Vai viegli augt? – dokumentālo filmu pirmizrāde

Mana ceturdienas vakara izvēle…

Kopš esmu pārcēlies uz Upeslejām, izklaidēm atliek mazāk laika. Tas liek pārdomāt dažādu pasākumu apmeklējuma lietderību. Nu labi, ja dzīvotu joprojām Rīgā uz LMA Studentu klubu vēl nedēļas nogalēs ietu. Tas tā. Bet…

Pirmizrāde. Aija Blay

Pirms vairākām dienām Agnese Ivane (no vecajiem labajiem “art” laikiem) atsūtīja ielūgumu uz trīs dokumentālo filmu pirmizrādi 22. janvārī: “Mansurs tulkojumā uzvarētājs“, “Ledlauzis un viņa bērni” un “Izvēle“. Lieki piebilst, ka arī viņas pirksts tika pielikt procesā. Lai arī nesanāca pateikt paldies klātienē, jo steidzāmies uz autobusu. Bija tā vērts. Uz reiz gan jāatzīstas, ka neesmu liels kinomīļotājs. Atšķirībā no Undīnes.

Tad nu par filmām. Filmu vērtēšanā mums ar Undīni domas sakrita.

Secība kādā tika parādītas kino “Rīga”. Apraksti no www.ontheroad.lv;

“Mansurs tulkojumā uzvarētājs”

Šī filma vairāku gadu laikā tika uzņemta Čečenijā. Tas ir stāsts par čečenu zēnu Mansuru, kas piedzimis un uzaudzis kara apstākļos Čečenijā, taču pateicoties savam talantam un mātes Sacitas neatlaidībai gūst uzvaras deju konkursos visā Pasaulē, tā atgādinot cilvēkiem par savas tautas kultūru un varonību.

Filmas režisore ir Aija Bley, idejas autore Elvita Ruka, operatori Agris Birzulis un Uldis Jancis.

Filmas demonstrēšana bija interesanta ar to, ka paši filmas varoņi, Mansurs un viņa mamma Sacita, bija ieradušies Rīgā un pirms filmas rādīšanas nedaudz pastāstīja par veidošanas vēsturi un tās nozīmi viņiem pašiem. Mansurs arī nodemonstrēja savu dejotprasmi.

Par dokumentālo filmu “Mansurs tulkojumā uzvarētājs”. Kā jau aprakstā minēts, stāsts ir par čečenu kultūru un talantīga jaunieša gaitā. Mansurs Ir pat izpelnījies nu jau bijušā prezidenta labvēlību. Šīs labvēlības dēļ, cik saprotams, bija iespējams arī filmēt. Ja kas, filmas laikā ļoti bieži redzami ieroči un kara sekas.

Katrā ziņā filmai dodam otro vietu no trim.

“Ledlauzis un viņa bērni”

“Ledlauzis un viņa bērni” ir filma par bijušo ledus pētnieku, pareizticīgo mācītāju Andreju Voroņinu, kas savu drosmīgo uzskatu dēļ iesaukts par ledlauzi. Viņa vadībā izveidots unikāls bērnunams, kura audzēkņi kļuvuši slaveni visā Krievijā. Pops uzskata, ka visa dzīve ir cīņa, kurai nemitīgi jārūdās un kopā ar bērniem iekaro augstkalnu virsotnes.

Filmas autori ir producente Elvita Ruka un režisore Aija Bley.

Kaut kas šajā filmā neuzrunāja. Iespējams, pareizticīgo reliģijas piesātinātība. Atšķirībā no “Mansurs tulkojumā uzvarētājs“, kur bija par islamu, šajā filmā tā likās uzbāzīga. Toties no filmas tika gūtas divas atziņas. Pirmā “Lai cik daudz šņabi nenopirktu, nāksies iet otreiz pakaļ”. Savukārt otra bija nedaudz skarbāka. No bērnunamiem iznākušo audzēkņu statistika liecinot, ka 40% nodzeras, 40% nokļūst cietumā, bet 10% izdarot pašnāvības. Atlikušie 10% tikai dzīvojot pilnvērtīgi. To dzirdot, atcerējos, ka pirms dažām dienām LR Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija atsūtītu preses relīzi par pētījumiem audžuģimenēm 2008. gadā.

Visādi citādi trešā vieta no trim esošajām.

“Izvēle”

Filma par adrenalīnu un izvēli, kā pusaudžiem to iegūt – aktīvi nodarbojoties ar sportu vai nonākot atkarībā no narkotikām, alkohola vai azartspēlēm. Jaunieši un pieaugušie dalās pieredzē – kā un par kādu cenu noķert šos laimes hormonus.Filmā darbojas gan Latvijā pazīstami sportisti – Mārtiņš Rubenis, Jeļena Prokopčuka, Raimonds Bergmanis, Miķelis Rēdlihs, Madara Apine, Miķelis Apinis u.c., kā arī jaunieši, kas pametuši sportu narkotiku dēļ un šobrīd ārstējas rehabilitācijas centrā “Saulrīti”.

Filmu veidoja Aija Bley un Agnese Ivane

Iespējams tādēļ, ka latviski. Iespējams, ka tādēļ, ka uz ekrāna bija pazīstami cilvēki (ne sportisti). Katrā ziņā bija mūsu favorīte bija tieši filma “Izvēle”. Filma par atkarību un izvēli, kas izdarīta. Tieši tādēļ, ka ir tik laba, neatstāstīšu.
Pirmā vieta ano trim.

Par pirmizrādi.

Bija sanākuši ļoti daudz jauniešu. Cik sapratu, tad skolas pašas piesakās, lai tiktu uz seansiem. Filma arī ir jauniešiem. Zinot mūsdienu jaunatnes attīstības tempus, domājams filmas būtu vērtīgi skatīties pamatskolas vecuma “bērniem”. Filmā nav morāles par to, ka narkotikas ir sliktas, tā drīzāk liek aizdomāties vai tas ir nepieciešams un ka pastāv IZVĒLE. Visas filmas motivē uz darbību – mērķu sasniegšanu, vienlaicīgi parādot, ka tas ne vienmēr ir viegli.

Tāds arī mans novēlējums – izdarīt pareizo izvēli!

PS. Gribējas arī “ietamborēt” par mākslas filmu “Austrālija”, bet kaut kā neskan kopā dokumentālās filmas ar m/f “Austrālija”. Kura arī ir skatāma.

Video arī YouTube –  http://www.youtube.com/watch?v=OO3n0WP-LkI


Jau 8 atsauksmes par Vai viegli augt? – dokumentālo filmu pirmizrāde

Undīne

#1441

Šādas filmas patiešām ir noderīgas pamatskolas vecuma bērniem,arī vecākiem jauniešiem,jo tajā vecumā ar īpašu smadzeņu kustināšanu lepoties nevar(arī es to skaitā! ;) Atceros,ka manā laikā obligāti bija jāiet uz “Lilya 4-ever”.Noderīgi.

Rolands

#1442

PS. Filmas skatāmas līdz 8. februārim.

Dārta

#1443

Svarīgs jautājums!
man skolotāja teica, ka es esot šajā filmā – vienā kadrā kā hokeja līdzjutēja, es pat zinu ,no kuras spēles tas ir, bet es dzīvoju ļoti tālu no Rīgas, un man nav tāda iespēja aiziet uz kino, kur es varētu redzēt šo filmu?

Ina

#1444

nesanaca aiziet :( vismaz palasiju :)

`rolandinsh`

#1445

Dārta:
ieskaties http://www.ontheroad.lv un sazinies ar veidotājiem. Iespējams, būs vēlāk arī citus

Jana

#1446

Gribeju uzzinat vai es varesu paskatities so filmu ? Parasti es par vinu uzzinaju tikai tagad un loti gribu paskatities. Gaidisu juu atbildi.

`rolandinsh`

#1447

Jana:
iesaku sazināties ar filmas veidotājiem http://www.ontheroad.lv

Jana

#1448

Paldies pameginasu

Izsakies arī Tu