Inovāciju un uzņēmējdarbības studijas Vejlē. Pirmais semestris pabeigts.

Saistītie raksti


Studējot studiju programmā “Inovācijas un uzņēmējdarbība” (Innovation and Entrepreneurship) domas par to, kā turpmāk attīstīt savu pašnodarbinātību, ir kļuvušas vēl skaidrākas. Jau vairākas reizes ir pierādījies, ka izvēlētais uzņēmējdarbības veikšanas modelis, vismaz man, ir pašnodarbinātība + ar/bez pusslodzes darbu. Lai arī pats par visu maksāju no saviem freelance ienākumiem, nesūdzos – tas dod tik ļoti lielu brīvību. Un pusslodzes darbs tikai tādēļ, lai nebūtu domas par braukšānu apkārt, bet būtu, vismaz daļēji, piesaistīts noteiktai ģeogrāfiskai vietai.

Papildināts: pabeidzu semestri ar augstāko novērtējumu.

cafe Deli. Eksamens. Rolands Umbrovskis
Eksāmens

Pašreizējo studiju laikā, tādi priekšmeti kā “radošā domāšana” kopā ar filozofijas zinātnes pamatiem ir pilnībā mani “sabojājuši”. Neesmu pārliecināts vai esot Latvijā. būtu iespējams iegūt to brīvo domas lidojumu un iespēju riskēt. Kad 2014. gadā pieņēmu lēmumu studēt, nezināju, ka tas izvērtīsies par tik labu piedzīvojumus. Sākotnēji bija plānoti tikai divi gadi Dānijā. Pēc tam, kad mainījās šis un tas dzīvē, kā arī nemitīgi Accenture Latvijas filiālē mans projektu vadītājs teica, ka “augstāk tikt” būs grūti ar vidusskolas izglītību, lika rīkoties. Domāju, vairāku notikumu kopums lika kaut ko radikāli mainīt. Tā radās doma doties uz studēt. Uz Dāniju.  Un kas to būtu domājis, ka šajā vasarā, gandrīz bez nekādas naudas, atgriezos Dānijā, lai iegūtu pilnu profesionālo bakalauru? Programma “Inovācijas un uzņēmējdarbība” likās tikai loģisks turpinājums mārketinga studijām. Joprojām nekas ar IT vai multimedijiem.

Studiju sākums. Vejle, Dānija.

Ļoti liels paldies par šo iespēju jāsaka esošajiem klientiem. Jo bez viņiem, maz ticams, ka būtu parliecināts, ka jāatriežas Dānijā turpināt studijas, zinot, ka kabatā nauda ir tikai dzīvošanai kādus divus mēnešus. Par to citā rakstā – par dzīvošanu ārpus “komforta zonas” un kā tas ļoti palīdz. Iespējams, tādēļ tik ļoti patīk studijas un iepriekš minētie priekšmeti – tie liek domāt un izaicināt pašam sevi un savas pieņemtās patiesības. Galvenais ko esmu ieguvis – vēlmi riskēt un nebaidīties kļūdīties. Lai gan pēdējais jau sen nav problēma.

No visiem līdz šim apgūtajiem priekšmetiem: (mans brīvais tulkojums, lai vairāk atbilstu pēc būtības, ne tiešā tulkojuma)

 1. Teorētiskās inovācijas (Theoretical innovation);
 2. Jaunrade un radošo ideju attīstīšana (Creativity and facilitation);
 3. Filozofijas zinātne (Philosophy of Science);
 4. Metodoloģija (Methodology);
 5. Es kā uzņēmējs (Myself as an Entrepeneur);
 6. Teorētiksā uzņēmējdarbība (Theoretical Entrepeneurship);
 7. Organizācijas vadība un struktūra (Organization);
 8. Projektu vadība (Project management);
 9. Mārketins un pārdošana (Sales and Marketing);
 10. Tīklošana (Networking);
 11. Stratēģiskā komunikācija (Strategic Communication);
 12. Tiešsaistes mārketings (Online Marketing);
 13. Biznesa likumdošana (Law);
 14. Ilustrēšana un protatipu veidošana (Illustration and Prototyping);

Daļa ir mana pašnodarbinātā ikdiena. Tādi priekšmeti kā projektu vadība un biznesa likumdošana pēdējos 4 gados tika apgūta pietiekami praktiski. Lai arī liekas, ka salīdzinoši daudz teorijas apguvu, studējot Odensē, esmu sācis ķert tos mazos mirkļus, kad paspīd kaut kas jauns, ko iemācīties. Piemēram, tāds vienkāršs priekšmets kā mārketings un pārdošana, esot kopā ar studentiem, kas to apguvuši citur, parādīja jaunus paņēmienus, mācību metodes un veidus, kā skatīties uz organizāciju, uzņēmējdarbību, komunikāciju un pārdošanu. Studējas Odensē, man palīdzēja sakārtot finanšu lietas. Lai arī zināju, ka tādas ir kaut kad jāsakārto (parādu “piedzīšana”), iedvesma no mācībām un vēlme pārbaudīt teorija praksē, lika izstrādāt jaunu komunikācijas veidu ar klientiem. Bija gaidījis, ka zaudēšu kādus 2-3 klientus. Tas nenotika. Esot par pašnodarbināto – viena cilvēka uzņēmējdarbība – viss ir ļoti vienkārši ieviešams, tai pat laikā arī salīdzinoši trausls.

Tieši tādēļ ar nepacietību gaidu, kad janvārī mutiski varēšu aizstāvēt pēdējo eksāmenu, ko rakstiski nodevām pirmdien. Šis bija viens no grūtākajiem eksāmeniem, jo atškirībā no mārketinga studijām Odensē, bija jādomā vairāk par eksāmena procesa aprakstīšanu un mazāk par risinājumiem dotajā uzdevumā. Ņemot vērā, ka lielākā daļa no manas eksāmena grupas ir uz (mārketinga) rezultātiem orientēti cilvēki, mums pašiem tas bija labs izaicinājums – process over solution. Otrajam semestrim vajadzētu būt daudz brīvākam, bet patstāvīgākam ar mācīšanos un vairāk esot jāorientējas uz risinājumiem. Un tad – studiju prakse. Man tā būs jau otrā.

Vejles centra birojs

Lai arī prakse būs tikai 2017. gada vasaras beigās, par to jau domāju tagad. Ir tik grūti atrast uzņēmumu, kurā izvēlēties apmaksātu praksi (!). Visu sarežģī arī ar vasts izvēle. Sākotnēji biju plānojis Āziju – Ķīna, Japāna, Malaizija vai Taizeme. Pagaidām labākais variants tiek piedāvāts apmaksātai praksei Ķīnā. No otras puses – Latvija. Man ļoti gribētos apmaksātu praksi Latvijā. Pagaidām izskatās, ka tāda varētu būt tikai paša pašnodarbinātībā vai cita ģimenes locekļa firmā. Priekšrocības paša pašnodarbinātībā ir vilinošas, jo īsti nav ierobežojumu. Vienīgais ir tikai tas, ka nedrīkst strādāt no mājām un esot jāstrādā kopā ar citiem, piemēram, kādā koprades telpā vai kopā ar kādu kompāniju. Manam MediaBox.lv tieši pretējos logos ir TheMill. Vai tik pat labi varētu pastrādāt no Igaunijas. Domu lidojums plašs un līdz to nolaišanās vietai vēl ir laiks…

Ja ir idejas, kura var Latvijā iegūt augstāk minēto praksi, droši iesakiet! Mārketinga studiju laikā biju Valmiermuižas alus. Bija forši.

P.S. atrast “normālu darbu” jau sen vairs neceru :D


Nosaukums: Studiju sakums Vejle, Danija
credit: Rolands Umbrovskis
©: Rolands Umbrovskis

Izsakies arī Tu