EVS / EBD jeb Eiropas Brīvprātīgais darbs

Pirms kāda laika “radošajai apvienībai MYSTYLe art” izveidoju blogu (WordPress) par brīvprātīgo darbu. Ņemot vērā, ka no 1. aprīļa vairs organizācijā nebūšu Valdes loceklis (nē šis nav 1. apīļa joks) un attiecīgi visas manas funkcijas pārņems citi organizācijas biedri, blogu attiecīgi vairāk nepapildināšu es pats.

[papildināts 2011-07-26] Šodien atjaunoju saites šajā rakstā

Vairāk par to kā man gāja Grieķijā var lasīt “EVS Grieķijā” rakstos

Grieķija. Eiropas Brīvprātīgais darbs

Tā kā tuvojas 1. aprīlis, kas ir Eiropas programmas “Jaunatne darbībā” projektu iesniegšanas termiņš, tomēr vēlējos vēlreiz uzrakstīt tos dažus ieteikumus, kas palīdzēs kļūt par EVS brīvprātīgo. Daži paskaidrojumi par lietotajiem terminiem:

EVS European Voluntary Service
EBDEiropas brīvprātīgais darbs

Pats es biju sešus mēnešu kā brīvprātīgais Grieķijā, Serres pilsētā (~800 km no Atēnām uz ziemeļiem, ~60km no Bulgārijas robežas). Pašās Atēnās biju vairāk par 30 reizēm četru mēnešu laikā. Par savu EVS Grieķijā sīkāk varbūt kādu citu reizi. Tajā laikā arī rakstīju nelielu dienasgrāmatu internetā.

Kas brīvprātīgais?

EVS Grieķijā

Latvijā Biedrību un nodibinājumu likums:

Brīvprātīgais darbs
sociālās līdzdalības forma, ko veic fiziskā persona no brīvas gribas, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās un nesaņemot par to atalgojumu. Brīvprātīgais darbs ir vērsts uz sabiedriskā labuma darbību un veicina zināšanu, prasmju un iemaņu attīstību, kā arī brīvā laika lietderīgu izmantošanu.
Brīvprātīgais
ir cilvēks, kurš ziedo savu laiku un darbu sabiedriski lietderīgiem mērķiem, nesaņemot par to materiālu atalgojumu. Par brīvprātīgo var kļūt jebkurš cilvēks, kas vēlas attīstīt un izmantot savas spējas un prasmes, kā arī gūt jaunu pieredzi, iesaistoties un ietekmējot dažādus sabiedriskos procesus.
(Biedrību un nodibinājumu likums, 8.pants)

Tātad, lai uzsāktu Eiropas brīvprātīgo darbu, iesākumam ir nepieciešams:

    1 no 3 variantiem:

  • IETEICAMS! Izvēlēties jau gatavu projektu. Ja nu nesanāk, tad lasi tālāk. Projektus un organizācijas var apskatīt Eiropas SOS datubāzē;
  • Izvēlēties jomu kurā vēlies darboties. Paseko, lai izvēlētais projekts un joma sakristu arī ar organizācijas mērķie, uzdevumiem un darbības jomu;
  • Izvēlēties valsti, kurā vēlies darboties;

Kā brīvprātīgo koordinators saskāros protams arī ar vairākiem PRAKTISKIEM jautājumiem, kur lielākoties bija vienkārši atrisināmi.

Lai atvieglotu jebkura brīvprātīgo koordinatora darbu nepieciešams sagatavot savu CV angliski, latviski vai krieviski (atkarīgs no organizācijas pamatvalodas) un, ja iespējams, arī valsts valodā uz kuru plānots braukt. Šis CV nav gluži tāds kādu iesniedz darbā, bet vairāk būtu orientēts uz to, lai parādītu, ka ir interese par izvēlēto jomu. Tāpat ļoti liela nozīme ir motivācijas vēstulei, kura arī attiecīgi sagatavojama iepriekšminētajās valodās.

Patīkamāk ir tad, ja jau ir izvēlēts konkrēts projekts uz kuru ir vēlme doties un būtu ieteicams arī pašiem sazināties un aktīvi sazināties ar projekta koordinatoriem no otras organizācijas, protams par to informējot brīvprātīgo koordinatoru tepat Latvijā, lai izvairītos no dubult-ziņojumiem. Šāda aktīva pašiniciatīva ir papildus “+” brīvprātīgā nosūtīšanas/uzņemšanas procesā.

“JAUNATNE darbībā” termiņi.

Projektu iesniegšanas termiņi
Programmā Jaunatne darbībā projektus var iesniegt piecas reizes gadā:

  1. 1.februāris – projekta pirmais maksājums laikā no 1.maija līdz 30.septembrim;
  2. 1.aprīlis – projekta pirmais maksājums laikā no 1.jūlija līdz 30.novembrim;
  3. 1.jūnijs – projekta pirmais maksājums laikā no 1.septembra līdz 31.janvārim;
  4. 1.septembris – projekta pirmais maksājums laikā no 1.decembra līdz 30.aprīlim;
  5. 1.novembris – projekta pirmais maksājums laikā no 1.februāra līdz 31.jūlijam.

Pirms tam gan ir vairāku (parasti ~2-4) mēnešu sagatavošanās. Tādēļ ir jāgatavojas laicīgi

EVS kabatas nauda

Nav noslēpums, ka kabatas nauda ir viena no motivācijām, lai darbotos kā EVS brīvprātīgais, tādēļ, braucot strādāt kā brīvprātīgais, programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros, Tev (brīvprātīgais) pienāksies arī kabatas nauda. Te gan jāpiebilst, ka konkrētu summu nosaukt nevaru, jo katrai valstij tā atšķiras.
Brīvprātīgais darbs nozīmē bezpeļņas darbu , taču jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa izdevumi, uzturēšanās izdevumi, apdrošināšana un valodas kursi. Papildus tam brīvprātīgais saņem nelielu kabatas naudu, kā apjoms ir atkarīgs no valsts, kurā Eiropas brīvprātīgais darbs notiek. (via jaunatne.gov.lv)

Pēc EVS (ex-EVS)

Pēc Brīvprātīgā darba projekta beigām jaunietis saņem Jaunatnes pasi (YOUTHPASS), kas apliecina un apraksta Eiropas brīvprātīgā darba laikā gūto mācīšanās pieredzi. Man šis dokuments, pagaidām noderējis 2 reizes, pieliekot to pie sava CV. Tāpar ir arī vairākas ex-EVS organizācijas, kuras cenšas nodrošināt nepārtraukto saikni starp EVS dalībniekiem. Latvijā tāda ir ex-EVS biedrība.

EVS Grieķijā

Jautājumus gaidu komentāros nevis savā e-pastā! ;)

EVS Resursi:

Citi resursi: volunteer.lv, mystyleart.lv.

Šis bija neliels apkopojums no tā, ko jau biju rakstījis iepriekš citos resursos. Nedaudz pasteidzoties uz priekšu, ieliku arī sērijā “NVO izveide“.

Foto no mana personīgā albuma. Oranžajā T-kreklā esmu es :) bildes var apskatīt te vai slaidrādē.


Jau 11 atsauksmes par EVS / EBD jeb Eiropas Brīvprātīgais darbs

Kristaps

#1233

Sveiks, meklējot informāciju par brīvprātīgo darbu uzdūros Tavam blogam. Gribēju jautāt cik ilgs laiks paiet parasti no pieteikšanās brīža līdz jau reāli izbraukšanai uz kādu valsti? Diezgan nopietni apsveru iespēju braukt strādāt kā brīvprātīgais, tāpēc varbūt vari atrakstīt uz e-pastu, labprātu uzzinātu kādu informāciju, kura noteikti būtu jāzin brīvprātīgajam. Cik saprotu MYSTYLe art arī darbojas kā nosūtītājorganizācija?

Girts

#1234

Sveicinati ka var pieteikties ,brivprattigajam darbam arzemes???

`rolandinsh`

#1235

Kristap: ilgums atkarīgs no apstiprinājumiem> Vidēji 3 mēneši ir minimums +/-
Par MYSTYLe art, sazinies http://mystyleart.lv
es jau kādu laiku nedarbojos, līdz ar to precīzāku info sniegs organizācija pati ;)

`rolandinsh`

#1236

Girts: Iesaku iepazīties ar informāciju, kas pieejama http://www.jaunatne.gov.lv ;)

Andrejs

#1237

Ir jautājums, kas ir man aktuāls jau labu laiku – vai un kā var tikt uz brīvprātīgo darbu ārpus Eiropas?

`rolandinsh`

#1238

@ Andrejs:
Precīzi atbildēt nevarēšu, tādēļ iesaku pameklēt internetā. Visbiežāk atradīsi uz Āfriku, Dienvidameriku vai Dienvidāziju.

Iespējams vari painteresēties GLEN Latvija glen.lv, kuriem ir t.s. stipendiju programmas.

Aija

#1239

sveiks!
esmu ļoti ieintreseta, un tapec gribeju uzzinat!vai ir iespejams stradat 2 men, jo pašlaik macos!?

`rolandinsh`

#1240

Brīvprātīgais darbs ir no 3 nedēļām līdz vienam gadam. Ieskaties http://www.jaunatne.gov.lv lai uzzinātu precīzāk.

anna

#1241

Nu labu darbu esi paveicis! Man patīk!

Ilona

#1244

čau,
gribu zināt, ja man ir švakas angļu valodas zināšanas, vai man ir vērts braukt?
citādi es nejūtīšos droši, nevarūšu labi sazināties ar pārējiem;//

Rolands Umbrovskis

#1245

Atkarīgs cik ātri9 apgūsti valodas, jo ja ir angļu valodas runājošā vidē, ir vieglāk un ātrāk apgūt valodu ilgākā laika posmā.
Tomēr pamatzināšanām vajadzētu būt!

Izsakies arī Tu