`rolandinsh` https://rolandinsh.lv viedoklis blogā par apkārt notiekošo Thu, 04 Jul 2019 01:02:12 +0000 lv-LV hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 `rolandinsh` https://rolandinsh.lv/wp-content/plugins/simple-feed-stats/tracker.php?sfs_tracking=true&feed_type=rss2&=&v=5659176 https://rolandinsh.lv 11 viedoklis blogā par apkārt notiekošo Vai blogu lasīs 2019. gadā? https://rolandinsh.lv/blog/vai-blogu-lasis-2019-gada/ https://rolandinsh.lv/blog/vai-blogu-lasis-2019-gada/#respond Thu, 31 Jan 2019 16:13:04 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1515362 Raksts Vai blogu lasīs 2019. gadā? tika publicēts `rolandinsh`.

Ar visu sociālo tīklu un platformu iespējām un izmantošanas paradumiem, ir vēlme noskaidrot vai blogu kāds vēl lasīs 2019. gadā. Ir aizdomas, ka blogi vēl var mierīgi dzīvot arī YouTube, Twitter, Facebook , Instagram un citu platformu laikā. Nepretendēju uz labā bloga autora statusu, bet ... pamēģināt ir vērts.

Raksts Vai blogu lasīs 2019. gadā? tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Vai blogu lasīs 2019. gadā? tika publicēts `rolandinsh`.

Ar visu sociālo tīklu un platformu iespējām un izmantošanas paradumiem, ir vēlme noskaidrot vai blogu kāds vēl lasīs 2019. gadā. Ir aizdomas, ka blogi vēl var mierīgi dzīvot arī YouTube, Twitter, Facebook , Instagram un citu platformu laikā. Nepretendēju uz labā bloga autora statusu, bet … pamēģināt ir vērts.

Bloga satura veidošanas ideja jau ir kādu laiku, jo tā vai citādi, arī 2019. gadā tas joprojām ir medijs, kurš ir paša radīts un uzturēts. Tas būtu tāds, kā ieguldījums sev. Aizvien biežāk ir vēlme radīt saturu savā vietnē nevis tērēt savu laiku un naudu, lai panāktu kaut kādus labākus rezultātus sociālajos tīklos, kur tagad arvien biežāk ir jāpiemaksā arī tad, ja lietotāji ir izrādījuši aktīvu interesi jaunu saņemšanā – sekošana profila jaunumiem, ziņojumu un epastu saņemšanai.

Blogs 2019. gadā. Vai vēl lasa?
Vai blogu lasīs 2019. gadā?

Runājot par jaunumu saņemšanu, bloga jaunumus joprojām var saņemt te: https://rolandinsh.lv/jaunumu-sanemsana/

Kādēļ šāds bloga eksperiments?

Viss sākās ar ikdienas žurnāla ieviešanu (daži raksti atpakaļ), kas noveda pie atziņas, ka pārāk daudz laiks tiek pavadīts sociālajos tīklos, kuros vairs neesmu tik aktīvs, kā agrāk, jo neredzu īsti jēgu. Tagad gan, visticamāk, nāksies arī tur mazliet aktīvākam kļūt, lai vismaz šos jaunākos rakstus tādā vai citādā veidā izvietotu – visticamāk pusautomatiski.

Bet galvenais iemesls – vēlos noskaidrot vai blogu kāds vēl vispār lasīs 2019. gadā tādā apjomā kā 4-6 gadus atpakaļ un kur šāds eksperiments novedīs.

Pie tam, būdams mājas lapu izstrādātājs, ir vēlme nomainīt WordPress un kaut kādu hibrīdu, kas būtu ar WordPress satura veidošanas iespējām un … kaut ko, lai to redzētu lasītājs – Tu!) un paskatīties vai tas uzlabos/pasliktinās rezultātus.

Tāpat ir vēlme pamainīt bloga dizainu un izkārtojumu.

Sagaidāmais rezultāts

Atbilstoši uzstādījumam, sagaidu, ka būs

 1. lielāks apmeklējums,
 2. superātra mājas lapa,
 3. pieņemts galīgais lēmumu par komentāru atslēgšanu vai saglabāšanu, jo lasītāji komentē kūtri.

Ja esi ticis līdz šai vietai, ieraksti komentārā kurus blogus vēl lasi 2019. gadā!

Raksts Vai blogu lasīs 2019. gadā? tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/vai-blogu-lasis-2019-gada/feed/ 0
Par to kāds tas 2018. bija man https://rolandinsh.lv/blog/par-to-kads-tas-2018-bija-man/ https://rolandinsh.lv/blog/par-to-kads-tas-2018-bija-man/#comments Sun, 20 Jan 2019 19:08:21 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1515332 Raksts Par to kāds tas 2018. bija man tika publicēts `rolandinsh`.

Sen sen atpakaļ katru gadu atskatījos uz iepriekšējo gadu, bet tad vienā brīdī nekas interesants nenotika vai arī vienkārši nebija vairs vēlmes rakstīt par to. Tāpat šādiem ierakstiem vairs neredzēju iemeslu. Laikam lietas atkal mainījušās. Un domāju ir vērts šogad pastāstīt par 2018.

Raksts Par to kāds tas 2018. bija man tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Par to kāds tas 2018. bija man tika publicēts `rolandinsh`.

Rolands Umbrovskis (rolandinsh). Barselona, Spānija. 2018
Rolands Umbrovskis (rolandinsh). Barselona, Spānija. 2018

Sen sen atpakaļ katru gadu atskatījos uz iepriekšējo gadu, bet tad vienā brīdī nekas interesants nenotika vai arī vienkārši nebija vairs vēlmes rakstīt par to. Tāpat šādiem ierakstiem vairs neredzēju iemeslu. Laikam lietas atkal mainījušās. Un domāju ir vērts šogad pastāstīt par 2018.

Īsumā: mans 2018. bija veiksmīgs

Iemesls bija meklējams iepriekšējos gados un sevišķi 2017. gadā, kad cītīgi meklēju sev darba devēju, jo pēdējie studiju gadi bija izsmēluši tukšas kabatas un vēl mazliet dziļāk. Bet daudzi par to nezināja un nebija arī vajadzības, jo man bija mērķis atrast man piemērotāko darba devēju. Atceros, ka speciāli uz darba interviju atlidoju no Dānijas. Darbu neieguvu, bet vismaz pabiju Latvijā 3 dienas.

Ieguvu bakalauru starptautiskajā mārketingā, pārdošanā, uzņēmējdarbībā un inovācijās

(tieši tik garš tas pilnais nosaukums, ja apgūst vairākus bakalaura līmeņus)

2018. gadā pabeidzu studijas Dānijā un beidzot ieguvu arī bakalauru. Domāju vispriecīgākā par šo ziņu bija mana mamma, kur šo momentu gaidīja kops 2001. gada. Un māsa. Man tas bija tikai viens klucītis lielākā konstrukcijā.

Aizvien biežāk izglītības “papīrs” bija šķērslis tālākai paša attīstībai un arī sāka mazināt iespējas kā pašnodarbinātajam (jā, zinu, ka pareizi ir “saimnieciskās darbības veicējam”). Tā vai citādi 2014. gadā tika pieņemts lēmums, ka nākamos 2 gadus studēšu. Lietas mainījās un beigās visi 3.5 gadi tika veltīti studijām.

Rezultātā bakalaurs tika beidzot nokārtots. “Pašam prieks un mute smaida!” Lai arī Latvijā manam bakalauram nav nozīmes, tomēr atpakaļ Dānijā tam ir lielāks “spēks” arī potenciālā darba meklējumos un atalgojumā.

Atradu darba devēju, kurš nebaidās no studējošiem pašnodarbinātajiem

Pabeidzot studijas un izvērtējot visas iespējas, tika pieņemts lēmums, ka ir jāatrod darba devējs. Tas tika izdarīts vēl 2017. gadā, bet pārbaudes laiks beidzās 2018. Tādēļ to arī uzskatu par atskaites punktu. Process bija ilgāks kā gaidīju, bet beigās viss bija OK.

Mana motivācija strādāt firmā un uzņēmuma motivācija pieņemt mani darbā noteikti atšķīrās, bet iznākums ir tāds, ka esmu nodarbinātais un pašnodarbinātais vienlaicīgi. Un Latvijā! Atalgojums noteikti būtu DAUDZ lielāks Dānijā IT un (web) programmu izstrāde jomā un jāstrādā daudz mazāk, bet es vēlējos Latvijā. Īsumā: tur ir jauki, vēlos, lai arī te tā ir. te gan uzreiz jāpiemin, ka ļoti labi apzinos, ka esmu kompānijā tikai viens no nomaināmajiem zobratiņiem… un tieši tādēļ mans drošības spilvens ir pašnodarbinātība.

Joprojām pašnodarbinātais

Lai arī kā saimnieciskās darbības veicējam 2018. nav bijis tas veiksmīgākais, jo esmu veicis salīdzinoši dārgas investīcijas zināšanu apgūšanā un eksperimentējot ar tehnoloģijām. Lasi: mācos un tērēju naudu serveriem. Brīdī, kad naudas jautājums bija atrisināts un visi parādi atdoti bija nepieciešams dažādot ienākumus un to diferencēšana.

Sāku ar to, ka pastiprināti sāku apgūt datu analīzes iespējas un datu pārvēršanu naudā. Pirmā paspēlēšanās bija neveiksmīgajā FoodyCheck aplikācijā, bet turpināju citos datos raksties iekšā. Pateicīgākie bija politiķi un tapa papildinājums NZA.LV – politika. Beigās tas aizvirzījās un finansēm un tehnoloģijām. Kas nozīmē, ka beidzot bija nepieciešams līdz galam saprast grāmatvedību.

Jaunākais grāmatvedis?

Visa mācīšanās šogad beidzās ar to, ka esmu apguvis grāmatvedības pamatus, lai, nepieciešamības gadījumā, varētu strādāt arī par jaunāko grāmatvedi. Uzsvars uz “varētu”, jo uzskatu, ka nepieciešama prakse un daudz labākas zināšanas.

Toties esošās zināšanas ir pietiekamas, lai savu rēķinu sistēmu pārveidotu par vienkāršu grāmatvedības online programmu vai finanšu analīzes rīku.

Ieguvums no grāmatvedības: vairāk zinu, kā savus izdevumus par dzīvokli (saimnieciskās darbības vietu) varētu ieskaitīt gada atskaitē, ja es to izvēlētos darīt.

(Īrēts) dzīvoklis Rīgas centrā

Rīgas jumti vakarā (2018)
Rīgas jumti vakarā (2018)

Veiksmīgākais notikums bija salīdzinoši lēta un pievilcīga dzīvokļa atrašana Rīgā.

Paveicās un to atradu Rīgas centrā, izmantojot nelielu ss.com dzīvokļu sludinājumu lasītāju, kura sākotnējais kods mētājās internetā priekš auto meklēšanas. Mazliet uzlabojot un pārtaisot, sanāca dzīvokļu lasītājs. Uz tā bāzes šogad to dzīvokļa meklēšanas lapa, kur pagaidām dati ir no tā paša ss.com, bet mierīgi varu paplašināt arī tālāk. Testa variants ir te: riga.house (gan jau drīz pazudīs lapa).

Un tomēr, ir prieks nākt uz mūsu mājām, kur viss nepieciešamais ir 20 minūšu gājiena attālumā.

Ceļojums uz Barselonu

Nepieminēts palika arī atvaļinājums Spānijā, kurš bija ļoti foršs. Bildes jāmeklē instagram vai manā profilā.


Tāds bija mans 2018. gads.


Nez, kāds tas bijis citiem?

Raksts Par to kāds tas 2018. bija man tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/par-to-kads-tas-2018-bija-man/feed/ 1
Žurnāls domu sakārtošanai un atmiņām https://rolandinsh.lv/blog/zurnals-domu-sakartosanai-un-atminam/ https://rolandinsh.lv/blog/zurnals-domu-sakartosanai-un-atminam/#respond Sat, 08 Sep 2018 11:27:34 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1515037 Raksts Žurnāls domu sakārtošanai un atmiņām tika publicēts `rolandinsh`.

Blogs ir tiešsaistes dienasgrāmata. Pēdējos gados esmu nonācis pie secinājuma, ka manam dzīvesveidam vispiemērotākais pieraksta un lasīšanas veids ir tieši "ekrāns" internetā. Lai arī tiešsaistes pierakta forma varētu būt pilna ar nepilnībām, piemēram, uzmanības novēršanu no galvenā uzdevuma, esmu kaut kā iemācījies ignorēt "troksni". Izņemot gadījumus, kad vēlos izpētīt idejas. Trokšņa ignorēšana man palīdzēja strādāt pārbraucienos starp Latviju un Dāniju vai studiju laikā, kad lekcijās bija jārisina kritiski servera jautājumi.

Raksts Žurnāls domu sakārtošanai un atmiņām tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Žurnāls domu sakārtošanai un atmiņām tika publicēts `rolandinsh`.

Blogs ir tiešsaistes dienasgrāmata. Pēdējos gados esmu nonācis pie secinājuma, ka manam dzīvesveidam vispiemērotākais pieraksta un lasīšanas veids ir tieši “ekrāns” internetā. Lai arī tiešsaistes pierakta forma varētu būt pilna ar nepilnībām, piemēram, uzmanības novēršanu no galvenā uzdevuma, esmu kaut kā iemācījies ignorēt “troksni”. Izņemot gadījumus, kad vēlos izpētīt idejas. Trokšņa ignorēšana man palīdzēja strādāt pārbraucienos starp Latviju un Dāniju vai studiju laikā, kad lekcijās bija jārisina kritiski servera jautājumi.

Pārāk daudz ideju un pārāk maz laika. Jāpieraksta.

Kopš atgriešanās no Dānijas, mans dzīves ritms ir apzināti mainīts, lai tas būtu balansā starp personisko dzīvi un darbu vai projektiem. Mācoties no pagātnes kļūdām, personiskajai dzīvei tiek veltīts daudz vairāk laika, nekā tas bija agrāk. Tas savukārt drastiski ir samazinājis laiku projektiem, jo paralēli tiem, tagad esmu arī nodarbināts uzņēmumā.

Žurnāls domu sakārtošanai (rokrakstā)
Žurnāls domu sakārtošanai (rokrakstā)

Ideju izpētīšana ir viens no projektu priekšnosacījumiem. Kamēr tās bija tikai par mājas lapu izstrādi un pašnodarbinātā uzņēmējdarbību, tam jau bija sastādīts darāmo lietu saraksts un noteiks cikls, kurams jāiziet cauri, lai pieņemtu vai atteiktu projektu. Vai atliktu.

Bet šobrīd vēlos startēt pilnīgi man nezināmās jomās. Jā vairākās. Un iepriekš izstrādāta un droša plāna nav.

Ikdienas žurnāls

Meklējot risinājumu, kā paveikt vairāk ierobežotā laika posmā, atradu rakstus par ikdienas žurnāla ieviešanu. Noteikti ir vēl daudz un dažādu veidu kā savu laiku labāk pārvaldīt, bet no žurnāla ieviešanas es redzu vairāk labumu sev:

 1. idejas tiek fiksēšana,
 2. tās var kalpot kā ievads projektiem,
 3. ieraksti ir arī pietiekams neformāls atskaites veids par paveikto,
 4. tiešsaistes dienasgrāmata ļauj sasaistīt saturu ar vēl nepublicētām bildēm, video vai rakstiem,
 5. ļauj noteikt privātumu – ko publicēt publiski un ko tikai sev.
 6. Iemācīties no jauna rakstīt brīvā formātā.
 7. Palikt pozitīvam!

Ideju fiksēšanai šobrīd ir ļoti liela nozīme. Draudzene jau pieradusi, ka 10 minūšu laikā varu nomainīt vismaz 3 tematus un katram no tiem būs pavisam citādāks risinājums kā sākotnēji tika pateikts. Šobrīd ļoti liela daļa paliek tikai mūsu sarunās.

Cik bieži ir bijis tā, ka ir bijusi ideja, kuru uzreiz nav bijis iespējas piefiksēt un vēlāk tā aizmirstas? Esot perfekcionists, līdz šim visam vajadzēja būt “pareizi” sagatavotam un noformētam. Tagad – lai tas darbojas manā (projekta, klienta, darba) labā, jo man nav vajadzīgs darbs, bet risinājums. Citiem vārdiem sakot, negribu “pirkt darbu”, bet risinājumu. Un jau pie jaunajiem projektiem, viegli aizklīstu pie “darba pirkšanas”, jo jau paralēli redzu kā man nepieciešamo projektam var uzprogrammēt web lapas veidā – CRM, ERP vai rasmošanas robots. Tomēr to var deliģēt arī kādam citam. Es vēlos fokusēties uz risinājumu un tā attīstību.

Žurnāla ieraksts kā ievads projektam. Tas nebūs perfekts un pilnīgs, bet tas būs vismaz kaut kas vairāk par neko. Stāvot uz vietas nokļūt kaut kur ir grūtāk, bet maldoties apkārt ir lielāka iespēja (tādēļ ceļojot, man patīk “pazust” pilsētās, bet “pazust” ir grūti dēļ vizuālās atmiņas). Nezinu kā citiem, bet sāk rakstīt ievadu projektam man ir visgrūtākais. Žurnāla ieviešana to atrisina, jo iesākumā var tikai labot jau uzrakstīto.

Atskaitēm. Līdzīgi kā ievadam arī nobeigumam vai starpposmus nepieciešams fiksēt projekta attīstību. Vienkārša atskaite atkal ir labāka par atskaites neesamību. Kaut vai viens teikums katru dienu jau dod paragrāfu nedēļā un vismaz pusi lapas mēnesī. Izmantojot tiešsaistes iespējas, nelielās atskaites iespējams bagātināt ar paplašināto saturu – bildes, saites, raksti, video, … aprēķini un algoritmi.

Privātuma nodrošināšana. Patīk doma, ka tikai daļu varu publiskot, sevišķi, ja publiskā daļa ir nesaistīta ar privāto vai kopējo ierakstu. Piemēram, šobrīd žurnāls tiek rakstīt Google Drive, bet publiskā daļa blogos.

Pozitīvisms. Jau vairākus gadus, domāju, cilvēki nav redzējuši mani aizkaitinātu vai dusmīgu. Iespējams, tikai tuvākie draugi vai ģimene. Gribētos ticēt, ka tas ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms. Un tas ir man kalpos arī lai turpinātu ceļu uz citu mērķi – rakstīt pozitīvi. iemesls ir ļoti vienkāršs – man mazāk interesē citu tukšie viedokļi. Es vienkārši pieņemu, ka var nepiekrist maniem uzskatiem, kas nozīmē, ka man nav obligāti jāpiekrīt citiem.

Brīvā formāta pieraksti. Tas, ko jau sen esmu piemirsis. Pieradums rakstīt pēc noteikumiem vai klientu/projektu vajadzībām, “izdzina” brīvā pieraksta formātu no manis. Dažreiz rakstiem, iespējams, nemaz nevajag mērķi vai fokusu, ja tie nekalpo saimnieciskajai darbībai.

Jaunie projekti

Jau kādu laiku samazinu esošo iesākto un/vai nepabeigto projektu skaitu laika trūkuma dēļ vai NZA.LV gadījumā naudas trūkuma dēļ. Samazinot esošo projektu skaitu atrodas laiks jauniem. Pēc studijām ir grūti nosēdēt uz vietas, tādēļ tagad ir vēl izmēģināt tādus ūdeņus pakuģot, kuros nekad nav bijusi pieredze, bet citos pakuģot tālāk.

Nekustamais īpašums

Jau kādu laiku par šo jomu interesējos. Un esmu priecīgs, ka nav naudas muļķīgām kļūdām :)

Skatoties uz esošo piedāvājumu un tendencēm, ir vēlme kļūt beidzot par sava īpašuma īpašnieku un paralēli arī šajā jomā kaut ko nopelnīt. Kā pašnodarbinātajam ir bijuši vairāki klienti, kuri darbojas vai darbojās šajā jomā. Tagad arī man ir vēlme. Caurskatīju esošos piedāvājumus un risinājumus un gribas ticēt, ka ir vieta arī man(am projektam). Šī ir viena no tām jomām, kur iepriekš rakstīju, ka jau esmu izdomājis sev darbu nevis biznesu – citiem vārdiem sakot – risinājumu problēmai, kuras esamību es vēl nezinu (veikli atceramies Ernesta rakstu par zināšanām un laiku). Uz doto brīdi jau zinu ko un kā nepieciešams man programmēt, lai palīdzētu šajā jomā darboties. Diemžēl par praktisko pusi man nav zināšanu. Tās tad turpmākā gada laikā arī mācīšos. Tādēļ, ja riga.house netīšām pārtop par kaut ko vairāk, kā ir tagad, nevajadzētu brīnīties.

Grafi, grafi un grafi

Grafu datubāzes un iespējas ir tas, ko esmu mācījies pēdējā gada laikā un kur pagaidām ir iestrēdzis NZA.LV un Graph.Report un citi nekomerciālie risinājumi. Toties tie, kuri jau ienes ienākumus vēl ir agrās attīstības stadijā. Pie grafiem nonāc, jo gribēju izstrādāt labākus MediaBox.lv interneta veikalus. Tagad to pielietojums jau man ir redzams gandrīz lielākajā daļā projektu, ja vien to atļaus budžets.

Komanda

Negaidīji? Lai visu augstāk minēto varētu realizēt ir nepieciešama komanda. Šobrīd ir interešu grupa dažādiem hakatoniem, bet tā ir nesaistīta ar maniem projektiem. Vēlos atrast cilvēkus ar kuriem būtu līdzīgas produktu, investīciju un ētiskās vērtības. Sevišķi pēc FoodyCheck neveiksmes.

Noslēgumam

Domāju augstāk minētais ir pietiekams iemesls, lai man būtu vēlme sakopot savas domas un piefiksēt tās. Lai ar tām, nepieciešamības gadījumā, varētu dalīties arī ar citiem.

Varbūt zini citus risinājumus?

Raksts Žurnāls domu sakārtošanai un atmiņām tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/zurnals-domu-sakartosanai-un-atminam/feed/ 0
Ikdienas dienasgrāmatas ieraksti – man jāatsāk rakstīt blogi https://rolandinsh.lv/blog/ikdienas-dienasgramatas-ieraksti-man-jaatsak-rakstit-blogi/ https://rolandinsh.lv/blog/ikdienas-dienasgramatas-ieraksti-man-jaatsak-rakstit-blogi/#respond Thu, 06 Sep 2018 18:21:21 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1515024 Raksts Ikdienas dienasgrāmatas ieraksti – man jāatsāk rakstīt blogi tika publicēts `rolandinsh`.

Pēdējos mēnešus uznāk vēlme aizvien vairāk izklāstīt domas bloga ierakstu formātā. Diemžēl, tas paliek vēlmes veidā. Tas ir jāmaina un tādēļ beidzot ir jāsaņemas, lai atkal sāktu rakstīt. Visticamāk, raksti būs izkliedēti visos blogos, kurus cenšos uzturēt - freelancer.lv, e-art.lv, rolands.in vai pat rolands.eu... un citos. Un ja būs vairāk laika, tad vajadzētu atsākt arī angliski rakstīt (ar visām gramatikas kļūdām :) ).

Raksts Ikdienas dienasgrāmatas ieraksti – man jāatsāk rakstīt blogi tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Ikdienas dienasgrāmatas ieraksti – man jāatsāk rakstīt blogi tika publicēts `rolandinsh`.

Pēdējos mēnešus uznāk vēlme aizvien vairāk izklāstīt domas bloga ierakstu formātā. Diemžēl, tas paliek vēlmes veidā. Tas ir jāmaina un tādēļ beidzot ir jāsaņemas, lai atkal sāktu rakstīt. Visticamāk, raksti būs izkliedēti visos blogos, kurus cenšos uzturēt – freelancer.lv, e-art.lv, rolands.in vai pat rolands.eu… un citos. Un, ja būs vairāk laika, tad vajadzētu atsākt arī angliski rakstīt (ar visām gramatikas kļūdām :) ).

Bloga ieraksts par blogošanu
Bloga ieraksts par blogošanu

Gatavs satura radīšanai

Lai arī pēdējais raksts par neveiksmīgo investīciju – FoodyCheck ir atstājis nelielas pēdas turpmāko tehnoloģiju pasākumu apmeklējumā, arī tas ir jāmaina. Jāmaina, jo negribas būt vienam no tiem, kuri netiek pāri neveiksmēm un apstājas. Vēl esot Dānijā, salīdzinoši daudz laika un naudas ieguldīju tehnikā, serveros un apmācībās, lai atgriežoties Latvijā, varētu atkal pievērsties satura radīšanai.

Un tuvojoties rudenim, ir plānots arī apmeklēt dažādus publiskos profesionālos un izklaides pasākumus, lai savukārt būtu vairāk ideju rakstiem un video.

Kādēļ ikdienas dienasgrāmatas ieraksti?

Liela daļa no tiem būs īsi un, visticamāk, mikrobloga formātā, jo ne vienmēr būs tik daudz ko rakstīt, iespējams, tikai dažas idejas. Iespējams, būs kāds komentārs vai kāds vēlēsies līdzdarboties. Tā vai citādi – rakstīšu, filmēšu un fotografēšu. Dienasgrāmata ir kā atmiņu klade – gribas atcerēties!

Otrs iemesls ir tāds, ka esmu novērojis, ka ir periodi, kad ir vēlme izpausties radošāk (rakstīt, fotografēt, filmēt, montēt) un tādi, kad praktiskāk (rēķini, programmēšana, lietvedība, likumdošanas literatūra).

Ja ir vēlme nenokavēt nākamo raksti, iesaku abonēt ierakstus e-pastā vai RSS!

Kā tev patīk šāda ideja?

Raksts Ikdienas dienasgrāmatas ieraksti – man jāatsāk rakstīt blogi tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/ikdienas-dienasgramatas-ieraksti-man-jaatsak-rakstit-blogi/feed/ 0
FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju! https://rolandinsh.lv/blog/foodycheck-bez-produkta-bet-ar-naudu-ka-pelnit-tikai-ar-ideju/ https://rolandinsh.lv/blog/foodycheck-bez-produkta-bet-ar-naudu-ka-pelnit-tikai-ar-ideju/#comments Thu, 19 Jul 2018 21:55:18 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514996 Raksts FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju! tika publicēts `rolandinsh`.

Par Tava nākamā "stārtapa" par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur... Pirms šī raksta tapšanas bija vairāki mēģinājumu lietas nokārtot ārpus publiskās vides. Līdz brīdim (lasi: sarunas aiz muguras). Oriģinālais visrsraksts 2018. gada februārī bija "Par Tava nākamā "startup" par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur...". Bet tad izdomāju, ka jāuzraksta tieši - runa ir par konkrētu cilvēku grupu un to darbībām. Biju jau nolēmis šo visu laist gar ausi un nedomāt vairāk, jo ne jau nauda bija tā, kas sākotnēji piesaistīja. Un tomēr, ņemot vērā, ka aizmuguriski tika aprunāta sākotnējā hakatona komanda, izdomāju, ka "jāizvelk" stāsts publiski, jo ir grūti aizstāvēties, ja runā aiz muguras. Tātad, aidā!

Raksts FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju! tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju! tika publicēts `rolandinsh`.

Jau atkal jāsāk ar vārdiem “kopš esmu atbraucis un Latviju…”, bet tālu no patiesības jau nav. Šoreiz par jaunajiem uzņēmējiem un uzņēmumiem. Finanses atlikšu šoreiz, lai arī tās ir svarīgas. Tātad par Tava nākamā “stārtapa” par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur…

Pirms šī raksta tapšanas bija vairāki mēģinājumu lietas nokārtot ārpus publiskās vides. Līdz brīdim (lasi: sarunas aiz muguras).

Oriģinālais visrsraksts 2018. gada februārī bija “Par Tava nākamā “startup” par virtuvi, ēdamzāli un skatlogu Latvijā, Eiropā un citur…”. Bet tad izdomāju, ka jāuzraksta tieši – runa ir par konkrētu cilvēku grupu un to darbībām. Biju jau nolēmis šo visu laist gar ausi un nedomāt vairāk, jo ne jau nauda bija tā, kas sākotnēji piesaistīja. Un tomēr, ņemot vērā, ka aizmuguriski tika aprunāta sākotnējā hakatona komanda, izdomāju, ka “jāizvelk” stāsts publiski, jo ir grūti aizstāvēties, ja runā aiz muguras. Tātad, aidā!

Kas es esmu, lai par to rakstītu un runātu?

Sākšu, laikam, ar to, ka uzskatu ka viens no nozīmīgākajiem cilvēkiem Latvijas startup vidē ir Ernests Štāls. Ernesta rīkotajos pasākumos arī iemācījos jaunajiem censoņiem uzdot būtisko jautājumu – kur ir nauda? (Where is the money?) Par šo jautājumu joprojām maz cilvēku aizdomājas. No otras puses, katram pakalpojumam vai idejai ir vismaz viens tikpat traks pircējs. Piemēram, Shake Weight:

Viennozīmigi, ka jaunuzņēmumu (angliski startup) veidošana vai dalība tajos nav mana ikdiena. Neesmu arī piesaistījis miljonu naudiņās vai notriecis tos dārgās mašīnās vai īpašumos. Šī raksta kontekstā, pieņemsim, ka esmu tikai pašnodarbināts mājas lapu izstrādātājs, kuram ir bijusi tā laime sadarboties ar diezgan lielu skaitu jauno uzņēmēju, palīdzot spert pirmos soļus internetā. Man agrāk šādiem uzņēmumiem un uzņēmīgiem cilvēkiem patika palīdzēt vairāk, dažreiz arī bez samaksas. Līdz brīdim. Par to plašāk mazliet tālāk ierakstā.

FoodyCheck (ex-Foody @Garage48) mobilā aplikācija

“”Foodycheck” ir radīta patērētājiem, kuri vēlas iepirkties veselīgāk. Tā palīdz ātri un efektīvi orientēties plašajā pārtikas produktu tirdzniecības klāstā, sniedzot caurskatāmu informāciju par produktu sastāvu, to reitingu, veselīgāku produktu alternatīvām un iespēju sameklēt produktus individuālas diētas vajadzībām.”

Video no pasākuma

Komanda

Foody (tagad FoodyCheck) 2017. gada Garage48 hakatona komanda, kura šādā sastāvā maz ticams, ka pēc pasākuma tika pieminēta:
Māra Lasmane (idejas autore/pieteicēja), Agnese Avota, Augusts Vasiļonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns:

foodycheck/foody mobilās aplikācijas komanda 2017. gada augusts: (no kreisās) Māra Lasmane (idejas autore), Uldis Žeidurs, Ritvars Dortāns, Arturs Škaraveckis, Augusts Vasilonoks, Ronalds Sovas, Agnese Avota, Rolands Umbrovskis
foodycheck/foody mobilās aplikācijas komanda 2017. gada augusts: (no kreisās) Māra Lasmane (idejas autore), Uldis Žeidurs, Ritvars Dortāns, Arturs Škaraveckis, Augusts Vasilonoks, Ronalds Sovas, Agnese Avota, Rolands Umbrovskis

Resursi:

 1. http://jauns.lv/raksts/bizness/263759-apbalvoti-biznesa-ideju-konkursa-ideju-kauss-2017-uzvaretaji ;
 2. http://www.delfi.lv/bizness/tehnologijas/liaa-konkursa-ideju-kauss-2017-triumfe-veseligas-iepirksanas-mobila-aplikacija.d?id=49550589 ;
 3. https://nra.lv/citi-raksti/231773-apbalvoti-biznesa-ideju-konkursa-ideju-kauss-2017-uzvaretaji.htm ;
 4. un mans otrs blogs, kurā priecīgi vēl stāstu par aplikāciju, jo ceru, ka visa esošā (vai neesošā komunikācija) ir tikai viens lieks pārpratums: https://rolands.eu/foody-mobile-app-startup-slalom-hackathon-riga-latvia/ ;

Un uzvaras foto ar Squalio pārstāvi

FoodyCheck (ex-Foody) mobilās aplikācijas komanda 2017. gada Garage48 hakatonā: Māra Lasmane, Agnese Avota, Augusts Vasilonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns + Squalio pārstāvis
FoodyCheck (ex-Foody) mobilās aplikācijas komanda 2017. gada Garage48 hakatonā: Māra Lasmane, Agnese Avota, Augusts Vasilonoks, Uldis Žeidurs, Arturs Škaraveckis, Rolands Umbrovskis, Ronalds Sovas, Ritvars Dortāns + Squalio pārstāvis

Komandu pieminu, jo pēc pasākuma viss aizgāja pavisam citādi un izskatu, ka katrs komandas biedrs ir pelnījis pieminēšanu. Vēlākajos pasākumos, kuros piedalījās Māra ar citiem sākotnējās komandas biedriem, jau ir minēts daudz mazāks cilvēku skaits, kurs šobrīd, laikam, ir tikai 1.

Mantas dalīšana, matu skaldīšana, par daudz cilvēku un nenokārtotās saistības

Kur daudz cilvēku, tur daudz viedokļu. Jau pēc pasākuma notika pirmā tikšanās ar pirmo naudas dalīšanu (ja matemātika neklibo, tad var izrēķināt to, cik katram no 8 cilvēkiem pienāktos domājamā daļa no sākotnējā “vinnesta” (atskaitot vēl nodokļus)). Pati tikšanās ir ievērības cienīga ar to, ka cilvēki ir dzirdējuši lietas, ko citi nav teikuši un uz kuru pamata ir pieņemti lēmumi, kuri netika apstiprināti un nebija domāti. Par to arī šis raksts un ne tikai.

Jau sākotnēji bija lielākajai komandas daļai skaidrs, ka 8 cilvēki komandā ir stipri par daudz, lai “uzturētu” jaunizcepto mobilo aplikāciju Foody. Tādēļ es un vēl daži izvēlējās, ka atstās “savu daļu” jaunajā veidojumā ar iespēju turpināt, kad būs nepieciešamība pēc palīgiem. Jo man komandā īsti nebija ko vairs darīt – jau bija vismaz 2 programmētāji, tāpat kā divi cilvēki, kuri bija uzņēmušies mārketinga un komunikāciju jautājumus. Citiem vārdiem sakot, mana kompetenču joma tika pārklāta vismaz divas reizes, pat nepieminot par produkta attīstības plānošanu.

Ritvars savu dalību turpmākajā darbībā atcēla un “savu naudas daļu” uzdāvināja jaunajai komandai tālākai produkta attīstībai. Būtiski ir vārds “uzdāvināja”, jo tālākajā sarunā tieši šis vārds tika lietots, kad tika runāts par naudu. Pēc visa, domāju, Ritvars no visas komandas bija otrs lielākais ieguvējs, jo jau laicīgi izstājās un atteicās no naudas daļas un turpmākajām saistībām.

Tā kā man un Agnesei komandā, vismaz sākotnēji, nebija īsti ko darīt, jo nebija ne produkta, ko reklamēt, ne arī bija vajadzīga palīdzība programmēšanā, mēs savu aktīvo darbību iepauzējām, līdz brīdim, kad Mārai un atlikušajai komandai tā būs nepieciešama un varēs sāk gatavoties produkta palaišanai, kas arī šobrīd – pēc gada – nav noticis, vismaz, cik man zināms. Ņemot vērā, ka “savu naudas daļu” atstājām komandas “krājkasītē”, gadījumā, ja nepieciešams izdevumiem, bet vēlējāmies zināt par katru gadījumu, kad nauda tiktu tērēta. Tas viss finanšu atskaites formātā. Un šeit sākas jautrība, vismaz man.

“Ideju kauss 2017” un jocīgās naudas atskaites

Atskaites nebija vairākus mēnešus, lai gan no interneta un TV bija zināms, ka Māra ar atlikušo komandu piedalās jau izslavētajā “Ideju kauss 2017”, kur man un vēl dažiem par izbrīnu, mēs vairs neesam komandā. Sāka rasties jautājumi. Gribēju tos uzdot kopējā čatā… no kura, izrādās, biju jau izslēgts. Tas esot darīts, lai man netiktu sūtīts pārāk daudz informācijas – “spama”. Jocīgi, bet pieņēmu, lai gan kā “investors” un komandas dalībnieks, gribēju zināt visus jaunumus. Tas jau sāka likties aizdomīgi.

Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem uzzināt par naudas izlietojumu, jo bija doma oficiāli izstāties no komandas un attiecīgi nokārtot “papīrus” – intelektuālais īpašums, autortiesības un citas lietas… Tā teikt, līdzīgi kā Ritvars, izstāties. Bet zinot, ka komandai nākotnē var rasties problēmas ar investīciju piesaisti, gribēju to izdarīt pareizā veidā – uz papīra, lai nav tālāku pārpratumu.

Ātra piebilde – šajā laikā braukāju starp Dāniju un Latviju, jo kārtoju eksāmenus, lai iegūtu bakalauru inovācijās un uzņēmējdarbībā. Kur par šādiem gadījumiem arī tika mācīts, kā rezultātā, gribēju “sakārtot papīrus”.

Jautrā daļa…

Izrādās, ka es jau sen neesmu komandā, attiecīgi man ne nav no kā izstāties. Un pēc vairākiem mēnešiem un mēģinājumiem iegūt izdevumu atskaiti, saņēmu šādu finanšu izrakstu:

FoodyCheck budžeta atskaite 2017
FoodyCheck budžeta atskaite 2017

Smējos ilgi. Nopietni, bija smieklīgi. Pēc visa spriežot, esmu vēl parādā palicis. Tad nāca apziņa, ka no manis vēlas “tikt vaļā”. Un var sākties jampadracis. Ja kāds no tās atskaites punktiem derēs VID, turpmāk savu gada deklarāciju iesniegšu šādā veidā. Un beigās izrādījās, ka ne man vienīgajam ir problemātiski iegūt kādu informāciju par naudu, tālāko attīstību vai komandu. Bet tas jau ir citu cilvēku skatu punkts un viedoklis un man tas nav jāizplata, ja vien paši to nevēlas.

Atšķirībā no citiem, man nebija tā laime (vai nelaime) tikties ar (ne)interesēto personu, kurai esot liela juridiskā pieredze ar attiecīgu amatu. Iespējams šāda saruna būs tagad. Bet labāk, lai nav. Nebūs ne pirmais, ne pēdējais juridiski  izglītotāks cilvēks ar kuru man (ne)būs saruna. Ja gadījumā būs, tad pilnīgi noteikti būs jauns bloga ieraksts par to, kādēļ, ja man piemin juristu sarunā, manī tas izraisa lielāku interesi, kā vēlēšanās paklusēt.

Tā vai citādi, “nesakārtoto intelektuālo īpašumtiesību dēļ, pagaidām aplikācija nav publicējama un publiskojama ne tiešā, ne modificētā veidā un to nedrīkst lietot labuma iegūšanai. Tādas lietas var uzzināt no LIAA, Sorainen un citiem interesantām vietām un vietnēm.”

Un tas ir ļoti žēl.

Atvadu vēstule idejas autorei

Atvadu vēstule idejas autorei, kuru publicēju šī gada februārī pēc tam, kad biju visu apdomājis, pakonsultējies ar cilvēkiem, kuri varētu palīdzēt.


(te bija domāta vēstule, bet… labāk nevajag, lai pagaidām paliek arī kāds noslēpums. Tiem, kuriem vajadzēja, ar tās saturu ir iepazinušies.)


Un kas būs tālāk?

Pēc šī pasākuma mazāk piedalījos līdzīgos pasākumos, jo bija tā rūgtuma piegarša. Visvairāk žēl ir tos cilvēkus, kuriem šis bija pirmais hakatons un pirmā piedalīšanās kaut kur, kas vēlāk var izaugt par kaut ko daudz lielāku un skaistāku. Mācība – “sakārtot papīrus” jau sākumā. Pat cilvēkiem ar pieredzi jaunajos uzņēmumos, šāds iznākums, bija pārsteigums.

Algoritmi un lietu attiecību pētīšana

Pirms pasākuma, studiju laikā Dānijā, biju pievērsies datu analīzei un meklēt veidus, kā tos ar vienkāršākiem vai sarežģītākiem algoritmiem izmantot uzņēmējdarbībā. Kā rezultātā tapa NZA.LVpseidoblogs par politiku un valstī notiekošo. Kur pirms pagājušā gada vēlēšanām tika izvietota arī pārredzamāka kandidātu un to sarakstu datubāze. Šodien no Saeimas preses dienesta jau iegūts apstiprinājums, ka Saeimas  saturu arī drīkst izmantot publikācijām. Bija arī pirmie amatpersonu pieprasījumi dzēst NZA.LV “medija” saturu.

Pēc FoodyCheck neveiksmes bija doma par spīti izveidot savu ēdienu vērtēšanas aplikāciju, kura, vismaz, juridiski būtu tīra un nepārkāptu citu autortiesības vai citas tiesības. Bet tad, ar ko gan atšķirtos no … Lai vai kā, nākamā doma bija atjaunot degustacijas.lv un izvietot receptes, bet atdūros pret autortiesībām, lai arī ēdienu sastāvdaļas bija pieejamas internetā, receptes ir aizsargātas ar autortiesībām. Ja nezināji, tad tagad zini.

Tomēr kaut kā visu laiku nelika mieru mācīšanās vēlme un apgūt grafa vaicājumvalodu un mašīnmācības (un citus populārus terminus). Tā tapa graph.report ar visiem mazajiem projektiem. Un vislabākais mācīšanās materiāls bija jau savāktie NZA.LV dati par Latvijas politisko dzīvi, jo kļūdas būtu pamanāmas uzreiz, piemēram, viens kandidāts nevar būt vairākos sarakstos. Par to jau citu reizi. Lūk neliels ieskats par cilvēkiem, partijām un 3 uzņēmumiem no 2017. gada vēlēšanām. Tagad tas ir mans spēļu lauciņš ar datiem un algoritmiem – veidot ieteikumus un atrast tīklus un kopienas, piemēram, lai atrastu vajadzīgos darbiniekus, produktus, krāpniekus, filmas, …

Graph.report - politika un uzņēmumi
no www.graph.report – politika un uzņēmumi

Noslēgumam

Ja kādam ir radies iespaids, ka man kāda nepatika pret Māru vai kādu citu. Nav. Ir sarūgtinājums, bet nav aizvainojuma. Arī pēc visas šīs epopejas, sveicinos ar Māru. Pēc šī raksta, iespējams, viņa to negribēs. Maz ticams, ka tuvākajā nākotnē būs vēlme veidot ko kopīgu, tai pat laikā ticu, ka cilvēki var mainīties un mainās.

Viss ko es vēlējos bija izstāties no komandas pareizā veidā, lai nav tālāko saistību un apgrūtinājumu. Laikam nesanāca. Uz doto brīdi sanāk, ka esmu “investors” pret paša gribu :) Raksts bija nevis par konkrētu personu, bet, kā uzskatu, negodīgu uzņēmējdarbības praksi un “oportūnismu”, sevišķi, ja tas nozīmīgi ietekmē citu cilvēku finansiālo vai sociālo stāvokli.

Iespējams, ar šo rakstu esmu atbaidījis vēl kādu cilvēku vai būs citi, kuri vēlēsies mazāk ar mani komunicēt, bet mani tas, visticamāk, satrauks ļoti maz, ja jau mūsu ētika, darba attiecību kultūra un godīguma principi atšķiras, iespējams, nepieciešama pauze.

Man pēdējos gados ir grūtāk nerīkoties vai noklusēt, ja redzu vai izjūtu nejēdzības, kurās ir manāma nolaidība, nekompetence vai apzināta ļaunprātība. Es varu piekrist, ka var maniem uzskatiem nepiekrist un tas ir OK.

Ja kādam ir vēlme par šo rakstu parunāt pie kāda alus kausa, kafijas tases vai piena glāzes, droši raksti komentārā, e-pastā, tikai nezvani (sarunas tiek ierakstītas) :)

Un, ja jau esi ticis līdz šai rindiņai, vai ir bijusi līdzīga pieredze?

Raksts FoodyCheck – bez produkta, bet ar naudu. Kā pelnīt tikai ar ideju! tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/foodycheck-bez-produkta-bet-ar-naudu-ka-pelnit-tikai-ar-ideju/feed/ 2
Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā) https://rolandinsh.lv/blog/ienakumu-deklaresana-un-nodoklu-parmaksa-danija-un-latvija/ https://rolandinsh.lv/blog/ienakumu-deklaresana-un-nodoklu-parmaksa-danija-un-latvija/#respond Tue, 30 Jan 2018 20:08:35 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514982 Raksts Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā) tika publicēts `rolandinsh`.

Kā tev ar iznākumu deklarēšanu veicas un kad to dari? Tuvojoties tam laikam, kad jāsāk domāt par ienākumu deklarēšanu kā pašnodarbinātajam, atceros labu teicienu no Dānijas laikiem, kad pirmā lieta, ko ārzemniekiem saka - maksājiet nodokļus. Pat, ja maz zinot kā tie tiek aprēķinati, vietējais VID (saukts par SKAT) to izdara iedzīvotāju vietā. Agrāk palīdzēju paziņām ar ieņēmumu/izdevumu savilkšanu kopā ienākumu deklarācijai. Pamazām jāsavelk kopā 2017. gada ienākumi.

Raksts Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā) tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā) tika publicēts `rolandinsh`.

Tuvojoties tam laikam, kad jāsāk domāt par ienākumu deklarēšanu kā pašnodarbinātajam, atceros labu teicienu no Dānijas laikiem, kad pirmā lieta, ko ārzemniekiem saka – maksājiet nodokļus. Pat, ja maz zinot kā tie tiek aprēķinati, vietējais VID (saukts par SKAT) to izdara iedzīvotāju vietā. Skaisti, ne?

Dānijas “loterija” ar nodokļu maksāšanu

Lai kā Dānijā aprēķinātu nodokļus, beigās SKAT būs taisnība. Tā ir laimes spēle un loterija – tev maksās vai tev būs jāmaksā. Man, kā pašnodarbinātajam Latvijā un studentam Dānijā, tas bija savāds laiks, jo īsti nebija skaidrības, kurā valstī īsti jāmaksā nodokļus. Maz palīdzēja abi ieņēmumu dienesti, jo katrs vēlas savā makā. Beigās tika maksāts Latvijā, kā Latvijas rezidentam un kā saimnieciskās darbības reģistrācijas vieta un mana atrašanās Dānijā arī bija mazāka par 6 mēnešiem pēdējos 2 gadus (katru gadu).

Kad 2016. gadā SKAT man ieskaitīja pārmaksātos nodokļus (pat nezināju, ka man tādi Dānijā ir) par studneta dzīvokļa īri (!!!), bija patīkams pārsteigums. Nebija plānu atgriezties Dānijā, bet izvēlējos saglabāt naudu Dānijas bankā. Noderēja, kad braucu otro reizi studēt uz Dāniju.

Latvijā ir labāk

Tā vai citādi, caurskatos visādu variantus, kā legāli darboties Eiropā, izrādījās, ka manā gadījumā būt pašnodarbinātajam Latvijā ir optimāls variants. Lai arī nodokļi tikai par dažiem procentiem zemāki nekā Dānijā, toties es labāk pārzinu Latvijā esošo nodokļu maksāšanas kārtību un ir grūti pierast pie “loterijas” principa.

Es maksāju nodokļus. Tādēļ nav arī ko slēpt. Lai kā man to negribētos, redzot kā nodokļi tiek izniekoti, ticu, ka ar laiku būs labāk, ja vairāk būs tādu, kas maksās un nesūdzēsies. Tas ļauj arī skarbāk izteikties par VID darbību, nebaidoties no iespejamām “sankcijām”. Tie, kuri man seko Twitter vietnē vai lasa arī freelancer.lv, zinās, ka mums ar VIDu ir tādas nejauki mīļas (lovehate) attiecības – ir lietas par ko paslavēt un ir kur pasūkstīties.

Ko es ar to visu gribēju teikt?

Dānijas un Latvijas ID un bankas kartes
Dānijas un Latvijas ID un bankas kartes

 1. Maksājiet nodokļus UN sekojiet to izlietošanai;
 2. Latvijā nav tik slikti, ja mainījo nodokļu sistēmu pieņem kā vēl vienu mainīgo ienākumu ģenerēšanā;
 3. Zāle būs zaļāka arī šajā sētas pusē, ja biežāk laistīs!

Agrāk palīdzēju paziņām ar ieņēmumu/izdevumu savilkšanu kopā ienākumu deklarācijai. Tagad tam būs web aplikācija. Un ir jau arī VID EDS tagad iespēja visu smuki sarakstīt, nepieciešams tikai izlabot vai papildināt iztrūkstošos datus. Kas attiecas uz mani, tad no nākamā gada “jāsatraucas” tikai pat VID un pār Dānijas atskaitēm var aizmirst.

 

Pamazām jāsavelk kopā 2017. gada ienākumi. Kā tev ar iznākumu deklarēšanu veicas un kad to dari?

Raksts Ienākumu deklarēšana un nodokļu pārmaksa (Dānijā un Latvijā) tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/ienakumu-deklaresana-un-nodoklu-parmaksa-danija-un-latvija/feed/ 0
Redzētais pastaigā caur Teiku uz Pļavniekiem. Vecāki, bērni un iela. https://rolandinsh.lv/blog/redzetais-pastaiga-caur-teiku-uz-plavniekiem-vecaki-berni-un-iela/ https://rolandinsh.lv/blog/redzetais-pastaiga-caur-teiku-uz-plavniekiem-vecaki-berni-un-iela/#respond Thu, 25 Jan 2018 21:41:54 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514974 Raksts Redzētais pastaigā caur Teiku uz Pļavniekiem. Vecāki, bērni un iela. tika publicēts `rolandinsh`.

Šodien piespiedu-brīvprātīgi devos nelielā pastaigā caur Teiku, Purvciemu un Pļavniekiem. Un tas viss tikai tādēļ, ka biju aimirsis visus dokumentus, kartes un naudu mājās. Braucot uz Teiku, bija izvēle - kāpt ārā no autobusa un skriet pakaļ vai pavadīt dienu bez šīm lietām. Izvēlējos otro. Tādēļ atceļā nācās nākt kājām. Nebija tik slikti kā man sākotnēji likās, jo bija pietiekami silts un vajadzēja arī padomāt par dzīvi un visumu. Pastaigas laikā pamanīju, ka vairāki vecāki savas atvases tur pie rokas, kas ir ietves braucamās daļas pusē. Nelikās pareizi.

Raksts Redzētais pastaigā caur Teiku uz Pļavniekiem. Vecāki, bērni un iela. tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Redzētais pastaigā caur Teiku uz Pļavniekiem. Vecāki, bērni un iela. tika publicēts `rolandinsh`.

Šodien piespiedu-brīvprātīgi devos nelielā pastaigā caur Teiku, Purvciemu un Pļavniekiem. Un tas viss tikai tādēļ, ka biju aimirsis visus dokumentus, kartes un naudu mājās. Braucot uz Teiku, bija izvēle – kāpt ārā no autobusa un skriet pakaļ vai pavadīt dienu bez šīm lietām.

Izvēlējos otro. Tādēļ atceļā nācās nākt kājām. Nebija tik slikti kā man sākotnēji likās, jo bija pietiekami silts un vajadzēja arī padomāt par dzīvi un visumu. Bet ja nopietni, tad brīvprātīgā daļa bija, jo ir nepieciešamība vairāk kustēties un neieslīgt slinkumā un komfortā.

Par to, kā ir braukt ar sabiedrisko transportu, jau pirms dažām dienām izteicos, bet tas ir cita raksta vērts un, iespējams, nevis te, bet nza.lv blogā.

Šoreiz par ko citu.

Kurā pusē tu ņem(tu) pie rokas bērnu, kad ej gar ielas braucamo daļu?

Šodienas pastaiga bija gar vairākām skolām un bērnudārziem. Dažas no šīm iestādēm bija lielāku vai mazāku ielu tiešā tuvumā. Pamanīju, ka vairāki vecāki savas atvases tur pie rokas, kas ir ietves braucamās daļas pusē.

Man bērnu nav. Cik zinu. Bet man agrāk bija jāvadā jaunākais brālis uz bērnudārzu un atpakaļ. Mana izpratne par “pareizo pusi” ir tā, kas ir tālāk no braucamās daļas. Un doma bija ļoti vienkārša, ja gadījumā mazais tomēr kaut kādā maģiskā veidā ir atrāvies, man būtu vismaz 2 soļi, lai aizturētu izskriešanu uz ielas, ņemot vērā, ka mūsu ceļi krustotos, un “notvert” būtu salīdzinoši vieglāk. Arī mazajam vajadzētu veikt relatīvi lielāku attālumu, lai nonāktu “apdraudētajā zonā” – uz ielas vai ceļa.

Iespējams kļūstu pārāk vecs, bet šodien, ejot gar tām skolā un bērnudārziem, likās “nepareizi”, ka daži vecāki savas jaunās atvases veda autobraucamās daļas pusē. Pat, ja runa nav par risku, ka bērns izskries uz ielas, tad esošās peļķes tādu mazo vienkārši apšļāc (es runāju par tevi, šoferīt, uz Ūnijas ielas). Vai šajā slidenajā laikā, kad irviegli pakrist arī blakus braucamajai daļai vai pat uz tās.

Iespējams, kļūstu vecs un īdzīgs, tādēļ jānobeidz ar kaut ko patīkamāku.

Bērns un peļķe

Agrāk, pildot savus brāļa un onkuļa pienākumus, bija patīkami redzēt bērnos to prieku, kad drīkstēja skraidīt pa peļķēm un šlakstīties. To pašu redzēju arī šodien kāda bērna sejā, kur tēvs ļāva skraidīt jaunajai atvasei pa peļķēm un spārdīt to uz visām pusēm. Lūk, tas ir viens no bērnības priekiem, kas pieaugot tikai kļūst lielāks (festivāli, vasaras siltais lietus vai pudmales). Vismaz man.

Kad pēdējo reizi ļāvies šādiem peļķu priekiem?

Raksts Redzētais pastaigā caur Teiku uz Pļavniekiem. Vecāki, bērni un iela. tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/redzetais-pastaiga-caur-teiku-uz-plavniekiem-vecaki-berni-un-iela/feed/ 0
Šodien bija ziema https://rolandinsh.lv/blog/sodien-bija-ziema/ https://rolandinsh.lv/blog/sodien-bija-ziema/#respond Wed, 24 Jan 2018 20:47:51 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514961 Raksts Šodien bija ziema tika publicēts `rolandinsh`.

Ziema, kāda bija šodien, ir tieši tāda, kādu vēlētos to redzēt katru dienu šajā sezonā, lai ir auksts, sniegs un (mazliet) vējains. Dzīvojot Dānija, vietējie joko, ka ziema un vasara ir jāizbauda tās dažas stundas, kad tā ir (pārējā laikā līst, ir vējš un vēss). Agrāk, kad vēl gāju pamatskolā un vidusskolā, braucām pie klasesbiedrenes uz Gaiziņu. Kopš skolas laikiem man patika slaloms. Ziemas prieki tagad ir mākslīgie kalni iekštelpās, jo tas ir pieejamāk nekā "īstie" kalni.

Raksts Šodien bija ziema tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Šodien bija ziema tika publicēts `rolandinsh`.

Ziema, kāda bija šodien, ir tieši tāda, kādu vēlētos to redzēt katru dienu šajā sezonā, lai ir auksts, sniegs un (mazliet) vējains. Dzīvojot Dānija, vietējie joko, ka ziema un vasara ir jāizbauda tās dažas stundas, kad tā ir (pārējā laikā līst, ir vējš un vēss).

Ziemas agrāk

Agrāk, kad vēl gāju pamatskolā un vidusskolā, braucām pie klasesbiedrenes uz Gaiziņu. Kopš skolas laikiem man patika slaloms. Nekad tā arī neiemācījos braukt ar sniegadēli, bet tas vēl priekšā. Atceros arī to, ka uz vietējo mežu gājās slidināties. Tagad vietējā meža kalniņiem priekšā ir jaunuzceltās mājas un automašīnu stāvvietas. Pastaigājoties tagad pa mežu, bērnības slidkalniņi vairs nešķiet TIK LIELI, bet toreiz tas nebija svarīgi. Galvenais bija laicīgi ieskrieties un nošļūkt, un nedabūtu ar citu bērnu zābakiem ribās. Tiklīdz skola bija beigusies, es devos slidināties, bet līdz ar melnu tumsu nācu mājās. Grūti pat saskaitīt cik daudz zābaku bija mammai nodeldēti tik tālu, ka sniegs nāca pa zābaku apakšu iekšā, braucot no kalniņa.

Ziemas tagad

Snowdome Hamburg. 2015. gadā. rolandinsh
Snowdome Hamburg. 2015. gadā.

Pēdējos gados ziemu esmu pavadījis Dānijā, kur tā ir īsāka nekā Latvijā. Vēl pirms tam biju savā “komforta zonā” un ziemā ārā īsti nedevos. Bija arī vecs BMW ar ko pabraukāt apkārt par Latviju. Šobrīd man pat nav īstu ziemas apavu, joprojām staigāju ar vasaras kediņām, jo būsim reāli – ir silts un uz ielas pilsētā ilgi reti kad kāds paliek. Ilgākām pastaigām ir “ziemas botes” (ar 3 strīpiņām :D [Три полоски АДИДАС]). Kopš pagājušā gada novembra, domāju vai ir vispār vērts pirkt ziemas zābakus, jo ziema te ir tikai 3 nedēļas, pārējā laikā tikai sāls maisījums uz ielām. Balti zābaki ir nevis no sniega, bet sāls. Nav arī plānots pārcelties uz ilgāku laiku kaut kur citur, kur būtu ziemas zābaki vajadzīgi. Kamēr bija auto, zābakus nevajadzēja, jo viss bija dažu soļu attālumā, bet Dānijā bija silts. Pirms tam arī biju mājās 5 gadus un vēl pirms tam Grieķijā… Jā, man patīk siltas vietas. Meklējot tagad dzīvokli, viens no pamatnosacījumiem ir normāla apkure.

Ziemas prieki

Ziemas prieki pēdējos gados ir mākslīgie kalni iekštelpās (bilde augstāk), jo tie ir pieejamāki nekā “īstie” kalni. Lai gan, labprāt aizbrauktu ceļojumā uz Alpiem vai Tatriem, lai paslēpotu un vienkārši atpūstos. Joprojām ir jaukas atmiņas no Zakopanes, kur esmu pavadījis vairākas ziemas, pateicoties nevalstiskajām organizācijām un iegūtajiem paziņām, kas tur dzīvo.

Vecmilgrāvja stacija. Rīga. 2018. gada ziema.
Vecmilgrāvja stacija. Rīga. 2018. gada ziema. Autors: Anna G.

Ja vien darbs to atļauj, tad esmu pēdējos gados pārliecinājies, ka nav jāpelna tūkstoši, lai ceļotu apkārt. Atkarībā no vēlamā komforta līmeņa, var izdevīgi “braukāt apkārt pa ārzemēm” kā tūrists vai ceļotājs. Es sevi uzskatu par ceļotāju. Lai gan mani “ceļojumi” ir pārcelšanās uz citu valsti uz ilgāku laiku un no tās ceļot apkārt, piemēram, tāda bija Dānija.

Joprojām gribu ziemā iztrakoties ar mašīnu (kontrolētā vidē). Esmu ievērojis, ka arī ar kartingu tagad var ziemā iztrakoties. Vilinoši.


Kā tu izklaidējies ziemā? Un kur?

Raksts Šodien bija ziema tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/sodien-bija-ziema/feed/ 0
Vai un ko studēt tālāk? https://rolandinsh.lv/blog/vai-un-ko-studet-talak/ https://rolandinsh.lv/blog/vai-un-ko-studet-talak/#comments Tue, 23 Jan 2018 17:31:11 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514948 Raksts Vai un ko studēt tālāk? tika publicēts `rolandinsh`.

Līdzīgi kā pabeidzot studijas Odensē, jau atkal ir vēlme iegūt jaunas zināšanas. Vai ar "papīru" apstiprināt esošās. Kad 2014. gadā aizpildīju interešu testu, kā viena no jomām izkristalizējās "Informācijas pārvaldības" studijas, bet vēl pirms tam bija "Komunikāciju zinātnes" vai "Bibliotēkzinātne un informācija". Atšķirībā no tā laika, tagad jau zinu, ko darīšu nākamos gadus un studijas pagaidām būs jāatliek. Maģistros vēl nevaru atļauties, bet otru bakalauru vēl negribās.

Raksts Vai un ko studēt tālāk? tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Vai un ko studēt tālāk? tika publicēts `rolandinsh`.

Līdzīgi kā pabeidzot studijas Odensē, jau atkal ir vēlme iegūt jaunas zināšanas. Vai ar “papīru” apstiprināt esošās. Kad 2014. gadā aizpildīju interešu testu, kā viena no jomām izkristalizējās “Informācijas pārvaldības” studijas, bet vēl pirms tam bija “Komunikāciju zinātnes” vai “Bibliotēkzinātne un informācija”.

Atšķirībā no tā laika, tagad jau zinu, ko darīšu nākamos gadus un studijas pagaidām būs jāatliek. Maģistros vēl nevaru atļauties, bet otru bakalauru tik ātri iegūt nevar.

Lillebaelt akadēmijā. Rolands, Zinta. 2014. gads
Lillebaelt akadēmijā. Rolands un kursabiedrene Zinta. 2014. gads

Maģistra studijas?

Nu jau bijušais Vejles pasniedzējs pastāstīja, ka Odensē ir digitālo inovāciju studijas. Pēc apraksta un apstāstītā man būtu ideālas, jo varētu iegūt maģistra grādu par saviem ikdiena pienākumiem, ko studiju programma nodrošina gandrīz 1:1 par to, ko daru katru dienu. Vilinoši, bet nē. Esmu apņēmies nākamos gadus pavadīt Latvijā un nebraukt uz ārzemēm. Tas nozīmē, ka ceļojumi vairs nebūs vidēji reizi divos mēnešos, bet labākajā gadījumā divas reizes gadā – atvaļinājumos. Ir daudzi plusi maģistra studijām – mazāk laiks jāpavada skolā, vairāk pašam jāpēta. Mīnuss – izmaksas, kuras Latvijā netiek ņemtas vērā, cik zinu, lai iegūtu augstāku atalgojumu (pretēji Dānijai).

Otrs bakalaurs?

Vēl studējot uzņēmējdarbību un inovācijas, man pasniedzēji dažreiz jautāja vai neesmu jau studējis tiesību zinātnes. Nope. Bet, ja būtu iespēja, tā noteikti varētu būt nākamā studiju programma. Tikai maz ticams, ka strādātu jomā. Cits variants otrajam bakalauram bija psiholoģija. Un arī maz ticams, ka strādātu jomā.

Tā vai citādi, arī nākamās iespējamās studijas būs saistītas ar informācijas izpēti un apstrādi. LU Sociālo zinātņu fakultātes komunikāciju studiju laikā ieliktie pamati nekur tālu nav pazuduši un ikdienā tiek izmantoti, lai darbotos kā pašnodarbinātais.

Līdzīgi kā Odensē gala eksāmena laikā, arī Vejlē pēc eksāmena pasniedzēji vēlējās, lai izdodu publikāciju (grāmatu) par organizācijas 3D novērtēšanas modeli. Diemžēl, man kā perfekcionistam, ir vēlme vēl izpētīt plašākā mērogā organizāciju komunikāciju un ar to saistīto resursu optimizāciju, nekā to atļāva bakalaura iegūšanas laikā.

No otras puses, ārzemēs izskolotos Latvijas iedzīvotājus (precīzāk latviešus, uzsver Nacionālās apvienības biedri) atpakaļ nemaz negaida. Pavadot tikai nepilnus 3 gadus prom, jau bija sajūta, ka atpakaļ jau negaida. No biznesa viedokļa saprotu, no valsts pārvaldes – nē. Bet tas jau nākamais stāsts blogam.


Ja tev būtu iespēja otro reizi studēt, ko Tu izvēlētos?

Raksts Vai un ko studēt tālāk? tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/vai-un-ko-studet-talak/feed/ 2
Netflix un atpūta. Tā, pa īstam. https://rolandinsh.lv/blog/netflix-un-atputa-ta-pa-istam/ https://rolandinsh.lv/blog/netflix-un-atputa-ta-pa-istam/#respond Mon, 22 Jan 2018 21:34:06 +0000 https://rolandinsh.lv/?p=1514933 Raksts Netflix un atpūta. Tā, pa īstam. tika publicēts `rolandinsh`.

Ņemot vērā, ka bija nedēļa piespiedu-brīvprātīgi jāpavada Dānijā (jo pēc bakalaura aizstāvēšanas, gribējās arī uz izlaidumu aiziet un noklausīties, ko citi ir rakstījuši savos bakalaura darbos), sākot no pagājušās nedēļas otrdienas līdz piektdienai veltīju atpūtai. Mana tāda īsta atpūta nav bijusi gadiem. Tādēļ vakarus veltīju tam, lai noskatītos iekavētos seriālus Netflix.

Raksts Netflix un atpūta. Tā, pa īstam. tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
Raksts Netflix un atpūta. Tā, pa īstam. tika publicēts `rolandinsh`.

Ņemot vērā, ka bija nedēļa piespiedu-brīvprātīgi jāpavada Dānijā (jo pēc bakalaura aizstāvēšanas, gribējās arī uz izlaidumu aiziet un noklausīties, ko citi ir rakstījuši savos bakalaura darbos), sākot no pagājušās nedēļas otrdienas līdz piektdienai veltīju atpūtai. Mana tāda īsta atpūta nav bijusi gadiem, jo esot par pašnodarbināto, jaunas idejas un ienākumu avoti ir jāģenerē katru nedēļu. Tādēļ vakarus veltīju tam, lai noskatītos iekavētos seriālus Netflix. Kopš 2017. gada Jāņiem tos neskatījos, jo neatrados vairs Dānijā.

Netflix

Skatoties multiplikācijas filmas. Vejle, Dānija. 2018-01-15
Skatoties multiplikācijas filmas. Vejle, Dānija. 2018-01-15

Atceros, kad biju vēl Dānijā, tad arī Latvijā beidzot varēja abonēt Netflix. Tiesa, cik toreiz caurskatīju saturu… neko maksāšanas vērtu neatradu. Tagad, ļoti iespējams, ka būšu Netflix klientu lokā. Kādā brīvā brīdī būs jāizpēta, jo kā tautā runā, tad tagad esot labāk.

Atceros, ka brīdī, kad Netflix kļuva pieejams Latvijā, man un daudziem citiem bija zināma mazuma piegarša, skatoties uz…

Posted by Vilhelms Meisters on Thursday, 18 January 2018

Neslēpšu, ieintriģēja.

& chill

Atpūta. Izbaudīju katru minūti, ko varēju gulēt, nedomājot par to, cikos jāceļas, kur jādodas, un kas jādara. Pilnīgs chill! Jaunais darbs ir iemācījis izbaudīt brīvdienas. Lai arī vēl neesmu 100% pārveidojis savu pašnodarbinātā biznesa modeli, tomēr jau šobrīd ir skaidrs, ka būs aizraujoši. Bet par jaunajām idejām un darbu kādā citā bloga ierakstā!

Sveiciens no Dānijas. Atpūta. 2018-01-15, Vejle, Dānija.
Sveiciens no Dānijas. Atpūta. Vejle, Dānija.

Kā citi izbauda brīvdienas? Vai tās vispār “jūt?”

Raksts Netflix un atpūta. Tā, pa īstam. tika publicēts `rolandinsh`.

]]>
https://rolandinsh.lv/blog/netflix-un-atputa-ta-pa-istam/feed/ 0