FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju!

Saistītie raksti


Jau atkal jāsāk ar vārdiem “kopš esmu atbraucis un Latviju…”, bet tālu no patiesības jau nav. Šoreiz par jaunajiem uzņēmējiem un uzņēmumiem. Finanses atlikšu šoreiz, lai arī tās ir svarīgas. Tātad par Tava nākamā “stārtapa” par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur…

Pirms šī raksta tapšanas bija vairāki mēģinājumu lietas nokārtot ārpus publiskās vides. Līdz brīdim (lasi: sarunas aiz muguras).

Oriģinālais visrsraksts 2018. gada februārī bija “Par Tava nākamā “startup” par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur…”. Bet tad izdomāju, ka jāuzraksta tieši – runa ir par konkrētu cilvēku grupu un to darbībām. Biju jau nolēmis šo visu laist gar ausi un nedomāt vairāk, jo ne jau nauda bija tā, kas sākotnēji piesaistīja. Un tomēr, ņemot vērā, ka aizmuguriski tika aprunāta sākotnējā hakatona komanda, izdomāju, ka “jāizvelk” stāsts publiski, jo ir grūti aizstāvēties, ja runā aiz muguras. Tātad, aidā!

Kas es esmu, lai par to rakstītu un runātu?

Sākšu, laikam, ar to, ka uzskatu ka viens no nozīmīgākajiem cilvēkiem Latvijas startup vidē ir Ernests Štāls. Ernesta rīkotajos pasākumos arī iemācījos jaunajiem censoņiem uzdot būtisko jautājumu – kur ir nauda? (Where is the money?) Par šo jautājumu joprojām maz cilvēku aizdomājas. No otras puses, katram pakalpojumam vai idejai ir vismaz viens tikpat traks pircējs. Piemēram, Shake Weight:

Viennozīmigi, ka jaunuzņēmumu (angliski startup) veidošana vai dalība tajos nav mana ikdiena. Neesmu arī piesaistījis miljonu naudiņās vai notriecis tos dārgās mašīnās vai īpašumos. Šī raksta kontekstā, pieņemsim, ka esmu tikai pašnodarbināts mājas lapu izstrādātājs, kuram ir bijusi tā laime sadarboties ar diezgan lielu skaitu jauno uzņēmēju, palīdzot spert pirmos soļus internetā. Man agrāk šādiem uzņēmumiem un uzņēmīgiem cilvēkiem patika palīdzēt vairāk, dažreiz arī bez samaksas. Līdz brīdim. Par to plašāk mazliet tālāk ierakstā.

FoodyCheck (ex-Foody @Garage48) mobilā aplikācija

“”Foodycheck” ir radīta patērētājiem, kuri vēlas iepirkties veselīgāk. Tā palīdz ātri un efektīvi orientēties plašajā pārtikas produktu tirdzniecības klāstā, sniedzot caurskatāmu informāciju par produktu sastāvu, to reitingu, veselīgāku produktu alternatīvām un iespēju sameklēt produktus individuālas diētas vajadzībām.”

Video no pasākuma

Komanda

Foody (tagad FoodyCheck) 2017. gada Garage48 hakatona komanda, kura šādā sastāvā maz ticams, ka pēc pasākuma tika pieminēta:
Māra Lasmane (idejas autore/pieteicēja), Agnese Avota, Augusts Vasiļonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns:

foodycheck/foody mobilās aplikācijas komanda 2017. gada augusts: (no kreisās) Māra Lasmane (idejas autore), Uldis Žeidurs, Ritvars Dortāns, Arturs Škaraveckis, Augusts Vasilonoks, Ronalds Sovas, Agnese Avota, Rolands Umbrovskis
foodycheck/foody mobilās aplikācijas komanda 2017. gada augusts: (no kreisās) Māra Lasmane (idejas autore), Uldis Žeidurs, Ritvars Dortāns, Arturs Škaraveckis, Augusts Vasilonoks, Ronalds Sovas, Agnese Avota, Rolands Umbrovskis

Resursi:

  1. http://jauns.lv/raksts/bizness/263759-apbalvoti-biznesa-ideju-konkursa-ideju-kauss-2017-uzvaretaji ;
  2. http://www.delfi.lv/bizness/tehnologijas/liaa-konkursa-ideju-kauss-2017-triumfe-veseligas-iepirksanas-mobila-aplikacija.d?id=49550589 ;
  3. https://nra.lv/citi-raksti/231773-apbalvoti-biznesa-ideju-konkursa-ideju-kauss-2017-uzvaretaji.htm ;
  4. un mans otrs blogs, kurā priecīgi vēl stāstu par aplikāciju, jo ceru, ka visa esošā (vai neesošā komunikācija) ir tikai viens lieks pārpratums: https://rolands.eu/foody-mobile-app-startup-slalom-hackathon-riga-latvia/ ;

Un uzvaras foto ar Squalio pārstāvi

FoodyCheck (ex-Foody) mobilās aplikācijas komanda 2017. gada Garage48 hakatonā: Māra Lasmane, Agnese Avota, Augusts Vasilonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns + Squalio pārstāvis
FoodyCheck (ex-Foody) mobilās aplikācijas komanda 2017. gada Garage48 hakatonā: Māra Lasmane, Agnese Avota, Augusts Vasilonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns + Squalio pārstāvis

Komandu pieminu, jo pēc pasākuma viss aizgāja pavisam citādi un izskatu, ka katrs komandas biedrs ir pelnījis pieminēšanu. Vēlākajos pasākumos, kuros piedalījās Māra ar citiem sākotnējās komandas biedriem, jau ir minēts daudz mazāks cilvēku skaits, kurs šobrīd, laikam, ir tikai 1.

Mantas dalīšana, matu skaldīšana, par daudz cilvēku un nenokārtotās saistības

Kur daudz cilvēku, tur daudz viedokļu. Jau pēc pasākuma notika pirmā tikšanās ar pirmo naudas dalīšanu (ja matemātika neklibo, tad var izrēķināt to, cik katram no 8 cilvēkiem pienāktos domājamā daļa no sākotnējā “vinnesta” (atskaitot vēl nodokļus)). Pati tikšanās ir ievērības cienīga ar to, ka cilvēki ir dzirdējuši lietas, ko citi nav teikuši un uz kuru pamata ir pieņemti lēmumi, kuri netika apstiprināti un nebija domāti. Par to arī šis raksts un ne tikai.

Jau sākotnēji bija lielākajai komandas daļai skaidrs, ka 8 cilvēki komandā ir stipri par daudz, lai “uzturētu” jaunizcepto mobilo aplikāciju Foody. Tādēļ es un vēl daži izvēlējās, ka atstās “savu daļu” jaunajā veidojumā ar iespēju turpināt, kad būs nepieciešamība pēc palīgiem. Jo man komandā īsti nebija ko vairs darīt – jau bija vismaz 2 programmētāji, tāpat kā divi cilvēki, kuri bija uzņēmušies mārketinga un komunikāciju jautājumus. Citiem vārdiem sakot, mana kompetenču joma tika pārklāta vismaz divas reizes, pat nepieminot par produkta attīstības plānošanu.

Ritvars savu dalību turpmākajā darbībā atcēla un “savu naudas daļu” uzdāvināja jaunajai komandai tālākai produkta attīstībai. Būtiski ir vārds “uzdāvināja”, jo tālākajā sarunā tieši šis vārds tika lietots, kad tika runāts par naudu. Pēc visa, domāju, Ritvars no visas komandas bija otrs lielākais ieguvējs, jo jau laicīgi izstājās un atteicās no naudas daļas un turpmākajām saistībām.

Tā kā man un Agnesei komandā, vismaz sākotnēji, nebija īsti ko darīt, jo nebija ne produkta, ko reklamēt, ne arī bija vajadzīga palīdzība programmēšanā, mēs savu aktīvo darbību iepauzējām, līdz brīdim, kad Mārai un atlikušajai komandai tā būs nepieciešama un varēs sāk gatavoties produkta palaišanai, kas arī šobrīd – pēc gada – nav noticis, vismaz, cik man zināms. Ņemot vērā, ka “savu naudas daļu” atstājām komandas “krājkasītē”, gadījumā, ja nepieciešams izdevumiem, bet vēlējāmies zināt par katru gadījumu, kad nauda tiktu tērēta. Tas viss finanšu atskaites formātā. Un šeit sākas jautrība, vismaz man.

“Ideju kauss 2017” un jocīgās naudas atskaites

Atskaites nebija vairākus mēnešus, lai gan no interneta un TV bija zināms, ka Māra ar atlikušo komandu piedalās jau izslavētajā “Ideju kauss 2017”, kur man un vēl dažiem par izbrīnu, mēs vairs neesam komandā. Sāka rasties jautājumi. Gribēju tos uzdot kopējā čatā… no kura, izrādās, biju jau izslēgts. Tas esot darīts, lai man netiktu sūtīts pārāk daudz informācijas – “spama”. Jocīgi, bet pieņēmu, lai gan kā “investors” un komandas dalībnieks, gribēju zināt visus jaunumus. Tas jau sāka likties aizdomīgi.

Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem uzzināt par naudas izlietojumu, jo bija doma oficiāli izstāties no komandas un attiecīgi nokārtot “papīrus” – intelektuālais īpašums, autortiesības un citas lietas… Tā teikt, līdzīgi kā Ritvars, izstāties. Bet zinot, ka komandai nākotnē var rasties problēmas ar investīciju piesaisti, gribēju to izdarīt pareizā veidā – uz papīra, lai nav tālāku pārpratumu.

Ātra piebilde – šajā laikā braukāju starp Dāniju un Latviju, jo kārtoju eksāmenus, lai iegūtu bakalauru inovācijās un uzņēmējdarbībā. Kur par šādiem gadījumiem arī tika mācīts, kā rezultātā, gribēju “sakārtot papīrus”.

Jautrā daļa…

Izrādās, ka es jau sen neesmu komandā, attiecīgi man ne nav no kā izstāties. Un pēc vairākiem mēnešiem un mēģinājumiem iegūt izdevumu atskaiti, saņēmu šādu finanšu izrakstu:

FoodyCheck budžeta atskaite 2017
FoodyCheck budžeta atskaite 2017

Smējos ilgi. Nopietni, bija smieklīgi. Pēc visa spriežot, esmu vēl parādā palicis. Tad nāca apziņa, ka no manis vēlas “tikt vaļā”. Un var sākties jampadracis. Ja kāds no tās atskaites punktiem derēs VID, turpmāk savu gada deklarāciju iesniegšu šādā veidā. Un beigās izrādījās, ka ne man vienīgajam ir problemātiski iegūt kādu informāciju par naudu, tālāko attīstību vai komandu. Bet tas jau ir citu cilvēku skatu punkts un viedoklis un man tas nav jāizplata, ja vien paši to nevēlas.

Atšķirībā no citiem, man nebija tā laime (vai nelaime) tikties ar (ne)interesēto personu, kurai esot liela juridiskā pieredze ar attiecīgu amatu. Iespējams šāda saruna būs tagad. Bet labāk, lai nav. Nebūs ne pirmais, ne pēdējais juridiski  izglītotāks cilvēks ar kuru man (ne)būs saruna. Ja gadījumā būs, tad pilnīgi noteikti būs jauns bloga ieraksts par to, kādēļ, ja man piemin juristu sarunā, manī tas izraisa lielāku interesi, kā vēlēšanās paklusēt.

Tā vai citādi, “nesakārtoto intelektuālo īpašumtiesību dēļ, pagaidām aplikācija nav publicējama un publiskojama ne tiešā, ne modificētā veidā un to nedrīkst lietot labuma iegūšanai. Tādas lietas var uzzināt no LIAA, Sorainen un citiem interesantām vietām un vietnēm.”

Un tas ir ļoti žēl.

Atvadu vēstule idejas autorei

Atvadu vēstule idejas autorei, kuru publicēju šī gada februārī pēc tam, kad biju visu apdomājis, pakonsultējies ar cilvēkiem, kuri varētu palīdzēt.


(te bija domāta vēstule, bet… labāk nevajag, lai pagaidām paliek arī kāds noslēpums. Tiem, kuriem vajadzēja, ar tās saturu ir iepazinušies.)


Un kas būs tālāk?

Pēc šī pasākuma mazāk piedalījos līdzīgos pasākumos, jo bija tā rūgtuma piegarša. Visvairāk žēl ir tos cilvēkus, kuriem šis bija pirmais hakatons un pirmā piedalīšanās kaut kur, kas vēlāk var izaugt par kaut ko daudz lielāku un skaistāku. Mācība – “sakārtot papīrus” jau sākumā. Pat cilvēkiem ar pieredzi jaunajos uzņēmumos, šāds iznākums, bija pārsteigums.

Algoritmi un lietu attiecību pētīšana

Pirms pasākuma, studiju laikā Dānijā, biju pievērsies datu analīzei un meklēt veidus, kā tos ar vienkāršākiem vai sarežģītākiem algoritmiem izmantot uzņēmējdarbībā. Kā rezultātā tapa NZA.LVpseidoblogs par politiku un valstī notiekošo. Kur pirms pagājušā gada vēlēšanām tika izvietota arī pārredzamāka kandidātu un to sarakstu datubāze. Šodien no Saeimas preses dienesta jau iegūts apstiprinājums, ka Saeimas  saturu arī drīkst izmantot publikācijām. Bija arī pirmie amatpersonu pieprasījumi dzēst NZA.LV “medija” saturu.

Pēc FoodyCheck neveiksmes bija doma par spīti izveidot savu ēdienu vērtēšanas aplikāciju, kura, vismaz, juridiski būtu tīra un nepārkāptu citu autortiesības vai citas tiesības. Bet tad, ar ko gan atšķirtos no … Lai vai kā, nākamā doma bija atjaunot degustacijas.lv un izvietot receptes, bet atdūros pret autortiesībām, lai arī ēdienu sastāvdaļas bija pieejamas internetā, receptes ir aizsargātas ar autortiesībām. Ja nezināji, tad tagad zini.

Tomēr kaut kā visu laiku nelika mieru mācīšanās vēlme un apgūt grafa vaicājumvalodu un mašīnmācības (un citus populārus terminus). Tā tapa graph.report ar visiem mazajiem projektiem. Un vislabākais mācīšanās materiāls bija jau savāktie NZA.LV dati par Latvijas politisko dzīvi, jo kļūdas būtu pamanāmas uzreiz, piemēram, viens kandidāts nevar būt vairākos sarakstos. Par to jau citu reizi. Lūk neliels ieskats par cilvēkiem, partijām un 3 uzņēmumiem no 2017. gada vēlēšanām. Tagad tas ir mans spēļu lauciņš ar datiem un algoritmiem – veidot ieteikumus un atrast tīklus un kopienas, piemēram, lai atrastu vajadzīgos darbiniekus, produktus, krāpniekus, filmas, …

Graph.report - politika un uzņēmumi
no www.graph.report – politika un uzņēmumi

Noslēgumam

Ja kādam ir radies iespaids, ka man kāda nepatika pret Māru vai kādu citu. Nav. Ir sarūgtinājums, bet nav aizvainojuma. Arī pēc visas šīs epopejas, sveicinos ar Māru. Pēc šī raksta, iespējams, viņa to negribēs. Maz ticams, ka tuvākajā nākotnē būs vēlme veidot ko kopīgu, tai pat laikā ticu, ka cilvēki var mainīties un mainās.

Viss ko es vēlējos bija izstāties no komandas pareizā veidā, lai nav tālāko saistību un apgrūtinājumu. Laikam nesanāca. Uz doto brīdi sanāk, ka esmu “investors” pret paša gribu :) Raksts bija nevis par konkrētu personu, bet, kā uzskatu, negodīgu uzņēmējdarbības praksi un “oportūnismu”, sevišķi, ja tas nozīmīgi ietekmē citu cilvēku finansiālo vai sociālo stāvokli.

Iespējams, ar šo rakstu esmu atbaidījis vēl kādu cilvēku vai būs citi, kuri vēlēsies mazāk ar mani komunicēt, bet mani tas, visticamāk, satrauks ļoti maz, ja jau mūsu ētika, darba attiecību kultūra un godīguma principi atšķiras, iespējams, nepieciešama pauze.

Man pēdējos gados ir grūtāk nerīkoties vai noklusēt, ja redzu vai izjūtu nejēdzības, kurās ir manāma nolaidība, nekompetence vai apzināta ļaunprātība. Es varu piekrist, ka var maniem uzskatiem nepiekrist un tas ir OK.

Ja kādam ir vēlme par šo rakstu parunāt pie kāda alus kausa, kafijas tases vai piena glāzes, droši raksti komentārā, e-pastā, tikai nezvani (sarunas tiek ierakstītas) :)

Un, ja jau esi ticis līdz šai rindiņai, vai ir bijusi līdzīga pieredze?


Jau 2 atsauksmes par FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju!

Inese

#57861

Labdien, e s labprāt satiktos uz nelielu kafiju vai vīna glāzi, lai par šo parunātos. Es domāju par konceptu vispār. Ceru, ka atradīsi laiku.

Rolands Umbrovskis

#57865

Atbildēju uz e-pastu, ko biji atstājusi komentārā.

Izsakies arī Tu