NZA.LV – citādāks blogs par medijiem (un politiku).

Gada nogalē, kad Latvijā sagaidīju Jauno gadu (2017), bija iespēja paskatīties un paklausīties vietējās ziņas TV un radio. Internetā, tās var izlasīt tāpat. To, ka man ir noteikts viedoklis par medijiem, nekad neesmu slēpis arī šajā blogā. Tikai agrāk tas tika vairāk noklusēts un pieņemts – lai ir kā ir. Pa šiem gadiem ir sanācis parunāties gan žurnālistiem, gan sabiedrisko attiecību pārstāvjiem un reklāmdevējiem,… un daudziem citiem, kas darbojas komunikāciju jomā. Vienmēr bija tā rūgtā pēcgarša, ka nav labi, bet nav arī ļoti slikti. Un tomēr runāt par to atklātāk nepatika. Un tās tas palika. Taču pagājušā gada nogalē izveidoju NZA.LV. Tālāk var uzzināt kādēļ!

Kad 2014. gadā aizbraucu uz Dāniju studēt, lietas nedaudz mainījās. Mazāk bija iespējams skatīties Latvijas TV pārraides. Izņemot, ja tās bija pieejamas YouTube vai mediju pašu platformā (skaties.lv, REPLAY). Un tomēr dzīvojot ārzemēs, pieeja šim saturam dažreiz pat bija liegta.

LTV nav pieejams Dānijā

Kas itkā nebūtu nekas traks. Tomēr, ja valsts vēlas, lai cilvēki atgriežas Latvijā un ir liegta pieeja nacionālajai televīzijai, kurā ir ne tikai ziņas, bet kā attēlā pētnieciskās žurnālistikas raidījums… liek aizdomāties par nodomu patiesumu un spēju izpildīt. Tādā veidā pamazām radās plaisa starp to informāciju, ko iegūst valsti dzīvojošie un to, ko redz “ārpasaule”. Zinu, mazliet pārspīlēts. Un tomēr rodas sajūta, ka mākslīgi iek radīts burbulis, kurā dzīvo. Savukārt otrs burbulis ir tiem, kas skatās uz Latviju no ārienes. Tā nav tikai Latvijā un esot starptautiskā vidē, to var ļoti labi novērot – ko vieni vai otri domā, balstoties uz pieejamo informāciju.

TV un radio pret internetu

Latvijas radio ziņas var noklausīties internetā, LTV ziņas un dažus raidījumus arī var noskatīties. Diemzēl šāda iespēja gandrīz nepastāv vai nepastāv vispār daļai komerciālo radio vai televīzijām. Un kādēļ tas ir svarīgi? Svarīgi ir zināt ne tikai ziņas, bet arī to interpretāciju un sentimentu. jo vienas un tās pašas ziņas iespējams dažādi izstāstīt, liekot uzsvaru uz vajadzīgo daļu vai daļu no informācijas ignorēt vai pat noklusēt (“cherry picking” zemāk).

Un tas ir citādāk kā interneta ziņās. Lasīt interneta ziņas ir kā strīdēties ar īsziņu palīdzību. Ir tik daudz iespējas pārprast vienam otru. Un esmu to izbaudījis jau vairākas reizes.

NZA.LV

NZA.LV logo
NZA.LV logo

Lasot ziņas interneta lielākajos portālos, var causkatīt noteiktas kopīgās iezīmes. Tā pamazām top arī mans personīgais ziņu avotu tops. Ļoti subjektīvs mediju tops. Un tajā pat nav iekļautas ļoti daudzas mājas lapas, kuru saturu uzskatu par sliktu (piedienīgākais vārds, ko varēju atrast). Liela daļa arī netiks iekļauta, jo nevēlos arī veidot platformu negatīvajām, nepatiesajām vai tendeciozām ziņām.

Tāpat nav mērķis NZA.LV izveidot  par”neīsto ziņu pamācību“. Tā vietā būs īsi rakstiņi par aktuālo vai smieklīgo, ko ziņās pasaka vai kā komunicē politiķi ar sabiedrību. Un pats svarīgākais,, kā šo politiķu izteikumus atspoguļo mediji. Un īpaši svarīgi tas ir pirms tuvākajām vēlēšanām.

Slice and Dice

Vienu no lietām, ko vēlos NZA.LV formātā attīstīt ir faktu un resursu izpēti. Angliski saucās “Slice and dice” (latviski neatradu piemērotāku nosaukumu) – metode, kas apskata katru elementu atsevišķi. Lai arī sākotnēji arī man sanāks “cherry picking” (apskatīt tikai ļoti mazu daļu informācijas, lai attaisnotu pausto viedokli), bet tas tikai tādēļ, ka jāsāk ar vienu lietu un tad pie katras nākamās.

Kāda jēga un kādēļ?

Internetā ir populārāk apskatīt tikai “cherry picking” metodes ietvaros. Vislabāk to varēja redzēt Latvijas interneta vidē jautājumā par bēgļiem, kad atsevišķi gadījumi tika vispārināti, attiecinot tos uz noteiktu vai lielāku daļu grupas. Neslēpšu, ka par šādu saturu es neesmu priecīgs no pirmās bloga dienas. Iepriekš šis jautājums aktualizējās, kad 2008. gadā notika Krievijas Federācijas un Gruzijas konflikts. Tādēļ to, ka “informatīvais karš” ir bijis tikai 2014. gadā negribētos piekrist. Jau 2008. gada Gruzijas notikumu rezultātā bija nelieli aizmetņi tam, kas vairāk aktivizējās 2014. gadā un saistībā ar notikumiem Ukrainā.  Un nē, par šādiem jautājumiem maz ticams, ka rakstīšu. Tomēr, ja kāds spēs mani izklaidēt ar saviem izdomājumiem vai interesanto interpretāciju – visas iespējas.

Nākamais impulss bija Jāņa Poļa aktivitātes. Arī neatkarīgi no tām, kā viņam arī to teicu, šāds NZA.LV būtu tapis. Jānim, protams, citādāka pieeja un citādāks saturs. Visticamāk būtu sācis vēl vēlāk un tādēļ arī uzreiz neko nepublicēju.

Latvijas Avīze un “Sensācija! Uzmanību! Šokējoši!”

Un tad nāca LA.LV Ģirta Zvirbuļa raksts “Šaubīgs Izraēlas pilsonis, krievu skolu štābists, izbijis žurnālists – “troļļu” patiesās sejas” par viltus ziņām, kas jau bija balstīts uz Jāņa rakstiem. Tad sapratu, ka līdzīgi kā ar citām idejām – “ātrāk sāksi, lētāk kļūdīsies”. Un tā tapa pirmais raksts par “Latvijas Avīzi”. Es ļoti labi apzinos, ka pastāv medija redakcionālais kodekss, īpašnieku, investoru, princeses intereses un citi parametri. Veidot mediju ir luksusa lieta. Veidot labu mediju ir ļoti grūti (cits stāsts). Kopš 2017. gada jau mazāk strādāju ar informācijas portāliem, bet informācija kā pakalpojums joprojām ir mana ikdiena (cits stāsts). Neesmu žurnālists, tādēļ ir lielāka brīvība, bet arī vienlaicīgi citi ierobežojumi.

Nezinu, cik ilgi tāda NZA.LV lapa pastāvēs, bet plānoju, ka līdz 2019. gadam. Es neceru uz lielu apmeklējumu vai atbalstu (lielākoties manu iepriekšējo aktivitāšu dēļ internetā), jo nerakstu izklaidējoši vai galīgi negatīvas lietas, nav arī tik daudz laika (tādēļ pat ieviesu iespēju atsūtīt ziņas uz NZA.LV). Bet lasītāju skaits aug ar katru dienu un vienīgā kritika pagaidām ir bijusi, ka jāraksta vienkāršāk.

Izveidoju arī NZA.LV Facebook lapu, kur pagaidām tikai daži paziņas un draugi pieteikušies. Ja interesē – SEKO!

https://facebook.com/NZALV-1834806863442962/

Izveidoju arī NZA.LV e-pastu pieteikšanās formu, kur pagaidām ir jau vairāki interesenti un vēlas saņemt jaunākos rakstus e-pastā. Ir arī Twitter konts @nza_lv. Pagaidām izskatās, ka saturs papildināsies reizi 3-4 dienās. Ja būtu vairāk resursu (laiks, nauda, cilvēki), varētu arī izveidot dažādas shēmas un vizuāli attainot kopsakarības (izstrādātājiem – graph database), kad varētu “izrakt” daudz vairāk par to, kas aiz kura domēna darbojas, kad izplata informāciju.

Es vēlos sasniegt tos cilvēkus, kuri dalās pa labi un kreisi ar nepārbaudītu informāciju. Kā arī “godināt” tos, kuri izvēlas vispārināt medijos un savos izteikumos.

Vai tevi interesē šāds saturs?

Ja “Jā”, seko, abonē un dalies ar lapu. Ja “nē”, uzraksti komentārā kādēļ? Mani interesē abi viedokļi.


Ir 1. komentārs par NZA.LV – citādāks blogs par medijiem (un politiku).

RedStar7

#57824

Neinteresē. Tematikas dēļ. Masu mediji parasti raksta par, izteikšos skarbi, bet sūdiem. Nezinu, kā citiem, bet man parasti nepaliek labāks garastāvoklis pēc tam, kad esmu palasījis ziņas. Vēlreiz lasīt to pašu citā atgremojumā ir par daudz.

Izsakies arī Tu