Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā)

Tuvojoties tam laikam, kad jāsāk domāt par ienākumu deklarēšanu kā pašnodarbinātajam, atceros labu teicienu no Dānijas laikiem, kad pirmā lieta, ko ārzemniekiem saka – maksājiet nodokļus. Pat, ja maz zinot kā tie tiek aprēķinati, vietējais VID (saukts par SKAT) to izdara iedzīvotāju vietā. Skaisti, ne?

Dānijas “loterija” ar nodokļu maksāšanu

Lai kā Dānijā aprēķinātu nodokļus, beigās SKAT būs taisnība. Tā ir laimes spēle un loterija – tev maksās vai tev būs jāmaksā. Man, kā pašnodarbinātajam Latvijā un studentam Dānijā, tas bija savāds laiks, jo īsti nebija skaidrības, kurā valstī īsti jāmaksā nodokļus. Maz palīdzēja abi ieņēmumu dienesti, jo katrs vēlas savā makā. Beigās tika maksāts Latvijā, kā Latvijas rezidentam un kā saimnieciskās darbības reģistrācijas vieta un mana atrašanās Dānijā arī bija mazāka par 6 mēnešiem pēdējos 2 gadus (katru gadu).

Kad 2016. gadā SKAT man ieskaitīja pārmaksātos nodokļus (pat nezināju, ka man tādi Dānijā ir) par studneta dzīvokļa īri (!!!), bija patīkams pārsteigums. Nebija plānu atgriezties Dānijā, bet izvēlējos saglabāt naudu Dānijas bankā. Noderēja, kad braucu otro reizi studēt uz Dāniju.

Latvijā ir labāk

Tā vai citādi, caurskatos visādu variantus, kā legāli darboties Eiropā, izrādījās, ka manā gadījumā būt pašnodarbinātajam Latvijā ir optimāls variants. Lai arī nodokļi tikai par dažiem procentiem zemāki nekā Dānijā, toties es labāk pārzinu Latvijā esošo nodokļu maksāšanas kārtību un ir grūti pierast pie “loterijas” principa.

Es maksāju nodokļus. Tādēļ nav arī ko slēpt. Lai kā man to negribētos, redzot kā nodokļi tiek izniekoti, ticu, ka ar laiku būs labāk, ja vairāk būs tādu, kas maksās un nesūdzēsies. Tas ļauj arī skarbāk izteikties par VID darbību, nebaidoties no iespejamām “sankcijām”. Tie, kuri man seko Twitter vietnē vai lasa arī freelancer.lv, zinās, ka mums ar VIDu ir tādas nejauki mīļas (lovehate) attiecības – ir lietas par ko paslavēt un ir kur pasūkstīties.

Ko es ar to visu gribēju teikt?

Dānijas un Latvijas ID un bankas kartes
Dānijas un Latvijas ID un bankas kartes
  1. Maksājiet nodokļus UN sekojiet to izlietošanai;
  2. Latvijā nav tik slikti, ja mainījo nodokļu sistēmu pieņem kā vēl vienu mainīgo ienākumu ģenerēšanā;
  3. Zāle būs zaļāka arī šajā sētas pusē, ja biežāk laistīs!

Agrāk palīdzēju paziņām ar ieņēmumu/izdevumu savilkšanu kopā ienākumu deklarācijai. Tagad tam būs web aplikācija. Un ir jau arī VID EDS tagad iespēja visu smuki sarakstīt, nepieciešams tikai izlabot vai papildināt iztrūkstošos datus. Kas attiecas uz mani, tad no nākamā gada “jāsatraucas” tikai pat VID un pār Dānijas atskaitēm var aizmirst.

 

Pamazām jāsavelk kopā 2017. gada ienākumi. Kā tev ar iznākumu deklarēšanu veicas un kad to dari?


Fotografēts ar NIKON D5200
ISO: 100
diafragma : 1.8
fokusa attālums: 35
ekspozīcijas ilgums: 0.02
uzņemšanas laiks: 2018-01-30 21:03:24

Izsakies arī Tu