ANO Pasaules Preses brīvības diena 2009 un žurnalisti

Pēdējos dažos gados aktīvi biju iesaistīts dažādos ANO un UNESCO (Apvienoto Nāciju Organizācijas Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) iniciatīvu atbalstīšanā un aktivitātēs, darbojoties nevalstiskajā organizācijā (NVO). Līdz pagājušajam gadam tāda bija arī ANO Pasaules Preses brīvības diena, kas tradicionāli ir 3. maijā. Šodien intereses dzīts meklēju internetā, ko šogad varētu darīt un kur piedalīties, bet diemžēl neko vairāk par nelielu rakstu DIENĀ un  “Freedom House” (ASV NVO) preses brīvības šāgada indeksu neatradu (un neskaitāmas saites uz iepriekšējo gadu aktivitātēm, kuru organizēšanā pats piedalījos). Vēlējos papildināt  e-art.lv/press-freedom-day, kur katru gadu centos uzskaitīt aktivitātes Latvijā. No atrastā, spriežot pēc “Freedom House” preses brīvības indeksa, Latvija ir ierindota 43.-48.vietā, kas nozīmē, ka Latvijā preses brīvība ir brīva.

BNS: 43.-48.vietā ir valstis un teritorijas, kuru preses brīvības reitings ir 23. Bez Latvijas tās ir arī Slovākija, Surinama, Taivāna, Trinidada un Tobago un Vanuatu.
Visās valstīs, kuru reitinga skaitlis nav lielāks par 30, prese tiek uzskatīta par brīvu.
Ja reitings ir 31-60, šajās valstīs prese tiek uzskatīta par daļēji brīvu. Šo valstu sarakstā ir arī Izraēla (31), Itālija (32), Bulgārija (36), Rumānija (44), Turcija (50), Ukraina (55) un Gruzija (60).

Pasaules preses brīvības balva 2009

Runājot par UNESCO  mediju aicinājumu iesniegt pieteikumus Pasaules preses brīvības balvai 2009, tad no Latvijas tika  nominēts  žurnālists Sandijs Semjonovs. Balvas mērķis ir godināt tās personas, organizācijas vai institūcijas, kuras ir devušas vērā ņemamu ieguldījumu, aizstāvot vai veicinot preses brīvību jebkur pasaulē, īpaši, ja tā bijusi pakļauta riskam.

Lasantha Wickrematunge

Šogad Pasaules preses brīvības balva tika oficiāli piešķirta Šrilankas žurnālistam un Sunday Leader redaktoram Lasantha Wickrematunge, kurš šogad, 8.janvāra agrā rītā tika nogalināts. Ne velti žurnālistu amats ir viens no vistīkamākajiem pasaulē.

Ivo KiršblatsPalīdzēsim žurnālistam Ivo Kiršblatam

Starp citu man ļoti iepatikās žurnālistu apvienošanās, lai palīdzētu kolēģim Ivo Kiršblatam. Par šo var lasīt un redzēt diezgan daudz vietās.

Nesen ar draudzeni nācām no veikala, tieši pēc kārtējā aicinājuma palīdzēt žurnālistam, domājām vai to latu, ko iztērējam par limonādi vai kādu saldumu, neziedot kādam. Tagad limonādes pērkam retāk :)

Ivo Kiršblats ir 35 gadus vecs žurnālists, kurš pirms vairāk kā  mēneša uzzināja, ka viņa turpmākā dzīve ir atkarīga no vairākām sarežģītām galvas operācijām, kuras var veikt Vācijā, kam ir nepieciešami 45 tūkstoši eiro.

LABOTS 2017-06-16. Izņemta iznformācija ar ziedošanas iespējām.


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2017. gada 16. jūnijs

 
 

Izsakies arī Tu