Par pašnodarbinātā statusu, nodokļiem un PayPal kontu

Pirms dažām dienām biju aizgājis uz Latgales priekšpilsētas VID nodaļu, jo nebija iesniegta gada atskaite. Lai gan pirms 1.aprīļa vairākas reizes biju gājis uz VID, lai šo jautājumu sakārtotu, kur man no piecām reizēm, trīs reizes teica, ka ja nav ienākumu no saimnieciskās darbības, tad nekas neesot jāiesniedz. Jau tad likās šāds apgalvojums dīvains (jo no NVO laikiem atceros 1. aprīļa datumu), bet ja to saka 3 reizes divi dažādi VID darbinieki, tad nācās noticēt. Lai vai kā, savu atskaiti iesniedzu. Šoreiz bija gadījies sakarīgs darbinieks, pie kura, cik atceros, jau reiz biju, un ar viņa darbu un konsultācijām biju apmierināts jau agrāk.

No 2010. gada jūlija visi turpmākie raksti par pašnodarbināto rakstīšu jaunajā 100% Pašnodarbinātais.

Nauda. Lati un debetkartes.

 

Katrā ziņā, mana gada atskaite nebija vienīgais jautājums, kas mani interesēja. Tā kā aktīvi esmu sācis darboties kā pašnodarbinātais, apkalpojot arī ārzemju klientus, tad radās dažādi jautājumi par nodokļiem, naudas uzkrāšanu ārzemēs.

Iedomāsimies situāciju, ja man būtu nauda PayPal.com

Mani vairāk interesēja par naudu, kas uzkrājas PayPal kontā un kura uz Latviju netiek pārskaitīta, jo pakalpojumi tiek iegādāti turpat ASV. Katrā ziņā, atbilde mani iepriecināja, ko aptuveni varētu pārfrāzēt šādi: “What Happens in Vegas, Stays in Vegas” (tulkojumā: kas notika Vegasā, tur arī paliek.). Jeb citiem vārdiem šādus ienākumus IR jāuzrāda, bet varot arī neuzrādīt, jo par to esamību VID nevar pārliecināties, kamēr tie netiek uzrādīti atskaitēs un deklarācijās. Līdz ar to visi par PayPal pirktie pakalpojumus un izdevumus var Latvijā arī nedeklarēt. Līdz ar to, piemēram, hostings, kas tiek pirkts no GoDaddy.com un par to tiek maksāts ar PayPal naudiņām, var Latvijā arī neuzrādīt, jo VIDam šie darījumu dati nav pieejami.

[bbp-single-reply id=4806]

Runājot par ārzemēs apliekamajiem nodokļiem. Šajā gadījumā lieta ir pavisam vienkārša – jāmaksā tikai starpība. Attiecīgi, ja valstī kurā jau ir samaksāti nodokļi, šo nodokļu likme ir mazāka attiecībā pret Latvijas nodokļiem, tad jāmaksā šo procentu starpība. Piemēram ASV un Īrijā nodokļi ir zemāki, tādēļ Tev no savas kabatas jāmaksā starpība. Savukārt, ja nodokļi bijuši kādā valstī augstāki, tad valsts atmaksā starpību Tev, piemēram, Skandināvijā nodokļi ir augstāki kā Latvijā, tādēļ, Latvijas valstij būtu jāsedz starpība.

Un vēl kas, tiklīdz ienākumi pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas (~180Ls tagad, kopā gadā apmēram Ls 1800,-), tā jau ar VIDu jāiet runāt citādāk.

[papildinājums] Par stingrās uzskaites kvītīm

Runājot par stingrās uzskaites kvītīm, sākotnēji man teica, ka katram klientam tāda ir jāizraksta. šī skaidrojuma dēļ arī līdz šim neko aktīvi nedarīju kā pašnodarbinātais, jo lai apskraidītu visus, kam izrakstu rēķinus ir nereāli.

Stingrās uzskaites kvītis ir nepieciešamas tikai tad, ja norēķinās skaidrā naudā. Piemēram, ja strādā par kurjeru, tad stingro kvīti būtu jāiraksta katram klientam, ja nav noslēgta vienošanās (ne obligāta prasība, ja ir uzticība savā starpā!) par to ka rēķini tiks piegādāti elektroniski. Līdz ar to pietiek ar bankas pārskaitījumu un rēķinos teikumu:

“Šis rēķins ir sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta.”

Ja nu kaut ko esmu samelojies, būtu jauki, ja kāds finansists/grāmatvedis mani palabotu.

Vispār pat biju pārsteigts, cik šoreiz viss ātri norisinājās, jo visas iepriekšējās reizes man bija jāgaida, kamēr atbrīvosies, kāds VID konsultants. Un pat tad kad bija atbrīvojies, likās, ka vēlas pēc iespējas ātrāk tikt vaļā, neiedziļinoties pat manu jautājumu būtībā. Kas rezultātā noveda pie uzaicinājuma iesniegt 2008. gada ienākumu deklarāciju kā saimnieciskās darbības veicējam.

Un vēl kas, šomēnes ir pagājis gads, kopš oficiāli esmu pašnodarbināta persona (a freelancer). Un ir  izdevīgi, pat ja ir patstāvīgs darbs. Miljona gan vēl pagaidām nav…

[papildinājums 2] Dažas noderīgi raksti par pašnodarbinātu personu:

  • Pašnodarbināties nemaz nav sarežģīti http://www.apollo.lv/portal/life/47/articles/95492/
  • Pašnodarbinātais – pāris atbildes http://senteevs.lv/2008/09/04/pasnodarbinatais-paris-atbildes/
  • Pašnodarbināts piespiedu kārtā http://www.apollo.lv/portal/life/48/articles/92550/

[papildinājums 3 /2010. gada februārī]

Vēl dažas noderīgas saites, ko sagatavojuši Pasnodarbinatais.lv veidotāji

Par komerclikumu

Par grāmatvedību

Par nodokļiem un nodevām

Par iedzīvotāju ienākuma nodokli

Par valsts sociālo apdrošināšanu


Jau 13 atsauksmes par Par pašnodarbinātā statusu, nodokļiem un PayPal kontu

Me

#1575

No pirmā janvāra ienākuma nodokļa likme būs 23% nevis 15% kā tagad.

Signis

#1576

Un kā pašnodarbinātajam šajā biznesā šajos laikos klājas? Patstāvīgs darbs arī ir, vai tikai pašnodarbinātais?

Rolands Umbrovskis

#1577

pagaidām nesūdzos. Sāku laikam īstajā laikā, jo pat paša lapai dizainu nepaspēju uztaisīt, kad jau biju ierauts darbos.
No pastāvīgā darba aizgāju, lai pilnvērtīgi veltītu laiku hobijam, kas izauga par darbu (pašnodarbināto).
Tomēr neatmetu ar roku arī nokļūt kāda pakļautībā (darba devēja), tādēļ darba sludinājumus vēl joprojām pārskatu…

Rolands Umbrovskis

#1578

un par to kā klājas – interesanti, jo kā zināms web lapas taisa daudzi :) Līdz ar to ir jāatrod sava niša vai klientu loks :) bet par to kādā no nākamajiem ierakstiem blogā, jo atbildot uz DM jautājumiem, rodas viela jaunam rakstam

Kloons

#1579

Nianses:
Peļņa nedrīkst pārsniegt 180Ls mēnesī, attiecīgi izdevumos jāmēģina norakstīt pēc iespējas vairāk… 80% no benzīna naudām, izejmateriāli (tieši nepieciešamie darba veikšanai) un citas lietas :)
Un samaksāt arī tos 23% vai 15% ja nepārsniedz 180Ls robežu mēnesī nav sāpīgi! reizi gadā tas sanāks MAX 500Ls

Un par to elektronisko rēķinu… vai nav tā, ka tad ir nepieciešams elektroniskais paraksts lai oficiāli varētu izrakstīt rēķinu tikai elektroniski…
Mana prakse ir pdf uz e-pastu lai ātrāk apmaksā un oriģināls ar manu parakstu pa pastu vai tieši rokās…

Rolands Umbrovskis

#1580

par elektronisko rēķinu speciāli prasīju: un tā arī teica, ka pietiekot, ja ir apmaksāts ar bankas pārskaitījumu. Tas arī bija iemesls jautājumam par PayPal, jo ne katram uz ārzemēm varēsi nosūtīt rēķinu un kur nu vēl sagaidīt atpakaļ, ja nepieciešams kāds paraksts.
Bet par pašu papīru ir tā, kā to parasti vajagot tikai lai būtu dokumentēts grāmatvežiem… (grāmat-vēžiem)
ja tā nebūs, tad iešu atkal uz VID skaidroties. šoreiz pierakstīju vārdus un uzvārdus, kas ko ir teicis.

Kloons

#1581

Tā var darīt pie nosacījuma, ja otrā galā grāmatvēžiem nevajag oriģinālu :)
Uz rēķina jau iet tikai Tavs paraksts un atpakaļ nav jāgaida nekas…
Ja otrā galā vajag oriģinālu, tad ir 2 varianti:
1)Sūtam parakstītu oriģinālu;
2)Iegādājamies elektronisko parakstu, kas ļauj otrā galā pierādīt, ka rēķinu esi rakstījis Tu nevis Janka no Aizputes.
:D

Klienta paraksts un ja paveicas arī zīmogs ir nepieciešams uz līgumiem, ko esi noslēdzis ar viņiem.
Vajag arī pavadzīmēm, bet tās neviens pašnodarbinātajam nedos manuprāt…

Rolands Umbrovskis

#1582

līgums toč’ nav obligāts, bet par rēķiniem, parasti jau nosūta to rēķinu ar pastu/aiznes pats un miers mājā. Jo mums tašu pastām “uzticība” savā starpā :)

[tālāk tikai minējums]
bez tam tajā VID EDS jau arī var redzēt, kas, kam un par ko. Neesmu pārliecināts vai der e-paraksta vietā, bet EDS piedāvā iespēju parakstīt iesniedzamos dokumentus ar Latvijas Pasta (vai nu kurš to e-parakstu tagad izdod) vai VID/EDS e-parakstu vai kaut kā tā

Richman

#1583

Es arī domāju uzsākt starptautisku biznesu, taču mani samulsināja PayPal konta milzīgā priekšrocība, ka par viņu neviens nezina izņemto mani, PayPal un klientu. Respektīvi visas naudas summas, kas iet caur viņu iet garām VID, jo PayPal kontu varu izmantot norēķiniem daudzās vietās kaut vai tai pašā ebay.com, tevis pieminētajā GoDaddy.com utt. Un Parexbankā vispār konsultanti bija neizpratnē par kādu kontu es runāju, kad stāstīju par PayPal. Tā, manuprāt, ir zelta bedre! :D

Guigo

#1584

Tas, ka mūsu valsts līkās rokas netiek līdz Paypal ir svētlaime, ceru ka tā būs mūžīgi.
Iedomājies murgu, kad tev ierēdnis sāks bakstīt “klau, tu kaut ko ārzemēs arī pelni, nuka davai piķo” – mūsu nodokļu sistēma ir ļoti nesmuks rekets :)

Alexander

#1585

Прикол, ребята, заключается в том, что если Вы работаете с юридическими лицами, которые Вам платят на счет в ПэйПаль, то проверка может прийти из страны клиента. Например, Германия, у них все строго с ПэйПалем, они видят все расходы и приходы фирмы.
Если у них возникнет подозрение, то они (Налоговая Германии) отправят запрос на наличие информации о выписанных счетах у нашей налоговой. И тогда жопа, потому что Вам будут задавать вопросы типа “Где деньги, друг? Мы есть хотим!” +))
Вкратце, вы выписали счет, но не показали его в отчетах для налоговой. Деньги пришли на счет ПэйПаль, вы их потратили. Дальше зарубежная налоговая решает проверить на основании правильного ли счета их фирма выслала деньги и тут наша налоговая округляет глаза и говорит “Мы ничего не знаем”. +)

asdf

#1586

Kā jus domajat ir verts maksāt nodokļus no adsensses ? Esmu dzirdējis ka pārsvarā neviens nemaksā. Pats domāju arī ņemt nodarbināto un tad jau nakotnē noteikti maksāšu, a ja tagad aiznesiishu ceku, mani pēctam neizčakarēs :)?

Guni

#4984

Tagad izdevīgi pāriet uz mikrouzņēmuma nodokli, tikai 9% jāmaksā un viss. Tas ir izdevīgi tiem, kam nav izdevumu.

Izsakies arī Tu