Var balsot PRET deputātu kandidātiem!

Raksts tapa, kad kādā sarunā centos pierādīt, ka arī balsojot PRET deputātu, cilvēks balso PAR partiju. Beigās, lai izšķirtu strīdu, tika nolemts zvanīt uz Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK), kur mums pateica, ka balsojot pret deputātiem ir arī balsojums pret partiju. Par laimi vai nelaimi tā nav. Balsojot pret kandidātu, tiek vienalga balss skaitīta par partiju  (atjaunots: 2009-06-03), jo tik uzskatīts, ka tiek atbalstīta partijas programma (?!). Tālāk vecais teksts ar atjaunoto.

Nekad neesmu slēpis, ka man patīk Eiropas Savienības (ES) fondi, sevišķi tie, kas tiek  piešķirti izglītībai, jauniešiem un nevalstiskajām organizācijām. Šādi fondi ir palīdzējuši iegūt neformālo izglītību ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Pateicoties ES programmai JAUNATNE (tagadējā Jaunatne darbībā), esmu pavadījis arī pusgadu Grieķijā, veicot Eiropas brīvprātīgo darbu. Esmu bijis Strasbūrā pirms dažiem gadiem un parunājies ar Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā (EP). Un tomēr, mana nostāja ES un EP jautājumos nav īpaši pausta. Un arī šoreiz, tikai informatīvi.

Eiropas Parlameta vēlēšanas 2009

Jau šajā nedēļas nogalē (06.06.2009) būs pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Nedaudz parunājoties ar cilvēkiem, izdzirdēju, ka neviena esošā partija vai kandidāts nav īsti atbalstāms. Neatkarīgi no politiskās pārliecības. Tādēļ balsošot PAR mazāko ļaunumu. Nav līdz manām ausīm nonākusi ziņa, ka var balsot arī PRET kādu kandidātu. Visā politisko reklāmu kokteilī ļoti maz (vai nemaz?) ir izskanējusi iespēja izteikt viedokli “pret”. Tādēļ, ja nepatīk vienmēr var balsot PRET!

Nepatīk – balso PRET!

Balsojot pret, Tu būsi piedalījies vēlēšanās un “atņēmis” balsi, kādam netīkamam politiķim vai politiskajai apvienībai (partijai), bet nepiedaloties vispār, tiek saskaitītas balsis kas ir bijušas “par”. Matemātika!

Mārtiņš Ķeņģis: Acīmredzot, CVK Tev būs pierunājuši pilnas ausis, (…) Deputāti mandāti tiek sadalīti proporcionāli starp tām partijām, kuras ir pārvarējušas 5% barjeru. Savukārt šo sadalījumu procentos veido nobalsojušie vēlētāji – pēc tā cik balsošanas urnā ir iemestas katras partijas saraksti. Un viens vēlētājs var iemest tikai vienu sarakstu. Tā kā – balsošana notiek par partijām. Un “plusiņi-mīnusiņi” pie kāda individuāla kandidāta nosaka partijas iekšējo sadalījumu uz noteiktajām deputātu mandātu vietām un neiespaido to, cik mandātu iegūst partija. Un mandātu var iegūt pat ar negatīvu individuālo “plusiņu-mīnusiņu” bilanci.

Un tad nāk iekšā loģika – ja Tu nenobalso par nevienu sarakstu(partiju) vai Tu nobalso par sarakstu, kas nepārvar 5% barjeru, tad jebkurā gadījumā visi mandāti tiek sadalīti atbilstoši proporcionāli tam kā ir nobalsojuši tie, kuri balsoja par partijām, kas pārvar 5% barjeru. Un nebalsotāji šo sadalījumu attiecīgi nemaz neietekmē, savukārt tie, kas balso par ‘5% nepārvarējušām partijām’ arī principā neko neietekmē – jo mandātus sadala tikai un vienīgi starp tām partijām (no tām balsīm), kas ir pārvarējušas barjeru.

Jebkurā gadījumā – ja Tu iemet urnā partijas sarakstu, Tu balso PAR šo sarakstu.

Aiga G.: Ir jābalso par partiju, kas šķiet tīkama vai vismaz ne tik ļoti netīkama, kā arī, kas visticamāk pārvarēs 5% barjeru. Un jāsvītro vai jāliek krustiņi tiem, kas nepatīk vai patīk, lai kaut kā tomēr ietekmētu kandidātu izvietojumu.

Pašvaldību vēlēšanās izsvītro deputātu

No web.cvk.lv (sadaļa: viegli lasīt-> Kā jābalso? (PDF))
Viņš var uzrakstīt “+”, ja īpaši atbalsta kādu no deputātu kandidātiem.
Vēlētājs var izsvītrot deputātu kandidāta vārdu un uzvārdu, ja viņu neatbalsta.

Var rīkoties arī muļķīgi un ievietot nederīgus biļetenus aploksnēs (Kirils.com izplatītā ziņa), bet var arī vienkārši izsvītrot to, kurš patiešām nav pelnījis, vadoties no personiskajiem uzskatiem.

Ar visiem kandidātiem, programmām un partijām var iepazīties www.cvk.lv. Ja nav laika partiju programmas var arī noklausīties audioierakstos, ko var viegli ielādēt savā mp3 atskaņotājā (vairāk: http://web.cvk.lv/pub/public/29378.html)

Eiropas parlamenta vēlēšanas

Runājot par Eiropas Parlamenta vēlēšanām, es pirms dažām dienām aizpildīju nelielu testu (euprofiler.eu), lai vismaz ieskicētu savas vēlmes ar izvirzīto kandidātu un Eiropas 10 politisko partiju programmām. Izrādās, ka ne ar vienu no pārstāvētajām Eiropas parlamenta partijām, mani uzskati īsti nesakrita. Vienmēr atradās jautājums, kuru vēlētos redzēt citādāk.

Lai vai kā, ir svarīgi zināt, ka Eiropas parlamenta partijas NAV Latvijas politiskās partijas. Eiropas Parlamentā tās ir sadalītas pēc politiskajām grupām.

  1. EPP/ED – Eiropas Tautas Partijas (Kristīgo Demokrātu) un Eiropas Demokrātu grupa
  2. PES – Sociāldemokrātu grupa Eiropas Parlamentā
  3. ALDE – Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupa
  4. UEN – Nāciju Eiropas grupa
  5. Zaļie/ALE – Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa
  6. GUE/NGL – Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa
  7. IND/DEM – Neatkarīgo spēku un demokrātu grupa
  8. NI – Pie politiskajām grupām nepiederošie deputāti

Brīva izvēle Tavās rokās – piedalīties un neatbalstīt vai nepiedalīties un samierināties.

Kur atrast informāciju par vēlēšanām


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2017. gada 13. februāris

 
 

Jau 9 atsauksmes par Var balsot PRET deputātu kandidātiem!

peecha

#1488

bet vai tad nav tā, ka nobalsojot pret kādu kandidātu, tu tik un tā nobalso PAR šo partiju, kuru viņš pārstāv?

rolandinsh

#1489

noup!
Iespējams vajadzētu piezvanīt uz CVK (Uzziņu tālrunis par vēlēšanām – 67049999), bet jau balso par/pret kandidātiem līdz ar to balsis iet minusā partijai.
Cik man CVK paskaidroja, tad šādā gadījumā iet mīnusā arī partijai.

Var arī izsvītrot visus kandidātus, kā to darīšu es :)

peecha

#1490

un, ja gribi gan nobalsot par vēlamo partiju, gan nobalsto pret citu, tad aploksnē var mest divas biļetes? vai tad šāds variants neskaitījās kā nederīga biļete?

rolandinsh

#1491

nē! Tu vari izvēlēties tikai VIENU. un arī iemest var tikai vienu. Ja nu gadījumā Tev ir par ko balsot balso, bet ja neviena partija nav pieņemama, tad jāizvēlas visnevēlamākā un jāizsvītro tās kandidāts vai pat visi kandidāti.
Es laikam kādai partijai izsvītrošu VISUS. Ja jāizvēlas, balsot par vai pret, tad neizvēlēšos mazāko ļaunumu "par" kuru balsot, bet izvēlēšos partiju/kandidātus kuru ideoloģija/programma nav pieņemama vispār.

onkulis

#1492

pirmo reizi ko tādu dzirdu, vai ir oficiāls apstiprinājums šādai info? Cik man zināms LV normatīvajos aktos nav minēta iespēja balsot pret sarakstu. Tiklīdz es iemetu iekšā sarakstu ar – zīmi, es tik un tā esmu nobalsojis par visu partiju, līdz ar to visa tā – zīmju likšana ir FAIL. Lūdzu labojiet mani, ja kļūdos.

rolandinsh

#1493

Pret sarakstu balsot nevar šā vai tā. Jo balso jau par kandidātiem, bet ne sarakstu!
Sazvanījos ar CVK pirms raksta. Kur uzdevu šādu jautājumus:
1) Vai balsojot "pret" kandidātu vai kandidātiem es patiesībā balsoju par partiju?
Atbilde no CVK : balsojot pret kandidātu/~iem es partijai dodu arī – balsu skaitīšanā, kas tai pienākas pašvaldībā. Attiecībā uz krēslu skaitu pašvaldības Domē.
2)Vai izsvītrojot katru kandidātu, es samazinu arī kandidāta pārstāvošās partijas iespējas iekļūt pašvaldībā?
Atbilde: jā!

rolandinsh

#1494

no komentāriem pie raksta @draugiem:
Balsot 'PRET' partiju nav iespējams, jo:
1) ievelkot "-" kādam kandidātam, tāpat jebkurā gadījumā "+" iegūst partija un, neatkarīgi no kandidātu "+" un "-" bilances, tā iegūst mandātu skaitu;
2) nebalsojot un/vai balsojot par kādu mazo partiju, kas nepārvar 5% partiju, Tu atdot savu balsi proporcionāli tām partijām, kuras pārvar 5% robežu;

Tā kā secinājums, ka var "atņemt" balsi kādam nepatīkamam kandidātam, ir aplams. Un nekādas matemātikas, tikai praktiskā loģika.

rolandinsh

#1495

ar ko man jāsaprot, ka pat CVK man nevar paskaidrot pareizi?

rolandinsh

#1496

Raksts papildināts, ievietojot vēlāk iegūto info no pašiem deputātu kandidātu un DELNAs darbinieku komentāriem "draugos"

Izsakies arī Tu