Pašnodarbinātā līgums

Pašnodarbinātā līgums ir viens no pamatdokumentiem veiksmīgās attiecībās ar klientiem. Lai kā no sākuma liktos, ka tā ir lieka formalitāte, tomēr laiku pa laikam pašnodarbinātais var nonāk situācijā, kurā bez atsaukšanās un līgumu ir grūti turpināt darbu. Pēc būtības slēgt līgumu ar pašnodarbināto ir tāpat kā ar jebkuru firmu vai citu “juridisku personu”, piemēram, interneta pakalpojumu sniedzēju vai īres līgumu.

Īsumā Pašnodarbinātā līgumu var iegādāties MediaBox.lv veikalā

Līguma parakstīšana

Ilgu laiku mans pašnodarbinātā līgums bija pieejams internetā un jebkurš to varēja izmantot kā paraugu pilnīgi bez maksas.

Tomēr vienā dienā, sākot apkopot atslēgas vārdus par mājas lapas apmeklētību un to konvertāciju klientos, atklājās, ka daudziem interesē šāds līgums, kuru, izrādās citur var lejupielādēt tikai par maksu, bet pie manis iegūt, salīdzinoši labi noturētu (tapis 4 gadu laikā). Izdomāju, ka vismaz jāatur nenopietnus darba cilvēkus no tādiem, kuriem nav grūti, šo pašnodarbinātā līguma paraugu iegādāties par apmēram 10 EUR. Summa nav liela, tā pat ir smieklīga, bet vismaz man arī ir kāds labums. Tāpat potenciālie klienti, kad jau nonākam līdz pārrunām par darba uzdevumu, to iegūt bez maksas.

Kas tad iekļauts manā pašnodarbinātā līgumā?

Līgumu varētu sadalīt 5 daļās:

  1. Kas mēs esam – Izpildītās, Pasūtītājs;
  2. Ko katrs apņemas izdarīt un kāds ir sagaidāmais gala produkts vai pakalpojums (Līguma priekšmets);
  3. Kā notiek darba apmaksa;
  4. Kas notiek, ja kādai no Pusēm ir pretenzijas;
  5. Pielikumi: darba uzdevums ar vai bez pieņemšanas-nodošanas aktu.

Izpildītās un Pasūtītājs

Šī sadaļa ir visvienkāršākā, kurā katrs norāda savus “rekvizītus”;

Ko katrs apņemas izdarīt un kāds ir sagaidāmais gala produkts vai pakalpojums.

Manā līgumā šī sadaļa ir aprakstīta virspusēji, jo uzsvars tiek likts uz detalizētu pielikumu – Darba uzdevumu. Savukārt Darba uzdevumā jau pasūtītājs (klients) uzraksta visu to, ko vēlas no manis iegūt. Vienlaicīgi tas lai, katru uzdevumu jau novērtēt gan naudā gan laika termiņos.

Šai sadaļai un/vai pielikumam ir jāpievērš īpaša uzmanība, jo tas būs vienīgā vieta, kur būs uzrakstīt, ko tad esat apņemies izdarīt. parasti pie šīs sadaļas arī atgriežas, ja kāda no pusēm nav apmierināta un izsaka pretenzijas.

Darba apmaksa.

Arī viens no būtiskiem punktiem, jo ir jābūt skaidrībai, kad, par ko un cik tiek maksāts. Piemēram, manā līgumā ir paredzēts, ka klients iemaksā 50% priekšapmaksu, un līguma laušanas gadījumā tiek ieturēta summa par jau padarīto darbu, bet ne mazāka par divām darba stundām. Patiesībā līgumā ir nedaudz sīkāk arī aprakstīts par niansēm. Jaunajā līgumā, par tiek sadalīts vēl sīkāk pa posmiem.

50% priekšapmaksa

Priekšapmaksa nostiprina drošības sajūtu darbā ar klientu, savukārt klients saglabā tiesības neizmaksāt otru pusi, tādējādi pasargājot sevi no neparedzētiem izdevumiem par darbu, kurš netiek izpildīts.

10% pēcapmaksa

Līdzīgi kā ar priekšapmaksu, līgumā esmu paredzējis arī 10% pēcapmaksu. Man kā “programmētājam” tas ir būtiski, jo uzliekot tikai vienu reizi izstrādāto darbu uz klienta servera, tas ir automātiski pieejams Pasūtītājam un man kā izstrādātājam jau ir stipri ierobežota pieeja par tālāko norisi. Tādēļ tikai pēdējie testi tiek veikti uz Pasūtītāja servera, kad tiek pielaboti sīkumi, kuri ir nebūtiski.

Klientam 10% pēc darba saņemšanas ir izdevīgi, jo atkal tiek nodrošināt buferis, lai izvērtētu darbu, novērtētu tā kvalitāti, izteiktu pretenzijas vai papildus ieteikumus. Līgumiem, kura līguma summa ir rakstāma ar četrām un vairāk nullēm, arī tā ir pietiekama nauda, lai noalgoti štata darbinieku vismaz uz nedēļu vai mēnesi, atkarībā no 0 skaita.

Tāpat 10 % ir telpa diskusijām par pretenzijām.

Kas notiek, ja kādai no Pusēm ir pretenzijas?

Pretenzijas, papildinājumi, neparedzēti uzdevumi, izvairīšanās no komunikācijas (šis ir biežāk, ja kaut kas nepatīk), tas viss ir iekļaut līguma sadaļā par pretenziju izteikšanu un pieņemšanu.

Neslēpšu, ka no 20 līgumiem, vismaz vienā rodas lielākas vai mazākas nesaskaņas par to kas tika teikts, kas tika domāts un kas tika beigās saprasts – komunikācijā to sauc par ziņojuma kodēšanu un dekodēšanu sūtīšanas procesa laikā. Tādēļ ir tik būtiski jau pieminētais darba uzdevums līguma ietvaros vai kā pielikums. Jo kas vienai pusei var liktie pašsaprotami, otrai kā papildus darbs.

Tikko uzsākot savu uzņēmējdarbību, pie manis pieteicās potenciālais klients ar it kā vienkāršu uzdevumu – izveidot kontaktu formu kurā cilvēki var pieteikties un nosūtīt e-pastu. Kā vēlāk izrādījās, tad “vienkāršā kontaktu forma ” bija tikai autorizācijas logs, lielākas partnermārketinga sistēmas daļa. Lieki piebilsts, ka toreiz mūsu ceļi šķirās, jo par 10Ls nebiju gatavs veidot tādu “kontaktu formu”

Tādēļ ir būtiski atrunāt kādā veidā problēmas vai neatbilstības ir objektīvi konstatējamas. Piemērs, no MediaBox.lv – izveidojot WordPress mājas lapu, izrādās tā “neiet”, visbiezāk, tas ir saistīts ar klienta serveru uzstādījumiem, kas nav atbilstoši noteiktajām WordPress prasībām no manas puses.

Tādēļ lai nerasto nevajadzīgi pārdzīvojumu un būtu kvalitatīvs un labs klientu serviss un produkts, nostipriniet to ar labu līgumu.

Vai Jūs izmantojat līgumu un ko Jūs tajā iekļaujat?


Fotografēts ar NIKON D5000
ISO: 400
diafragma : 4
fokusa attālums: 55
ekspozīcijas ilgums: 0.016666666666667
uzņemšanas laiks: 2008-01-16 22:39:27

pārskatīts pilnībā, daļēji vai nemaz: 2015. gada 15. marts

Jau 14 atsauksmes par Pašnodarbinātā līgums

Vineta

#29396

Neatradu skaidru norādi, kā iegūt to pašnodarbinātā līgumiņu savā īpašumā.

Rolands Umbrovskis

#29407

:) jāapmeklē http://mediabox.lv/tirgus/liguma-paraugs/#axzz2gaZjeipR -> add to card/pievienot kartei -> aizpildīt par sevi informāciju, lai VID arī laimīgs -> samaksā -> līgums rokā!

Rolands Umbrovskis

#29408

tur var pat izvēlēties PDF, labojamos DOCx vai ODT formātu :)

Juris

#40044

Sveiki. Atsūtiet rēķinu, apmaksāšu, un tad labojamu dokumentu – pakalpojuma līgumu. Paldies.

Rolands Umbrovskis

#40660

nosūtīju privāti e-pastu.

Rolands Umbrovskis

#40661

rita

#43786

sveiki vai sis ligums der starp 2 Pašnodarbinātajama personam (sava starpa)?

Rolands Umbrovskis

#43789

Protams. Tikai firmas pārstāju vietā jāraksta otras pašnodarbinātās personas dati.

Sandis

#57428

Sveiki!
Vai šis līgums derēs ar pašnodarbināto,kā traktortehnikas vadītāju un atslēdznieku?

Rolands Umbrovskis

#57434

īsti laikam nē

Janis

#57723

Labdien, sakiet vai sis ligums derēs man kā Pašnodarbinātajam-celtniekam slēdzot to ar fizisku personu

Rolands Umbrovskis

#57724

Sveiks! Ja mācēsi pielāgot, tad jā, bet tā, pagaidām tikai ar web izstrādes jomu saistītajiem. Drīzumā būs arī citiem.

Izsakies arī Tu