Iemācīties “programmēt” bez koda rakstīšanas

Saistītie raksti


Ņemot vērā, ka drīz būs daudz vairāk brīva laika, jo vairs nebūs jānodarbojas ar aktīvu serveru monitoringu (MediaBox.lv WordPress hostings tiek slēgts un mainīts), pamazām skatos, ko varētu jaunu iemācīties vai attīstīt.

Domāju šādu vai līdzīgu jautājumu sev uzdeva vairāki cilvēki, kamēr atradās dīkstāvē, pašizolācijā vai sociāli distancējās un bija vairāk brīva laika. Šajā rakstā par programmēšanu bez koda rakstīšanas.

“Programmēšana” šodien

Pamazām veidoju mobilās lietotnes (dažas nopietnākas par citām), nākas secināt, ka bez papildus zināšanām nepietiks. Ja veidojot saturu, biju aizrāvies ar tehnisko risinājumu, tad dažreiz nākas secināt, ka lai šo saturu nogādātu līdz patērētājam, nākas veidot tehnisko pamatu. Šobrīd cenšos atrast visvienkāršāko veidu.

Šajā ziņā domāju – kā atrast veidu bez iepriekšējas pieredzes programmēšanā, izveidot lietotnes?

“No code”

Un ar svaigu skatu uz jaunākajiem risinājumiem secināju, ka mūsdienās īsti vairs nav vajadzīgi programmētāji, lai izveidotu un uzturētu mājās lapas. Tas bija viens no iemesliem slēgt hostingu kā pakalpojumu un veidot kaut kādu platformu.

Šodien ar YouTube un dažādām kursu platformām bez maksas vai par salīdzinoši pieejamām cenām var iemācīties pamatus un izveidot “No code” lietotnes, kur ar vienkāršiem rīkiem salikt kopā mājas lapas, mobilās aplikācijas vai pat atskaites no dažādiem resursiem.

Izmēģināju izveidot kopiju blogam un interneta veikalam bez programmēšanas. Savā ziņā sanāca, lai arī nepabeidzu, jo sapratu, ka +/- mēneša laikā bez priekšzināšanām, domāju, pat mana mamma varētu uztaisīt “darāmo lietu sarakstu” (to-do list) lietotni un atbilstoši izsūtīt e-pastus/paziņojumus par katru “uzdevumu”. Ideja īsumā: aplikācija bija kā ģimenes iepirkumu saraksts, kur katrs varēja atzīmēt nopirkto, kas no kopējā mājsaimniecības iepirkumu sarakstā atzīmētos ar “jau nopirkts”.

Izmaksas šādām lietotnēm, ja nav 0, tad ievērojami zemākas par “īsto programmēšanu”. Būdams programmētājs, es, protams, skatījos kā to varēt ieviest esošajos risinājumos, ko piedāvāju, jo liela daļa “no code” nāk ar ierobežojumiem, visbiežāk dizaina vai satura ziņā.

Un joprojām uzskatu, ka paša uzturēta platforma ir labāka par atkarību no trešās puses.

Ja tev būtu iespēja, kādu lietotni vai lapu veidotu?

Mācies programmēt

Pēc idejas, šodien, “programmēt” jau nozīmē mācēt darboties ar datiem, piemēram, Excel un csv, lai to kaut kā sagrupētu ar bildēm.

Ko domāju veidot es?

Pa šiem gadiem ir sakrājušies vairāki projekti, kurus izmantoju tikai es un mani klienti. Domāju, ja ne visus, tad vismaz lielāko daļu pārvērst par publiski pieejamie pakalpojumiem.

Lielākā daļa noteikti nebūs “unikāli” vai “inovatīvi”, bet drīzāk kā vienkārši ikdienas rīki, kas ceru atvieglos dzīvi citiem. Vismaz man tā bija.

Dīvainā kārtā kā pirmās būs ar finansēm saistītas lietas – garlaicīgās stundas un dienas ar rēķiniem, kas man tagad palīdz sagatavot rēķinus minūšu laikā un izsūtīt.

Rēķinu veidošanas programma internetā un telefonā

Kopš rēķinu izrakstīšana man vairs nebūs reizi ceturksnī, domāju izveidot un palaist publiski (savu) rēķinu veidošanas lietotni. Klientiem tā bija pieejama kā “Team.House“, no kurienes saņēma rēķinus par maniem pakalpojumiem. Zinu, ka Latvijā ir jau vairākas šādas lietotnes un lapas, bet tiklīdz atrisināšu dizaina jautājumu – būs vēl viena.

Atceros, ka jau ap 2013. gada beigām bija klienti, kuri to vēlējās iegādāties savām vajadzībām. Jau toreiz to 2015. gadā palaidu, kā atsevišķu “projektu” – team.house. Visticamāk, tā būs noderīga pašnodarbinātajiem (saimnieciskās darbības veicējiem), kuriem ir daži rēķini gadā vai vēlme sūtīt rēķinus no jebkuras vietas pasaulē.

Komentāros droši ieraksti ko par šādu ideju domā, ja tas ir aktuāli (iekavās vari norādīt, ja nevēlies, lai komentārs būtu publicēts).

Grāmatvedība internetā bija otra ideja, bet kopš izgāju grāmatvedības kursus un pastrādāju šajā jomā praktiski, sapratu, ka ir pārāk daudz nianses un pārāk liela atbildība par tām niansēm (tāpēc vairs nenodarbojos ar grāmatvedību citiem). Tādēļ šī lietotne ir … izpētes stadijā.

Pasākumu/apskates vietu aplikācija

e-art.lv” pasākumu lietotne, kura patiesībā “mētājās” telefonā jau kādu gadu un uz kuras bāzes tapa arī parodij-lietotne “Dižkniebis”. Diemžēl līdz ar visu pasākumu ierobežojumiem, tā šogad tā arī, visticamāk, netiks palaista, jo nav jau pasākumu.

No otras puses, ņemot vērā, ka otra daļa no aplikācijas ir apkopot kultūras un mākslas punktus Latvijā (un ne tikai), tā varētu pārtapt par kādu ģeogrāfiskās atrašanās vietas lietotni (zinu, ka ir dodies.lv un citas vietnes/lietotnes), bet… ir arī nišas, kuras lielākā daļa no tām neaizpilda.

Šādai lietotnei pagaidām ir daži ārējie nosacījumi, kas jāizpilda, lai tā darbotos.

“(E-art.lv) vietu lietotne” varētu pat būt viena no tām “no code” aplikācijām, jo saturs jau ir uzkrāts no 2004. gada, atliek tikai salikt pareizi un saprotami kopā.

Ko veidotu Tu, ja nevajadzētu programmēt?

Iedomājies, ka varētu no Excel (un kartes) izveidot jebkādu lietotni, kāda tā būtu? Ēdienu piegāde, takši, e-veikali, apmeklētās/apmeklējamās vietas,… ?


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2020. gada 8. jūlijs

Autora izvēlētie saistītie raksti

 
 

Izsakies arī Tu