170 vārdi minūtē ir vidējais lasīšanas ātrums latviešu valodā

Meklējot informāciju, cik daudz latviešu valodā var izlasīt vienā minūtē, atradu 2010. gada 21.janvāra interesantu vēstuli Patērētāju tiesību aizsardzības centram no Latvijas Republikas Izglītības un Zinātnes ministrijas. Lai arī šo informāciju vajadzēja citiem mērķiem, šobrīd mazliet veltot 2 minūtes sava laika, ieliku šajā blogā, to cik daudz laika vajadzēs, lai izlasītu rakstu. Rezultātus gan nedaudz pielaboju.

Atbildot uz Jūsu 2010.gada l2.janvāra vēstuli par patērētāju vidējo lasīšanas ātrumu, informējam, ka pēc Biomehānikas un fizikālo pētījumu institūta datiem publicistikas tekstus latviešu lasītājs ar pabeigtu vispārējo vidējo izglītību lasa ar ātrumu ap 170 vārdu minūtē jeb 14 vārdu piecās sekundēs. Šāds lasīšanas ātrums iespējams, ja teksts ir viegli atrodams un salasāms.

Pēc formāliem redzes pārbaudes rādītājiem tekstu vairākums lasītāju var salasīt, ja burtu lielums televizora ekrānā trīs metru attālumā ir vismaz 20 milimetri un teksts ir melni burti uz balta fona (t.i., ar augstu kontrastu), nevis krāsains teksts.

Vidēji drukātai reklāmai, kurā ir attēls un teksts, lasītājs veltī sešas sekundes, tomēr uzmanības sadalījums un redzētā iegaumēšana ir atkarīgi no reklāmas satura: intriga starp attēlu un devīzi ietekmē lasītāju un var novērst uzmanību no brīdinājumiem. Ir zināms, ka augšpusē un pa kreisi izvietotu tekstu eiropieši pamana ātrāk.

Vairākām valodām (piem, angļu, vācu, franču, spāņu) ir izstrādātas t.s. teksta lasāmības (readability) formulas. Teksts ir grūtāk lasāms, ja doma izteikta ar garākiem un retāk sastopamiem vārdiem, lai gan ar vienu skatienu cilvēks spēj atpazīt 14 burtus jeb divus trīs vārdus. Biomehānikas un fizikālo pētījumu institūta pētnieki strādā pie šādas formulas izveides latviešu valodai. Lai iegūtu precīzu informāciju par šo pētījumu, lūdzu sazināties ar Dr.phys. Robertu Paegli: ***.***@bufpi.lv

Dokuments no ptac.gov.lv, ja nozūd par lasīšanas ātrumu (PDF).

lasīšanas ātrums latviešu valodā


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2012. gada 13. decembris

 
 

Jau 2 atsauksmes par 170 vārdi minūtē ir vidējais lasīšanas ātrums latviešu valodā

Jānis Kalniņš

#10682

Sveiks, Roland, lūdzu ievērtē http://www.spreeder.com/ par ātrlasīšanas tēmu, ko nesen uzgāju, meklējot rīku teksta ātrākai lasīšanai – ticu, ka noderēs!

Rolands Umbrovskis

#10690

Ir arī Latvijā radītais http://www.fastr.io/ no GARAGE48 pasākuma Valmierā. Citādāk, paldies par resursu.

Izsakies arī Tu