Pica LuLu un par datu vākšanu, uzglabāšanu, izmantošanu un nodošanu trešajām personām

Saistītie raksti


Pirms vairāk kā gada bija jauka piektdiena, kurai gatavojos jau laicīgi, jo jau pēc apmēram 72 stundām devos uz studijām Dānijā. Tobrīd, strādājot ACCENTURE, darba vietā bija izveidojusies vai ieviesta tradīcija, ka pie lielākiem notikumiem tiek “uzsaukts” galds. Parasti šādas lietas ignorēju, bet šoreiz gribēju citādāk. Tādēļ, ieturot vietējo tradīciju, tika nolemts pasūtīt picu kolektīvam.

Dažādu iemeslu dēļ, izmantoju e-pastu, kuru parasti pasūtījumu veikšanai internetā nelietoju. Un pateicoties LuLu picērijai, pēc dažiem mēnešiem pārliecinājos, ka tāda darbība ir joprojām aktuāla. Tā vai citādi, pēdējā darba diena bija jauka. Un pārmaiņas pēc arī pēc ilgiem gadiem pica tika ēsta.

(Šo atcerējos, gatavojot citu rakstu, kuru ceru drīz publicēt – par saturu internetā, atsauksmēm un juridisko atbildību par izteikumiem (tai skaitā viedokli))
[papildinājums 2017-08-06] Vēl nevar publicēt :)

LuLu picas un komercziņojumu sūtīšana bez lietotāja / klienta piekrišanas

Par nepatīkamu pārsteigumu pēc dažiem mēnešiem atrodoties jau Odensē, pamanīju e-pastā negaidītu ziņojumu – komercziņojumu (tautā saiktu arī par spamu, ja nav piekrišanas to saņemt) no sales.lv un picalulu.lv. Pamanot, ka sūtītājs ir sales.lv, sāku pētīt, kas tas ir un ko dara. Tā vai citādi vajadzēja noskaidrot, ko darīt ar nākamajiem e-pastiem no viņiem – atstāt e-pastā vai pa tiešo pievienot spameru sarakstam un pievienot arī Latvijas spama sūtītāju listei.

Latvijas spam sūtītāji

Pēc nelielas apskates internetā noskaidrojās, ka sales.lv varētu arī nevainot, bet ķerties klāt pašiem vaininiekiem – Picai Lulū jeb SIA “Later Ltd”, kuri bija bez manis informēšanas manus datus vākuši, uzglabājuši, izmantojuši  un beigās nodevuši trešajām personām (šajā gadījumā Sales.lv).

Datus glabā kopš uzņēmuma pastāvēšanas

Zinot, cik grūti dažreiz kompānijām atbildēt uz e-pastiem, ķēros klāt Twitter, kur uzrunāju pašu uzņēmumu. Sarunas gaitā noskaidrojās, ka klientu dati tiekot uzglabāti kopš uzņēmuma pastāvēšanas.

rolandinsh un pica lulu saruna twitter (kopija no 2015-09-25 22:32:57)
rolandinsh un pica lulu saruna twitter (kopija no 2015-09-25 22:32:57)

Kā redzams no sarakstes, Pica LuLu šo kļūdu solījās salabot “tuvākajās dienās”. Gatavojot rakstu par privātumu atcerējos, ka bija pica LuLu, kuru vēlējos pievienot kā paraugu kā nevajag darīt. Tobrīd “tuvākās dienas” bija izvērsušās par 46 tādām. Šodien izdomāju, ka izstrādātāji ir aizmiguši vai pārslogoti un jāatgādina šī raksta veidā (un lai pats vēlāk varētu veidot atsauci uz šo gadījumu).

Kā jau rakstīju, parasti izmantoju citu e-pastu. Bet ņemot vērā, ka pasūtījuma formā nekur nebija minēts, ka man tiks kaut kas papildus sūtīts uz e-pastu, nodomāju, ka nekas slikts jau nevar notikt. Man nepatīk, ja mani personas dati tiek izmantoti tam neparedzētā veidā un bez manis informēšanas.

Pica LuLU joprojām šo nav salabojusi, toties arī e-pastus neesmu vairs saņēmis.

No e-pastiem var atteikties…

rolandinsh skujins 2015-09-26-22-58-53
rolandinsh skujins 2015-09-26-22-58-53

Jā, ja būtu pats pieteicies tos saņemt.

Saites internetā, kura var iepazīties ar personas datu aizsardzību:

  1. Fizisko personu datu aizsardzības likums;
  2. Datu Valsts inspekcija;

P.S. Arī LR Iekšlietu ministrija, iespējams, grēko šajā jomā. Kādēļ “iespējams”, jo no Iekšlietu ministrijas informācijas centra atbildes var saņemt tikai rakstot uz pašu ministriju. Starp citu – īsti atbildi no viņiem tā arī neesmu ieguvis. :(


Izsakies arī Tu