EDS un Gada ienākumu deklarācija. Kā to aizpildīt 10 minūtēs!

Pirms dažām dienām iesāku rakstīt par gada ienākumu atskaiti EDS sistēmā un drīz vien sapratu, ka patiesībā nekā sarežģīta tur nav (vismaz man) un atskaiti šogad uzrakstīju nepilnās 10 minūtēs. Lai gan tā nebija pirms gada, kad šim gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai veltīju vairākas stundas. šogad jau sniedzu konsultācijas citiem, atgādinot, ka VID konsultanti būtu zinošāki. Un tomēr, saņemot dažādus jautājumus pat pašu gada atskaites aizpildīšanu un iesniegšanu EDS, izdomāju, ka laikam jāuzraksta par to.

Tā kā ir atlikušas tikai dažas dienas līdz iesniegšanai, daži padomi, kā šo procesu padarīt ātrāku ne tikai šogad (deklarācija par 2010. gadu), bet arī nākamajam gadam. Par to kā aizpildīt tiem, kuri ir pašnodarbinātie un arī tiem kuri vienlaicīgi ir nodarbināti kādā uzņēmumā, jeb ir darba ņēmēji.

Raksts ir par Gada ienākumu deklarāciju 2010. gadam. Ja esi pildījis jau par 2009. gadu, tad īpaši nekas neatšķiras.

VID EDS gada ienākumu deklarācija

Pirms Gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas veicamie darbi.

Pirms gada izveidoju parastu tabulu, kurā vadīju iekšā visus ieņēmumus un izdevumus gada garumā ([papildinājums] Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls, paldies Maara’i par komentāru un precizēšanu). Tagad tas paātrināja darbu par vairākām stundām.

[maara]: Par ieņēmumiem un izdevumiem – pastāv tāda lieta, ka Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls, kurš

  1. pamatīgi atvieglo uzskaiti;
  2. saimnieciskas darbības veicējiem ir obligāti lietojams. Izņēmumi ir fiksēta IIN un patentmaksas maksātāji.

1) Ieņēmumi un izdevumi, ienākumi un zaudējumi (D3 daļa)

Pirms sākt aizpildīt anketu vispirms ir jāsaskaita visi ieņēmumi (D3 aile 09) (nevis ienākumi!!!) no saimnieciskās darbības. Citiem vārdiem, visa tā naudas summa, ko esi gada laikā saņēmis par savu saimniecisko darbību.

Tālāk ir jāsaskaita visi izdevumi (D3 aile 10), kas radušies, lai šo saimniecisko darbību varētu veikt. Tiem, kuriem darbs ir ar augstu pievienoto vērtību  (nav vai gandrīz nav izdevumu) šī ailīte visticamāk būs tukša vai ar ļoti mazu summu.

Labā prakse: Ņemot vērā iepriekšējā gada pieredzi, šo jau no janvāra biju sācis rakstīt ieņēmumi-izdevumu žurnālā – parastā tabulas veidā datorā, kur katru mēnesi bija uzskaitīti visi ieņēmumi un izdevumi, kā arī automātiski aprēķināti ienākumi vai zaudējumi.

Tā kā biju visa gada laikā veicies pierakstus, tad ieņēmumu un izdevumu summas ātri ieguvu no savas elektroniskās tabulas. Un atlika tikai D3 ierakstīt abas summas.

2) Attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (D4).

Šajā sadaļā var sarakstīt visus atbilstošos izdevumus par izglītību, piemēram, augstskolu un ārsta vizītēm. Diemžēl, autoskola šeit neskaitās, bet to varēju ierakstīt pie izdevumiem, jo bija un būs tieši saistīti ar manu darbu – kvalifikācijas celšanai. šogad tie būs par grāmatvedību, bet par to jau vēlāk.

3) Latvijas Republikā gūtie ienākumi (D1)

Ja vienlaicīgi pašnodarbinātais ir arī nodarbinātā statusā kādā uzņēmumā, tad arī šī sadaļa ir aizpildāma. Šīs sadaļas datus var iegūt no daba vietā izsniegtās izziņas par ienākumiem un nomaksātajiem nodokļiem (Paziņojums par algas nodokli). No šī paziņojuma var droši visu pārrakstīt attiecīgajās ailēs. (Te var uzzināt arī neapliekamo minimumu, jas līdz šim vel nebija zināms).

4) D2 Ārvalstīs gūtie ienākumi – Tavi AdSense ienākumi!

Šī sadaļa tieši to arī nozīmē, ārzemēs gūtie ienākumi. Tiem, kuri saņem naudiņu no AdSense, te arī būtu uzrādāmi ienākumi.

5) pārējas sadaļas pēc vajadzības

Ja ir jāaizpilda atlikušās sadaļas, bez D, dariet  to, jo man par tām nekas nav zināms vai aizpildāms

6) D sadaļas aizpildīšana gada ienākumu deklarācijā.

Šo sadaļu aizpildīt vajag pašās beigās, ka pārējās jau aizpildītas. Jo tad ir zināmas jau visas summas un EDS sistēmā lielākā daļa uzrādās automātiski.

Te atliek ierakstīt ziedojumu summu (kuru pagājušajā gadā par zvanītajiem 900 numuriem uz labdarības akcijām netika ņemta vērā no VID puses). Tāpat te ir ierakstāms gada neapliekamais minimums 420 Ls par 2010. gadu.

7) Apmaksājamo nodokļu aprēķins un pārmaksātie nodokļi

Maksājamie nodokļi valstij tiek aprēķināti automātiski, izmantojot izsniegtos datus. Tāpat tiek parādīts termiņš līdz kuram tie ir jāsamaksā. Ja summa ir ļoti liela, tā tiek sadalīta 3 apmaksas termiņos.

Savukārt, ja ir pārmaksāti nodokļi, arī tie tur  uzrādās.

10. minūtēs aizpildīta ienākumu deklarācija.

Kā redzams no rakstītā, tad, ja visu gadu ir veikti “grāmatvedības” ieraksti, tad šis process ir ļoti ātrs. Pats izmantoju OpenOffice.org / Libre Office sniegto bezmaksas programmatūru visiem šiem darbiem. Un tas tiešām aizņēma mazāk kā  desmit minūtes.

VID EDS iesniegta gada ienākumu deklarācija

Resursi internetā

  • ZIEDOT.LV nodokļu atlaides – http://www.ziedot.lv/lv/info/nodoklu-atlaides
  • LaukuTikls.lv sagatavotais materiāls “Gada ienākumu deklarācijas sastādīšana par 2010. gadu“. Šo gan atklāju tagad rakstot rakstu, bet ir ļoti labi viss paskaidrots, par visām aizpildāmajām Gada ienākumu deklarācijas sadaļām. – http://www.laukutikls.lv/gramatvediba_finanses/1763-gada_ienakumu_deklaracijas_sastadisana_par_2010_gadu
  • rolandinsh.lv raksts par PayPal un nodokļiem

PS. Ja kļūdos, lai kāds grāmatvedis palabo! Šis ir veids kā to daru un darīju es pats.


pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2015. gada 18. septembris

Jau 5 atsauksmes par EDS un Gada ienākumu deklarācija. Kā to aizpildīt 10 minūtēs!

V

#4003

Malacis, ka nevis ņaudi, cik grūūūūūūūūūūūūūūti apgūstama sistēma, bet dari pats un vēl citiem pastāsti :-)

Rolands Umbrovskis

#4004

Ja runa ir par EDS sistēmu, tad man kā “datoriķim” klik-klik un atkosts kā kas strādā, ja nesaprotu, tad var sākt manipulēt ar saitēm (URL) kā Neo gadījumā :)

Ja par nodokļu sistēmu, tad uzskatu, ka joprojām ļoti daudz ko nezinu un visticamāk nav jāzina, jo nodokļu sistēma mainās TIK BIEŽI pēdējos 3 gados, ka visādas “ēnas” ekonomikā sāk šķist vilinošas :D

maara

#4005

Gramatvedi piesauc, gramatvedis klat! Par ienemumiem un izdevumiem – pastav tada lieta, ka Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls, kurs 1) pamatigi atvieglo uzskaiti; 2) saimnieciskas darbibas veicejiem ir obligati lietojams. Iznemumi ir fikseta IIN un patentmaksas maksataji.

Rolands Umbrovskis

#4006

rakstot aizmirsu kā to žurnālu pareizi sauc un steidzoties nebija laika pameklēt :P Paldies par norādi. (izlabošu arī rakstā).

Janis

#4007

Man ka pasnodarbinatam nodoklu maksatajam socialie maksajumi ari ir izdevumi (un pieskaitami pie izdevumiem), esmu spiests tos maksat, lai varetu vispar stradat un pelnit naudu. Socialie maksajumi ir izdevumi, kuri ir tiesi saistiti ar manu darbibu. Nez vai VID to redz lidzigi.

Izsakies arī Tu