismam. Ja pastāv uzskats, ka Latvija ir nesakārtota, tad Grieķijā ir vēl ļaunāk. Darbības gaitu Grieķijā raksturo ļoti labs grieķu teiciens “Siga siga” (Σιγα Σιγα), kas nozīmē “lēni lēni” (bez steigas). Uz tas ir gan valsts iestādēs, tāpat arī privātajos uzņēmumos, vismaz tajās organizācijās (firmas, organizācijas, valsts iestādes,…), ar kurām man pusgada laikā nācās saskarties. Līdz ar to Grieķija atkrita uzreiz, lai arī Grieķijā izglītība ir bezmaksas un ir pieejamas programmas angļu valodā.

Dānija

Norobežojoties no tā, ka šobrīd esmu arī SIA “Study Start” konsultants par studijām Dānijā, šobrīd tieši studijas Dānijā liekas interesantākais variants. Arī Dānijā studija ir bez maksas, tomēr būtisks faktors, ka jāņem vērā ir izmaksas. Līdz ar to dodoties uz Dāniju ir jārēķinās ar vismaz 1000Ls, kas nav ne maz, ne arī daudz. Lieki neatstāstot studystart.lv saturu, par to var lasīt Study Start mājas lapā sadaļā izmaksas (mini reklāma :D ) un mans raksts kā viesautoram Mika blogā onkulis.com StudyStart.lv – bezmaksas studiju ceļvedis Dānijā. Esmu pat atradis sev interesējošās studiju programmas, tomēr iepriekš minētā “ģeogrāfija” šobrīd attur.

…citur Eiropā

Nekad neesmu apsvēris  studijas Lielbritānijā vai “Anglijā”. Pat īsti nezinu kādēļ, bet studijas Lielbritānijā līdz šim nav šķitušas saistošas, pat peļņas nolūkos.

Vienā brīdī bija doma braukt uz Vāciju studēt. Tomēr šo valsti neizvēlējos un iestājos Latvijas Universitātē (LU).

Studijas Latvijā

Tikko pēc skolas likās, ka diezgan loģisks turpinājums ir studēt Latvijas Universitātē un tādēļ arī iestājos Ģeogrāfijas un Zemes Zinātņu fakultātē (ĢZZF) Vides zinātnē. Vēlāk saprotot, ka mans aicinājums ir saistīts ar informācijas pasniegšanu, izvēlējos Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) Komunikāciju zinātnes.

Arī šobrīd studijas kādā no Rīgas augstskolām ir atklāts jautājums. Atgriezties tajā pašā LU vai izvēlēties kādu citu augstskolu. Ir vēl laiks padomāt.

Skolēnu domas par studijām Latvija

Esmu vismaz lasījis tās motivācija, kas liek izvēlēties studijas Dānijā. Pirmkārt jau fakts, ka ir liela daļa kas vēlas doties prom no Latvijas studēt, ja vien norāda uz to ka kaut kas ir jāmaina Latvijas izglītības sistēmā. Neatklājot Study Start darba specifiku, tieši Latvijas izglītības sistēmas “nepiemērotība topošajiem studentiem” ir viena no lielākajām motivācijām doties studēt uz ārzemēm.

… noslēgumam

Neskatoties uz faktu, ka ir liela daļa, kas dodas studēt uz ārvalstīm, mana izvēle šobrīd ir Latvija. Tomēr tā var mainīties līdz brīdim, kad patiešām uzsākšu studijas un tad tā jau varētu būt Dānija.


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2014. gada 24. novembris

 
 

Jau 2 atsauksmes par Domājot par augstāko izglītību: atbilstošā joma- Bibliotēkzinātne un informācija

elina

#2343

nuu, interesanti ir ar to izglītību.
Es pēc skolas beigšanas, protams, devos uz LU-fizmatiem, likās pati sakārtotākā fakultāte LU. Tā tas arī ir, ja tagad man vajadzētu izveleties vai vēlreiz to darītu, jā!
Bet tagad pati stāšos RSU, būs ko salīdzināt.

Ārvalstīs studēt, pat neizskatīju variantus, tomēr valodas barjera, prom no LV, tomēr faktori, kas atrunāja mani.

paklausoties, kas studē nelv, LV izglītība nav tik slikta- augstākā. Nav tik traki. Nezinu, ko es varētu iegūt studēt Dāniijā, Grieķijā utt.

Rolands Umbrovskis

#2357

par pieredze studējot Dānijā var izlasīt StudyStart lapā, ko paši studenti saka, kad jau ir padzīvojuši tur: http://studystart.lv/lv/pieredze-studejot-danija/

Izsakies arī Tu