Mana mākslīgā intelekta aizraušanās: pozitīvās un negatīvās puses

Mana aizraušanās ar mākslīgo intelektu un tehnoloģijām šogad ir ļoti labi nospēlējusi savu lomu. Ne tikai labā, bet arī negatīvā veidā.

Kas tur slikts?

Aizraušanās pēdējos mēnešos pārvērtās par ikvakara mākslīgā intelekta (MI/AI) tehnoloģisko iespēju izpētē, kas ilga stundām. Kas tur slikts? Gada otrā pusē es vairāk pavadīju iekštelpās kā ārā. Un es dzīvoju laukos jau dažu gadus. Domāju ar to vajadzētu pietikt, lai saprast. Un pie šī secinājuma nonācu pirms dažām dienām, tādēļ izdomāju, ka visu decembri AI likšu mierā (ja neskaita, kad par to maksā, protams).

Jauni AI rīki ir gandrīz katru dienu, sevišķi, ja interesē ne tikai bildīšu vai tekstu ģenerēšana, bet arī video, mūzika, ietekme uz ekonomiku, politiku , cilvēku iespējām un zaudējumiem. Mani interesē viss. Un tā arī bija problēma. Visu nevar un nevajag.

AI iespējas!

Ziemassvētku egle kalnu ciematā.
Ziemassvētku egle kalnu ciematā. AI ģenerēta ilustrācija Ziemassvētku pasakai.

Kad pirms četriem gadiem pirku datoru, lai kaut ko sāktu darīt mašīnmācīšanās virzienā, AI bija nesasniedzams mērķis – grūti saprast, dārgs (tas ir joprojām) un vīzijas no fantastikas filmām. Bet šodien…

Šodien runāju par to, kādi lielie valodu modeļi (LLM saīsināti angliski) būtu piemēroti vienai vai otrai tekstu ģenerēšanai un attīstībai biznesa vajadzībām uzņēmumā, mārketingā vai reklāmā (vai žurnālistiem un radošo tekstu veidotājiem), ētiku, utt. Kuri Huggingface modeļi labāk un kāpēc būtu piemēroti foto ģenerēšanai, vai ilustrācijām pasakām, kad, kur un kā izmantot Google Bard, OpenaAI ChatGPT, veidot savu LLM vai kuru no modeļiem ņemt par pamatu, lai uz tā bāzes apmācītu savu – specifiskajām vajadzībām.

Par tām pasākam – kā eksperimentu sāku pats rakstīt Ziemassvētku īsās pasakas ar AI palīdzību. Kvalitāte so-so, bet domāju par šo pieredzi arī uzrakstī pēc Jaunā gada, kad būs arī kaut kādi rezultāti no statistikas.

Šobrīd, kad ir jau izveidoti daži rīki, ir diezgan labs priekšstats izveidojies par AI un kurā brīdī var tālāk neklausīties, ko kāds stāsta, jo

  • 1001 reiz jau dzirdēts (tik daudz kursi par Mākslīgo intelektu un visi vienādi – arī latviešu valodā),
  • ir aplamības,
  • … vai daļu vispār nesaprotu (pārāk tehniski).

Un tieši tas pēdējais “nesaprotu” mani sāk interesēt vairāk, lai gan nevienu no tiem gudrajiem LLM aprakstiem neesmu izlasījis, jo interesē rezultāts.

Ziema laukos. AI ģenerēta ilustrācija Ziemassvētku pasakai.
Ziema laukos. AI ģenerēta ilustrācija Ziemassvētku pasakai.

Jā, mana aizraušanās ar mākslīgo intelektu ir novedusi pie tā, ka esmu ieguvis zināšanu un pieredzi lielo valodu modeļu pielietošanā dažādās jomās, piemēram, biznesā, mārketingā, reklāmā, žurnālistikā un radošās rakstīšanas jomā.

Zirgs. Ledus skulptūra.
Zirgs. Ledus skulptūra.

Rezultāti

Rezultāts pagaidām ir tāds, ka varu piedalīties “AI izstrādē”, taisīt trīskājainas meitenes (tas bija sen un nav gandrīz vairs taisnība. Iekšējais joks.).

Es esmu iesaistīts mākslīgā intelekta izstrādē un esmu izveidojis ar mākslīgo intelektu apveltītu risinājumu, kas var aizstāt ~60% no maniem bijušajiem asistenta darba pienākumiem. “Risinājumam” drīz būs arī kolēģi, lai aizstāšanu palielinātu līdz ~90%.

Zirgs. Dekorācija.
Zirgs. Dekorācija.

Šo blogu rakstu vēl pats, bez AI, kā var redzēt, bet bija vēlme par šo uzrakstīt.

Visi attēli ir manis izbrāķēti un AI ģenerēti.

Komentāri un diskusijas

5 atbildes uz “Mana mākslīgā intelekta aizraušanās: pozitīvās un negatīvās puses”

  1. Zandis tēls
    Zandis

    Tad saprotu, ka aizraušanās negatīvā puse ir tajā, ka laiks matricā tiek pavadīts. Nav jau nemaz tik negatīvi!

  2. Rolands Umbrovskis tēls

    ha ha 🙂 Labs!
    Matricā dzīvot nav veselīgi 🙂

  3. R (rolandinsh) tēls

    @rolandinsh nez, komentēšana joprojām strādā pie #WordPress ?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.