Esmu Latvijā un darba meklējumos!

Saistītie raksti


Mazliet jau ieminējos Rolands.EU blogā, ka esmu atpakaļ Latvijā. Man ir palicis pēdējais semestris Dānijā, kas ir tiks veltīts praksei šovasar. Apsverot un aprēķinot visas iespējas, nonācu pie secinājuma, ka vieglāk par apmaksātu praksi ir atrast darbu, kurā varētu arī palikt strādāt.

Papildinājums: darbs atrasts finanšu un tehnoloģiju (FinTech) jomā.

Studiju prakse, darbs un pašnodarbinātība?

Mazliet jocīgi jau sanāk, bet šobrīd staigājos pa darba intervijām, rodas iespaids, ka būs jāstudē Dānijā maģistros, ja neatradīšu darbu Latvijā. Neesmu vēl īsti sapratis kā Latvijā ir ar nodarbinātību, bet izskatās, ka mans LinkedIN profils raisa nelielu apjukumu (skatīt zemāk NIID testa daļu). Izrādās, ka programmēšana un mārketinga, uzņēmējdarbības un inovāciju studijas Dānijā, un darba pieredze arī citās jomās, rada iespaidu, ka interesē viss … vai nekas. Toties ir vismaz 5 minūtes intervijā, lai izskaidrotu kādēļ nestudēju IT un programmatūras izstrādi, bet vairāk komunikāciju un uzņēmējdarbību. Īsumā: kā pašnodarbinātajām tas viss ir jāzina un jāmāk.

Prakses vieta tiek vēl meklēta, lai arī ir daži rezerves varianti. Vairāki klienti izteica vēlmi, lai eju praksē viņu uzņēmumos. Diemžēl, vēlos savu bakalauru pabeigt ar augstāko novērtējumu, tādēļ atrast piemērotu kompāniju “ar problēmām”, ko pētīt, ir mazliet sarežģīti. Tā rezultātā palika tikai divi varianti – mana pašnodarbinātība (MediaBox.lv) vai viens cits uzņēmums. Tā kā MediaBox.lv nav reģistrēts kā “uzņēmums”, bet ir izvēlēta cita biznesa forma un biznesa plāns nav “uz papīra”, tad palika tikai viens cits uzņēmums.

Esmu pilna laika pašnodarbinātais jau gandrīz 9 gadus. Un tagad ir tas mirklis, kad kaut kas ir būtiski jāmaina – jāslēdz vai jāveido kā uzņēmums. 2013. gadā, kad strādāju Accenture Latvijas filiālē izmēģināju, kā būtu, ja strādātu pilna laika darbu un paralēli būtu arī pašnodarbinātais. Diemžēl izaugsmes iespējas bija ierobežotas izglītības dēļ, tādēļ tiklīdz uzzināju, ka mana vidusskolas izglītība būs šķērslis izaugsmei, 2014 aizbraucu uz Dāniju studēt mārketingu.

Rolands Umbrovskis. Web, mārketings, inovācijas.

Pagājušā gadā biju plānojis palikt Latvijā un paralēli pašnodarbinātībai strādāt pusslodzes darbu izdevniecībā “Žurnāls SANTA“. Par drukātajiem medijiem un digitalizāciju vēlāk arī tapa slēgtais studiju pētījums un tika iegūta pirmā līmeņa augstākā izglītība. Šāds pusslodzes modelis ļāva saprast, ka tas darbojas. Un devos atpakaļ uz Dāniju, lai iegūtu pilnu profesionālo bakalauru. Jo tā īsti nejutos, ka ir pabeigtas studijas un pilns bakalaurs biznesa jomā tomēr prasījās.

500 EUR un uz Dāniju atpakaļ

Brauciens uz Dāniju bija neplānots un spontāns. Tā arī devos uz Dāniju ar aptuveni 500 EUR kabatā, no kuriem pirmos ~450 EUR samaksāju par īri pirmajam mēnesim. Es zināju, ka mans MediaBox.lv mani varēs uzturēt, strādājot arī tikai dažas stundas nedēļā, un ka tas būs vēl viens pārbaudījums sev – vai varu katru nedēļu izdomāt jaunu veidu kā iegūt līdzekļus. Salīdzinājumam, Latvijā nepieciešams strādāt aptuveni nedēļu, lai sevi uzturētu, Dānijā – katru nedēļu. Bija jautri, radoši, izglītojoši riskanti un patīkami vienlaicīgi, bet bez lielāka “spilvena” atkārtot negribētos.

Jau studējot Odensē, biju ļoti daudzas lietas optimizējis un automatizējis darbā ar klientiem, tagad atlika tikai iet tālāk un sākt uz tā balstīt nākamo soli – attīstīt savu uzņēmējdarbību. Mērķis bija neiespring un katru mēnesi beigt ar 0, kad izdevumi ir tuvu ieņēmumiem. Ja neskaita pēdējos divus mēnešus, kad bija eksāmeni un citas laikietilpīgas lietas jādara, tad izdevās. Pierādīju sev, ka tomēr varu iztikt arī ārzemēs un vienā no dārgākajā Eiropas valstī tikai ar savu frīlancu. Par dzīvošanu komforta zonā to nevarētu nosaukt un apzināti no tās izvairījos.

Esmu novērojis, ka dzīvošana komforta zonā vairs neliek domāt un zūd vēlme darīt kaut ko labāk un citādāk. Jo nav īsti vajadzības.

Darba meklējumos Latvijā

Un tagad esam šodienā – meklēju darbu. Iemesli ir vairāki, bet galvenais – ir mazliet garlaicīgi un nav vēlmes dibināt savu uzņēmumu. Ja galīgi neatradīšu darbu tuvāko mēnešu laikā, cits nekas neatliks un pats jau meklēšu darbiniekus.

Kādēļ meklēju darbu? Garlaicības dēļ un tādēļ, ka pašnodarbinātībā vairs nav to pārsteiguma mirkļu, kas bija agrāk. Nav vairs tās neziņas un vairāk vai mazāk notikumi ir paredzami. Pat, ja es par dažām lietām neko nezinu, ir noteiktas darbību kopas, kuras palīdz apgūt jaunas lietas salīdzinoši ātri, lai saprastu, kas ir jāsaprot un kuram lūgt palīdzību, ja tāda nepieciešama. Tāpat pašnodarbinātība paliks kā blakus projekts, jo ienākumus tomēr dod un būtu muļķīgi to vienkārši izbeigt. Tādēļ ar iepriekšminēto “slēgšanu” bija domāts, ka aktīvi nekas nenotiks, tikai pasīvie ienākumi.

Piemērotības testi lielākiem amatiem

Uz doto brīdi ir bijušas jau 5 darba intervijas, no kurām viena vakance man, laikam, atteikta. To gan man nav pateikuši, bet pēc klusuma var nojaust. Palikušas 3 un visticamāk jāpiesakās vēl dažām. Lai gan mani mierina apkārtējie, ka ir pagājusi tikai nedēļa 2 nedēļas, kopš esmu sācis meklēt, bet … tas laikam tāds pašnodarbinātā ieradums, ka visam jābūt ātri un ar skaidru atbildi dažu dienu laikā. Laikam jau tādēļ vienā no intervijām, kur lika aizpildīt DiSC testu, rezultātā izrādījos “perfekcionists“. Neslēpšu, ka kā jau īsts “perfekcionists”, veicu testu vēl dažas reizes un rezultāti bija ļoti tuvi. Citā intervijā uzzināju, ka ASV tā tiek uzskatīta par slimību. Kā es to redzu – darbam ir jābūt padarītam tik labi, lai pašam būtu prieks un nebūtu kauns. Un pēc katras uzvaras ir jābūt balvai sev – atpūtai.

Kas tālāk?

Uz doto brīdi palicis 1 mēnesis līdz augusta beigām un tad… tad jau redzēs.

Mērķis strādāt Latvijā tādā vai citādā veidā, jo zāle otrā žoga pusē ir zaļāka tikai tāpēc, ka labāk tiek laistīta.

Ja kāds uzskata, ka ar manu CV var strādāt tev zināmā uzņēmumā, iesaki viņiem ar mani sazināties! Man CV ir LinkedIN. Interesē ražošanas uzņēmumi, kuriem nepieciešama palīdzība ar tiešsaistes projektu vadību, izstrādi un uzturēšanu.

Testa rezultāti tālāk…


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2020. gada 17. maijs

 

Jau 2 atsauksmes par Esmu Latvijā un darba meklējumos!

Andron Mc

#57853

Ja tu tiešām proti programmēt…

Rolands Umbrovskis

#57854

Nesapratu komentāru. Bet par pašu programmēšanu rakstā bija maz :)

Izsakies arī Tu