Kā izdevīgāk atlaist darbinieku?!

Skatoties, ka lasītājiem patika raksts par darba devējiem-ķīlniekiem, tad šoreiz līdzīgs raksts par darbiniekiem un kā no tiem var lētāk atbrīvoties. Kārtējā (iespējams) situācijas analīze vai mans murgainais sapnis – izlemiet paši.

Non-Employee of the Month by Drew Olanoff

Tātad, atkal fonā ekonomiskā krīze un galvenie varoņi ir darba devējs un darba ņēmējs. Tā kā uzņēmumam ienākumi krītas, bet darbinieks strādā labi (un tikai labi), tad nav īsti iemesla viņu atlaist, jo kaut kāds labums jau no viņa ir. Tomēr ir nepieciešams samazināt algu.  Šāds risinājums varētu darba ņēmējam nepatikt, paziņot par to visai pasaulei caur savu blogu, twitteri, draugiem, utt ka uzņēmums slikti izturas pret darbiniekiem. Tad rodas jautājums: vat tu dū? (angliski: What to do?).

Variants #1. Pateikt darba ņēmējam (darbiniekiem), ka ir slikti ar ienākumiem un nāksies samazināt algu. Darbinieki piekrīt un visi ir laimīgi, jo jaunu darbu tagad esot grūti atrast.

Variants #2. Pateikt par radušos situāciju, bet darbinieks lēmumam nepiekrīt. Veco darbinieku atlaiž, izmaksājot Valsts noteikto kompensāciju*, un darbā pieņem jaunu darbinieku par zemāku atalgojumu. Jaunajam darbiniekam pirmos trīs mēnešus maksā vēl mazāku atalgojumu, nosakot pārbaudes laiku, un lai atmaksātos izmaksātā kompensācija vecajam darbiniekam. Te var jau tīri matemātiski parēķināt, cik ilgā laikā tāda “atlaišana” atmaksājas, ņemot vērā pārbaudes laiku un samazināto algu. Rupji rēķinot varētu būt 5-6. mēneši, bet viss jau atkarīgs no atalgojuma lieluma.

Variants #3. Ja tiek maksāts aploksnē, var vienkārši atlaist. Te gan jāpiebilst, ka VID un/vai darba inspekcija ir biežāk sākusi staigāt uz aplokšņu maksātāju kantoriem (vismaz man tā liekas, pēc dažiem notikumiem; Protams, nosapņoju), jo pat darbinieki, kam maksāja aploksnēs vairs nebaidās piezvanīt uz attiecīgajām institūcijām, lai ieriebtu nu jau bijušajam darba devējam.Par ko var palasīt rakstā “Darba devējs kļūst par klientu … vai ķīlnieku“, kur šī daļa tika atstāta ārpus raksta.

Plašāk nav vēlmes aprakstīt, bet ir vēl ļoti daudz labu veidu kā atlaist darbiniekus.

* – Izmaksājamās kompensācijas lielumu var apskatīt darba likumā. Gadījumā, ja darbinieks vienlaicīgi strādā citā firmā vai ir pašnodarbinātais, tad par bezdarbnieku kļūt nevarēs. Tāpat darbiniekam ir izdevīgāk, ja atlaiž nevis darbinieks aiziet uz “abpusēju vienošanos”. Pēdējā gadījumā kompensācijas nepienāks :(

Foto: www.flickr.com/photos/bestdamntech/3385941122


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2009. gada 11. augusts

 
 

Izsakies arī Tu